SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Leucyna - zwieksza anabolizm shake'a potreningowego o 16% (leucyna part 2)

temat działu:

Badania naukowe

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 21010

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 603 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5982
https://www.sfd.pl/Bcaa/leucyna_jak_przyjmowac_-t746033.html link do tematu
Jak mozesz to usun mojego wczesniejszego posta.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 452 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10656
W którymś MD Layne Norton pisał o spożywaniu 2-5g leucyny 2h po posiłku. Ale nie pamiętam czy aby wzmocnić syntezę białka ze zjedzonego wcześniej posiłku, czy chodziło o ponowne wznowienie syntezy białka, bo jak się okazuje wysokie stężenie aminokwasów we krwi nie pokrywa się z syntezą białek (do tego potrzebna jest leucyna).

Kulturystyka zaczyna się tam gdzie kończy się budowanie masy!!!

Pozdrawiam TOBY

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
leucyna nasila synteze
potzrebne sa wszystkie eaa
ale im wiecej dodatku leucyny - tym lepiej

teraz nie mam opcji - bo i tak o masie moge pomarzyc
ale na masie - zima tego roku
planuje ladowac do 2-3posilkow po kilka gram leucyny
~2-3g -> 2-3x dziennie
tj. tuz przed
zobaczymy

Co do samej leucyny czy bcaa - czy wogole synteza,katabolizm,caly metabolizm nie jest do konca poznany
Wiadomo mniej wiecej jakie machanizmy za to odpowiadaja i co na to wplywa - ale
nie wiemy jakie proporcje bcaa sa najbardziej odpowiednie
jakie ilosci sa wystarczajace
czy jakie juz sa za duze

wiemy ze leucyny odgrywa najwaznijesza role
-> aktywuje kompleks wyzwalajacy reakcje anaboliczne - mTOR (angl. Mammalian Target of Rapamycyn) -> kompleks aktywujacy rapamycyne -> czyli nasila synteze

Distinct anabolic signalling responses to amino acids in C2C12 skeletal muscle cells

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19882215


leucyna jest wskazana wśród aminokwasów egzogennych (eaa) jako odpowiedzialna przede wszystkim za aktywację szlaków mTOR , a zatem wpływ mTOR na syntezę białek
wykazały, że większość skutków oddziaływania aminokwasów na mTOR zostały uchylone przez obniżenie stężenia leucyny, lub zwiększone poprzez jej dodanie


.....tak samo wiadomo ze bcaa dzialaja antykatabolicznie (nie tylko!) - ale glownie z tego powodu sa stosowane.

Ale tez wiadomo ze EAA (nie tylko leucyna,nie tylko bcaa) sa potrezbne do wzrostu syntezy!

Wiec niby leucyna sama najwazniejsza
->ale sama nic nie zrobi

wysokie stezenia potrezbne
->ale te wysokie stezenia nie zrobia nic przy jednoczesnym braku lub niskich ilosciach reszty eaa (jesli chodzi o nasilenie syntezy)
czyli jesli chodzi o okres po treningiu - to stan najbardziej pozadany to stan -> wysoki poziom wszystkich EAA + wysoki samej leucyny

ale
nie wiadomo czy same duze dawki eaa juz beda wystarczajace - czy dodatek kilka extra gram samej leucyny zrobi 'lepiej'

Np. czy dodatek ~5g leucyny do ~50g hydrolizatu cos da?
Wedlug teorii im wiecej leucyny tym lepiej pwoinno dac
ale
istnieja pewne enzymy ktore ograniczaja dzialanie leucyny
tj. synteza nie moze wzrastac bezgranicznie
na pewno nie wzrasta wprost proporcjonalnie do ilosci spozytych eaa
tez wzrost bedzie - ale nie wprost proporcjonalny

tzn. jesli spozyjemy np 5g eaa a porownamy do 10g eaa
to ta roznica nie bedzie wynosic 100%
tak samo jak 5g do 20g -> to nie bedzie ze spozylismy 400% wiecej aminek wiec synteza wzrosnie 400%
...tak to nie dziala niestety

ta synteza - szybkosc syntezy - bedzie wieksza niz po spozyciu 5g ale nie 400% (adekwatnie do ilosci)

Zmieniony przez - solaros w dniu 2011-07-31 03:25:48

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 452 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 10656
Solaros

Po pierwsze to nie przedstawiaj w każdym poscie podstawowej wiedzy o leucynie, bcaa czy eaa. Jeśli ktoś tych podstaw nie ma to niech przeczyta pierwszy post lub troszkę podręczników do biochemii albo niech spada z tego działu.
Pomysł utworzenia tego działu jest rewelacyjny! ale boje się ze przez biochemicznych laików i ich pytania o podstawy zrobi się śmietnik. Chodzi mi też o to, że odwalasz dobrą robotę, siedząc cały czas w badaniach i nie chcę żebyś się zajechał przez w kółko tłumaczenie tych samych podstaw.
Idźmy dalej...

Uważam, że leucyna tuż przed posiłkiem może nie mieć sensu. I nie chodzi o to, że się nie zdąży wchłonąć. Właśnie o to chodzi że zdąży. Leucyna nie wymaga metabolizmu w wątrobie i dociera do krwiobiegu w 15min. I teraz powiedz mi co ona tam sama zrobi?...
Skoro eaa z posiłku (mięso) który od razu zjesz uwolnią się dopiero po 1h, albo nawet później (przydałby się czas wchłaniania poszczególnych mięs i czas pojawienia się eaa w krwi po ich spożyciu). Co innego szejk białkowy z serwatki, wtedy wszystko zbiegnie się w czasie.
Ale dodawanie leucyny do posiłku/szejka w celu przyspieszenia syntezy o 16% może też nie mieć sensnu... bo nie chodzi tylko o szybkość syntezy ale przede wszystkim o ilość syntezy a jak wnioskowałem z przedstawionych przez Ciebie badań jest taka sama białko+leucyna = białko. No chyba, że ja to źle interpretuje, jeśli tak to wyprowadź mnie z błędu. Przecież chodzi nam aby np. zbudować po treningu jak największą ilość mięśni ( np 2mm w bicepsie zamiast 1mm )a nie osiągnąc przyrost jak najszybciej (tj. szybko ale 1mm).
Z tego co pamiętam to istnieje maksymalny poziom leucyny w krwi i bez problemu jest on osiągany przez każdą porcję białka zawierającą eaa. Oczywiście ten poziom osiąga się wcześniej lub później w zależność od rodzaju białka np. mięso vs. wpc. Dodanie leucyny do tego szczytu może niewiele zmienić.
Ale może jestem w błędzie
Z tego co pisał Norton chodziło chyba o ponowne wznowienie syntezy, bo np. 3h po posiłku poziom eaa jest nadal wysoki a syntezy brak. "Zastrzyk" Leucyny mógłby dać ponowny bodziec do syntezy. Ale żeby dobrze z tym wszystkim utrafić, musiałbyś dotrzeć do badań:
1. poziom leucyny w krwii po przyjęciu jednej dużej dawki, i chodzi tu bardziej po jakim czasie on opada, bo szczyt osiąga w 15-20min.
2. poziom eaa i samej leucyny po spożyciu różnych białek, mięso, ryba, wpc. I też chodzi tu bardziej o to po jakim czasie spada stężenie leucyny (syntezy)i po jakim czasie spada stężenie pozostały eaa.

Dopiero jak to będziemy wiedzieć można gdybać w którym momencie przyjąć leucynę.

pozdr

Zmieniony przez - -TOBY- w dniu 2011-07-31 10:56:47

Kulturystyka zaczyna się tam gdzie kończy się budowanie masy!!!

Pozdrawiam TOBY

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
co do leucyny - jej poziomu to masz:

leucine (▴)

po spozyciu BCAA:



4.4g aminokwasow w ratio 2:1:1

po spozyciu EAA:



7.4g aminokwasow

po spozyciu bialka:



18g białka

wszystko podobnie - bcaa,eaa -> max po ok. ~30min
spadek po ok 120min

bialko -> max ~45min

Zmieniony przez - solaros w dniu 2011-07-31 18:21:01

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 183 Napisanych postów 12431 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 185431
jakos umknal mi ten temat wczesniej

badanie jest zle zaprojektowane

zeby udowodnic dodana role leucyny na litr napoju powinno przypadac

- w pierwszym przypadku 50g glukozy i 50g maltodekstryny
- w drugim 50g wheya, 25g glukozy i 25g maltodekstryny
- trzeci bez zmiany

inaczej troche bez sensy jest porownywac napoj, ktory ma 200kcal na litr z takim, ktory ma 400kcal na litr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Pytanie z innej beczki, Solaros mam do ciebie pytanko : działanie antykataboliczne - lepsze wszystkie BCAA czy leucyna?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
nie ma chyba takich badan bcaa vs leucyna
ja sie nie spotkalem z takimi

ale spotkalem sie z takimi gdzie mozna wyciagnac bledne wnioski - badanie mowiace o tym ze 'sila' bcaa lezy w leucynie
ze zmniejszajac ilosc leucyny - 'sila' bcaa spada
chodzi o nasilenie syntezy,wplyw na mTor

tak wiec mozna powiedziec ze leucyna jest lepsza niz bcaa!
ale w tych badaniach sa pozostale dwa aminki!
tylko koryguje sie ilosc leucyny

nie ma bcaa vs leucyna

a przewaznie sa bcaa z mala iloscia leucyny vs bcaa z wieksza iloscia leucyny!

tak jak bylo juz pisane - leucyna jest najwazniejsza
nie ma drugiego takiego aminokwasu

ale sama co zrobi?
o to chodzi ze zbyt wiele nie zrobi!

ale opcje bcaa czy bialko z mniejsza czy wieksza zawartoscia leucyny -> to juz jest roznica na korzysc wiekszej ilosci leucyny!

wiec jesli masz dylemat co kupic - zastanow sie co masz!
jesli nic a chcesz brac tylko leucyne przed/na czy po tr. - nie koniecznie musi byc dobra opcja

ale jesli masz juz eaa/bialko - a chcesz kupic bcaa albo leucyne - to imo mozna zastanowaic sie nad leucyna solo i brac razem z eaa/bilakiem

pamietaj -> leucyna jest najwazniejsza ,tego jej nikt nie zabierze - ale sama nie zrobi wszystkiego!


Zmieniony przez - solaros w dniu 2011-10-01 22:28:00

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 3613 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 19374
i dlatego stały zestaw u mnie po treningu to węgle około 60-80 gram, 30 gr białka, 5-7 gram leucyny i 20 gram eaa xtra:) a przed i w trakcie bcaa

Here we stand or here we fall, history won't care at all...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
Rusku
i dlatego stały zestaw u mnie po treningu to węgle około 60-80 gram, 30 gr białka, 5-7 gram leucyny i 20 gram eaa xtra:) a przed i w trakcie bcaa


te eaa juz zbedne
albo sobie zostaw na zaraz po eaa

po 30-60minutach bialko + leucyna

albo inne kombinacje

nie ma sensu pchac na raz wszystko w duzych ilosciach - imo - lepiej rozbic na 2x a mniej

zaraz po treningu eaa lub bilako

po 30-60minutach bialko (+leucyna) lub eaa

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

BCAA - obniżają bolesność mięśni (DOMS)

Następny temat

BCAA + białko - przydatność BCAA podczas sporego spozycie białka

WHEY premium