SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ile razy w tygodniu ćwiczyc joge?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23480

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 12 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 144
Mam pytanie:)Jak ćwiczyc jogę??Codziennie,czy wystarczy 2-3 razy w tygodniu?Dodam jeszcze,że codziennie jeżdżę 40 minut na rowerze.
Z gory dzieki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75964 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754464
Joga jest jednym z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej zajmujący się powiązaniem ciała z umysłem. W wyniku odpowiedniego treningu ciała, dyscyplinę duchową i przestrzeganie zasad etycznych joga deklaruje możliwość rozpoznania przez trenującego natury rzeczywistości. Prowadzić to powinno do prawa karania i wyzwolenia z kręgu wcieleń.

Ilość zajęć, na jakie powinno się uczęszczać na jogę, jest dowolna. Nie ma tutaj ograniczeń. Wiele zależne jest od tego, w jakim celu się na nie udajemy. Jeżeli chcemy doskonalić się w jodze, sprawia nam ona przyjemność, chcemy być lepiej rozciągnięci i sprawni oraz działa ona na nas pozytywnie pod względem psychicznym, to śmiało uczęszczać możemy wedle tego, ile mamy ochotę. W sytuacji, gdy celem naszym jest kształtowanie sylwetki, niestety joga nie jest dobrym wyborem. Podstawą kształtowania sylwetki są treningi siłowe a do nich odpowiednio dobrane interwały lub aeroby. Pomoc w ułożeniu odpowiednich treningów otrzymamy tutaj:

Jeżeli jesteśmy początkujący: https://www.sfd.pl/Trening_dla_początkujących-f114.html
Jeżeli jesteśmy zaawansowani: https://www.sfd.pl/trening/

Joga w takiej sytuacji może być dodatkiem regeneracyjnym. W takiej sytuacji można wybrać się 1-2 razy w tygodniu.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 795 Wiek 44 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3434
To pytanie do Ciebie samej, bo joga to pewien styl zycia, koncentracja, wyciszenie, sprawnosc - to sa cwiczenia nie tylko ciala , ale i umyslu oraz ducha. Czy wogole mozna ustalic jakis limit ? bez sensu . Cwicz tyle ile uwazasz za potrzebne.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 44
najlepiej codziennie:)ja cwicze codziennie i niekoniecznie to musi byc styl zycia i umysl itd.bo jest np.hatha joga ktora jest typowo "fizyczna"joga(joga ciala),a umysl i styl zycia to glebsze jazdy i jesli nie chesz nie musisz w to wjezdzac a zatrzymac sie na cwiczeniach i pozycjach(asanach).nie daj sobie wpmowic ze to jest jakies fiu-bzdziu to jest po prostu dobrze przemyslana gimnastyka i rozciaganie i poki ty nie zdecydujesz ze chesz sie wglebic w stany umyslu itd mozesz to tak traktowac-jako swietna gimnastyke..:)pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 795 Wiek 44 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3434
jakie znowu fiu - bzdziu nikt tu niczego takiego nie wmawia , raczej mowa o tym, ze to pewien mix cwiczen, oddechu , koncetracja itd , a co za tym idzie - czy mozna zastanawiac sie nad dozowaniem takich rzeczy ? przeciez cos takiego mozna chyba dozowac bez ograniczen
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 44
sama pisalas ze "joga to styl zycia"-i z tym sie nie zgadzam..i o to mi chodzilo...a koncentracja,cokoliwek nie chesz zrobic dobrze to musisz sie skoncentrowac,cwiczyc na silowni tez musisz sie skoncetrowac i odpowiednio oddychac...tak czy owak zgadzamy sie w pelni ze joga jest super i o to chodzi,ja proponuje robic jak nawiecej...)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 795 Wiek 44 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3434
No coz, uprawiam od czasu do czasu poranna joge i moze dlatego trudno mi sie oprzec wrazeniu, ze takie opinie :
Joga - jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej. Pewne odpowiednie zaawansowane ćwiczenia jogiczne stosuje się również w buddyzmie w praktykach tantr oraz Dzogczen w celu rozwoju duchowego, np. dla rozpoznania natury rzeczywistości (sanskryt. Siunjata). Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. - zrodlo wikipedia
Zajęcia jogi to świetny sposób na aktywny wypoczynek. Rano pozwalają ożywić zaspane ciało i ducha, oraz tchnąć w nie pozytywną energię na cały dzień. Wieczorne sesje uspakajają i pomagają się wyciszyć po dniu pełnym wrażeń. Joga jest dobra dla ludzi w każdym wieku. Asany (poszczególne pozycje wykonywane w jodze) budują piękną sylwetkę, uelastyczniają i wzmacniają całe ciało.

Joga to starożytny system filozofii, ćwiczeń fizycznych i oddechowych pochodzący z Indii. Słowo joga pochodzi od sanskryckiego "yuj", co znaczy połączenie i zjednoczenie. W trakcie wykonywania ćwiczeń integrujemy kilka poziomów naszego funkcjonowania: ciało, umysł i duszę.
- portal informacyjny o jodze
Joga harmonizuje ciało, duszę i psychikę, dając każdemu z tych trzech elementów odpowiednią pożywkę. Ciało otrzymuje ćwiczenia gimnastyczne i jedzenie, dusza – medytację, psychika – relaks.- recenzja ksiazki

maja sens . Nie chce polemizowac i wyklocac sie na ten temat, ale mnie sie poprostu zdaje, ze joga to o wiele wiecej niz cwiczenia. Moze poprostu wiele zalezy od podejscia i jej traktowania
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4438 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 20875
zgadzam się z laywoman

coś w tym jest i z pewnością nie tylko zwykłe ćwiczenia gimnastyczne
to co ma dawać joga to istotny wpływ na nasze ciało nie tylko mięśnie, ścięgna itp ale także na nasze wewnętrzne organy

owszem o ile joga staje się coraz bardziej popularna na zachodzie sprowadza się ją do coraz bardziej sportowej formy - zatem równie dobrze można kupić sobie kasetę i ćwiczyć asany
nie mniej jednak osobiście uważam, że prawdziwą korzyść z jogi osiąga się przy połączeniu korzyści fizycznych jak i duchowych ( nie mam tu na myśli religii) raczej myślę o aspektach psychicznych/ energetycznych

polecam skorzystanie z ofert warsztatów które są prowadzone przez joginów z Indii - nawet osoba niedoświadczona w jodze szybko odkryje przekaz tego rodzaju aktywności psychofizycznej - sama po raz pierwszy zetknęłam się z jogą w takiej właśnie formie i na prawdę mam wielki szacunek do tych praktyk

a odpowiadając na pytanie autorce: nawet codziennie :)

Zmieniony przez - Shelly w dniu 2007-05-28 21:17:53

<...be nobody's darling- be an outcast...>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 7 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 44
Ja wlasnie cwicze joge w azji u jogina azjaty-ktory ciwczy joge od dziecka i mowie to co on mi mowi... Bez odpowiedniego wzmocnienia miesni i ciala trudno kumulowac w sobie energie,i prawidlowo wykonywac asany,medytacje,otwieranie czakramow itd-jezeli twoje cialo nie jest do tego przygotowane mozesz sobie zrobic krzywde..Wiec na poczatek polecam hatha joge a reszta przyjdzie sama..I nie neguje tego co jest napisane w ksiazkach ale to jest naprawde juz wyzsza "jazda"i tego nie osiagnie sie od razu-do tego prowadza lata praktyki...(te ksiazki mowia o ludziach ktorzy poswiecili cale swoje zycie jodze a nie cwicza raz na jakis czas)
ps. Moj mistrz jogi twierdzi ze zeby miec naprawde jakiekolwiek efekty to TRZEBA cwiczyc codziennie bo sporadycznie to mozna dla relaksu-i oczywisice bedzie sie mialo korzysci bo joga po prostu tak dziala,ale o powaznych aspektach energetycznych i psychicznych nie ma co myslec przy cwiczeniu raz na jakis czas ....A tutaj(Nepal) joge cwicza wszyscy i niekoniecznie traktuja ja az tak bardzo "filozoficznie"-bo po prostu jest zdrowa czy z medytacja i stylem zycia czy nie.
pozdrawiam bardzo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Joga - jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej. Pewne odpowiednie zaawansowane ćwiczenia jogiczne stosuje się również w buddyzmie w praktykach tantr oraz Dzogczen w celu rozwoju duchowego, np. dla rozpoznania natury rzeczywistości (sanskryt. Siunjata). Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. - zrodlo wikipedia

w powyzszej definicji chodzi o cala joge, tzn jako filozofie i styl zycia, nie tylko jako forme gimnastyki dla ciala (hatha joga), ale tez wszystko inne, co z nia zwiazane, nie tylko ten fizyczny aspekt, ale tez np. raja joga, bhakti joga, itd.

Traktowanie jogi jedynie jako sensownej gimnastyki nie jest niczym zlym, i te cwiczenia moga przynosic duzo efektow, ustawiaja cialo (np. wyrabiaja prawidlowa postawe zamiast garbienia sie, rownomiernie rozciagaja miesnie, itd.).
To, czy ktos zechce sie w to zaglebic, to juz jego sprawa - nie musi. Moze czerpac tylko z tych doraznych korzysci, i tez dobrze na tym wyjdzie.

Do autorki watku - to, ile razy cwiczyc, zalezy tylko od Ciebie, i od tego, na czym Ci zalezy, co chcesz przez to osiagnac.
1

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 44 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2
Mi się wydaję, że praktyka jogi 2-3 razy w tygodniu wystarczy. Ja uprawiam 3 razy, ale domyślam się, że dziennie wystarczy 10 minut , żeby poczuć efekty, chociaż jest to oczywiście proces długofalowy. Polecam Hatha jogę dla tych, którzy chcą tez zgubić kilogramy  W czasie wakacji polecam pobyt w Pałacu Sulisław, gdzie znajduje się centrum jogi i ajurwedy. W ofercie tego miejsca pojawiaja się ciekawe propozycje warsztatów jogi z różnymi nauczycielami w różnych tradycjach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 44 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2
Mi się wydaję, że praktyka jogi 2-3 razy w tygodniu wystarczy. Ja uprawiam 3 razy, ale domyślam się, że dziennie wystarczy 10 minut , żeby poczuć efekty, chociaż jest to oczywiście proces długofalowy. Polecam Hatha jogę dla tych, którzy chcą tez zgubić kilogramy  W czasie wakacji polecam pobyt w Pałacu Sulisław, gdzie znajduje się centrum jogi i ajurwedy. W ofercie tego miejsca pojawiaja się ciekawe propozycje warsztatów jogi z różnymi nauczycielami w różnych tradycjach.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Studia związane z odżywianiem... do ellisa i innych

Następny temat

prozdrowotny styl życia

WHEY premium