SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Modelowa dieta sportowa, a równowaga kwasowo-zasadowa organizmu

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16529

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 2407 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 37030
faftaq - dlaczego nie mozna spozywac codziennie szpinaku?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ze względu na dużą zawartość szczawianów. Odpowiadają miej inaczej za tworzenie się kamieni: 2/3 kamieni nerkowych i 3/4 kamieni pęcherza zbudowane są z szczawianu wapnia. Szczawiany łączą się z wapniem tworząc nierozpuszczalne sole.

Więcej o metabolizmie szczawianów możesz przeczytać tutaj:
http://www.ajcn.org/content/26/7/758.full.pdf html?sid=1195c30e-4cfd-4789-bf87-49d2ccbca7b2 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
Dlatego warto zagotować przez 1-3 min w dużej ilośći wody pozwoli to na cześciową ich neutralizację. Jednak witaminy....

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
nervus - chyba mylisz pojęcia. Ja nie piszę o zagrożeniu klasyczną kwasicą metaboliczną, z resztą przeczytaj jeszcze raz:

Oczywiście posiadamy mechanizmy fizjologiczne, które pomimo niekorzystnych warunków pozwalają równowagę kwasowo-zasadową utrzymać, należą do nich choćby system buforów krwi, który umożliwia transport przez błony komórkowe kwasowych i zasadowych związków bez zmian odczynu pH. Mamy też możliwość wydalania nadmiaru CO2 przez płuca oraz zdolność do wytwarzania amoniaku przez komórki kanalików nerkowych.

- w wypadku osób zdrowych nie ma więc mowy o wywołaniu kwasicy metabolicznej dietą (ale jest taka opcja np u cukrzyków). Zagrożenie jest innego rodzaju: dostarczanie silnie kwasotwórczych pokarmów stanowi obciążenie dla organizmu właśnie przez konieczność ich neutralizacji, co przy braku odpowiedniej podaży składników alkalizujących, prowadzi do utraty rezerw ustrojowych (miedzy innymi wapnia, sodu, potasu, ale także wodorowęglanów) i o tym również wspominam w artykule:

Wspomniane mechanizmy regulacyjne mają określoną wydajność (np. enzymy wątrobowe przekształcające amoniak w mocznik, mogą w pewnych warunkach nie nadążać za potrzebami ustroju), a sam proces kompensacji jest dla organizmu obciążający

delikatne przesunięcie się pH płynów ustrojowych w stronę kwaśną również jest jak najbardziej możliwe, co może odbić się na przebiegu wielu procesów metabolicznych i w dłuższej perspektywie czasowej przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

I nie odkrywam tutaj ameryki, nie tworzę własnych historii, bo to zjawisko jest obserwowane i opisywane, zachęcam do lektury:

http://nephrology.medicine.ucsf.edu/people/anthony_sebastian.html

A to, że twierdzisz, że nie masz objawów zakwaszenia akurat, to jest dość naiwne. I nie chodzi tutaj o osobnicze różnice fizjologiczne pomiędzy jednostkami, tylko o definicję problemu. Który jest zgoła inny niż Ci się wydaje

A jeśli jesz dużo mięsa, mało owoców i warzyw (lub wcale), to patrząc statystycznie masz większe szanse na raka, choroby układu krwionośnego, nerek, wątroby, jelit itp. Ale nie koniecznie dziś, czy jutro. Ludzie palą po 20 lat i się dobrze czują - ale to nie dowód na to, że teza o szkodliwości palenia jest "naciagana"



Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-04-21 00:57:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 195 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 6253
A jeśli chodzi o wode to znalazlem: PH Wody (aktualizacja – Marzec 2010r.):
Mama i ja = 7.7
Kropla Beskidu = 7.6
Żywiec = 7.5
Arctic = 7.5
Primavera = 7.4
Cisowianka = 7,1
Dobrawa = 6.3
Muszynianka = 6.0
Staropolanka = 5.5
Kinga Pienińska = 5.4
Evita gazowana = 5.4
* Woda z kranu = 7,58 (Wrocław) (7,90 w innym miejscu we Wrocławiu)
* Woda z kranu + gotowana = 9,09
* woda z kranu + filtr Brita Maxtra = 6,25 (nowy filtr)
* woda z kranu + Brita + gotowana = 8,25
Test wykonany miernikiem pH UZMAN GMBH PH-033
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
ale to jest pH. Wytłmacz prosze co ono nam mówi w kontekście równowagi wpływu na równowagę kwasowo-zasadową?

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-05-22 13:21:29
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 67 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1560
Witam ;) Odgrzewam temat, ale nie bez powodu. Przez długi czas ignorowałem warzywa, jak wielu sfdowców pewnie, dopóki nie trafiłem przypadkiem na byłego trenera Mai Włoszczowskiej, killku dobrych kolarzy, który jest też ojcem świetnej tenisistki.
No i pytałem o kwestię odżywiania sportowców. Nie mówił nic o tym, że to spowodowane zakwaszeniem, ale powiedział, że: każdy z nich musi zjeść codziennie duży talerz różnych warzyw i wpieprzać regularnie banany po treningu. Mówił, że skutki zaniedbania tego są tragiczne, a nie zaniedbuje się tego z dnia na dzień tylko przez rok, naprawia się organizm też przez rok. Jedna jego zawodniczka, biegaczka wylądowała w szpitalu z niedoborem Fe i organizm nasycał się przez rok za pomocą odpowiedniej diety żelazem. Tyle jako ciekawostka, myślę że warto wiedzieć.


PS NIe mam żadnych badań amerykańskich naukowców, które to udowadniają, ale szczerze mówiąc bardziej niż wykresy zza oceanu przemawia do mnie opinia poparta wieloletnim doświadczeniem w sporcie.

Pzdr.

Zmieniony przez - Oskar! w dniu 2011-11-25 17:40:22

"Słuchając haseł i siedząc, to nie dojdę nigdzie"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Zgadza sie. Stramy sie przed tym przestrzegac ile sie da.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 84
Stosowałem przez długi czas dietę białkową około 2,3 g na kg i po jakimś czasie pojawiły się bardzo duże problemy z wchłanianiem magnezu, nadciśnienie, osłabienie oraz białe naloty na języku. Z niedoboru magnezu pojawiły się problemy z sercem a także nerwicowe. Po wielu badaniach, testach w jamie ustnej okazało się, że białe naloty na języku to kwas wędrujący z żołądka, mniej więcej tak to tłumaczył doktor. Jest całkiem prawdopodobne, że moje objawy to zakwaszenie. Dopiero niedawno nakierowała mnie na ten wątek pewna dziewczyna która skończyła dietetykę. Tak więc Panowie, jeśli chcecie trenować nie olewajcie zieleniny!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 379 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 8409
Do autora:
Czy połączenie sody i octu jabłkowego pomoże na odkwaszenie organizmu i samopoczucie ?
Właśnie sobie sprawę z mojej diety i że mam zakwaszony organizm... automatycznie dodam więcej warzyw i owoców, ale co z tego typu miksturą ?
Czy może lepiej się bawić w jakieś proszki zasadowe ?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Chudzielec z zapytaniem

Następny temat

Dieta na masę 50 kg

WHEY premium