SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

FBW z priorytetem do oceny

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 16343

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7053 Napisanych postów 63257 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787423
mi się nie podoba głównie trening pleców i nóg

brak złotych ćwiczeń

a klatkę traktujesz dużą objętością ale nie atakujesz jej całościowo

czyli zostajemy przy pierwowzorze?
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 589 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15078
Żadne zostajemy przy pierwowzorze. Rzaczej szukamy złotego środka. Problem w tym, że obecnie nie chcę żeby plecy i nogi rosły bo z tymi partiami nigdy nie miałem problemu. MC wyciąłem tylko ze względu na naciagnięte prostowniki, w obecnym planie na pewno go uwzględnię. Poza tym nogi będę musiał ćwiczyć pojedyńczo, bo lewa jest 1cm krótsza od prawej przez co przy siadach bardziej dostaje w dupe, a co z kolei przekłada się na 2cm różnicy w obwodzie. Bardziej zależy mi obecnie na wyrównaniu dysproporcji niż zwiększeniu obwodów.

Odnosnie pleców to zmniejszyłbym objętość mc, a wiosło półsztangą zamienił na hantlę. Podoba mi się natomiast Twój pomysł z treningiem barków tylko nie wiem czy dam rade z 5 seriami push pressa. Poza tym co byś powiedział gdybym bica wrzucił do treningu klatki, a barki robił z tricem? I jeszcze kwestia treningu klatki. Na siłce jest tylko ławka 45st stojaków też brak wiec nie zmontuję tego przy pojedyńczej ławce. Nie ma też bramy, ale do wyciągu górnego są 2 uchwyty, wiec z braku laku...
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7053 Napisanych postów 63257 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787423
zaraz coś ustalimy

czyli podział miałby być taki:

pn nogi
wt klatka + biceps

czw plecy + tył barków
pt barki (bok i przód) + triceps

kurde obawiam się przeciwwskazań Twoich do treningu , zwłaszcza jeśli chodzi o plecy

teraz tak poręcze masz na siłowni?

Zmieniony przez - rion10 w dniu 2009-11-26 23:11:27
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 589 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15078
Taki podział jak najbardziej by mi pasował.
Odnośnie przeciwskazań to pewnie troche by ich sie znalazło, ale jestem zdania, że nie ma co z siebie robic kaleki. Najważniejsze żeby ćwiczyć z głową i słuchać organizmu.
Poręcze na całe szczęście są - myślisz o dipsach zamiast bramy?

Zmieniony przez - quezacotl w dniu 2009-11-27 00:00:46
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7053 Napisanych postów 63257 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787423
tak, pomyślałem o pompkach na poręczach w wersji na klatkę

więc podział mamy ustalony i wydaje mi się ok

podstaw do niego ćwiczenia i coś pokombinujemy

Wiesz sprawa ma się ciężko z przygotowaniem treningu dla kogoś z wadami postawy czy jakimiś przeciwwskazaniami medycznymi , bo ćwiczyć wręcz należy ale trening trzeba tak przygotować żeby nie pogłębić wady i dobrze by było skonsultować trening później z kimś fachowo przygotowanym np fizjoterapeutą czy dane ćwiczenie nie pogłębi wady .

Ja miałem to samo i po 1,5 roku współpracy z Wodyn jest dużo lepiej
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 589 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15078
W 100% się z Tobą zgadzam, natomiast problem pojawia się przy "kimś fachowo przygotowanym". Ciężko jest znaleźć osobę, która poza swoją profesją: ortopedią czy fizjoterapią ma w miarę konkretne pojęcie o treningu siłowym. Większość osób, z którymi rozmawiałem na hasło siłownia patrzyła na mnie jak na ufo. Rehabilitacja i jakaś ogólnorozojówka jak najbardziej tak, ale siłownia broń boże, a sporty walki to juz w żadnym wypadku, bo można sobie krzywdę zrobić. Myślę, że większość tych reakcji bierze się głównie z nieznajomości tematu. Ty miałeś szczęście trafić na kompendium wiedzy i praktyka w jednym, a takich osób ze świeczką szukać.

We wtorek idę do ortopedy po skierowanie na rtg kręgosłupa, bo ostatnie było robione ładne parę lat temu, więc pewnie trochę się zmieniło w tej kwestii. Postaram się też w końcu uzyskać konkretną odpowiedź w temacie osiowego obciążania kręgosłupa, bo to dla mnie kluczowa kwestia. Poza tym Ty i mój brat jesteście przykładem na to, że nawet z poważnym defektem kręgosłupa można walczyć z ciężarami i tego mam zamiar się trzymać.

A wracając do treningu, to póki nie dostanę zakazu przysiadów i mc, to widziałbym to tak:

A
Nogi:

- przysiady ze sztangą - Smith 4 serie (brak stojaków)
- wykroki średnie 4 serie
- uginanie na maszynie 4 serie
- łydki siedząc 3 serie
- łydki stojąc 3 serie

B
Klatka:

- wyciskanie sztangi skos 45 stopni lub 15 stopni na Smithie - 4 serie (ławka skośna na sztywno 45st)
- wycisk hantli młotkowo - 4 serie
- dipsy - 3 serie lub wyciskanie wąsko podchwytem siedząc 3 serie (priorytetem jest część podobojczykowa)

Bicepsy:
- uginanie ramion ze sztangą 4 serie
- modlitewnik (łokcie wąsko) lub młotki hantlami 4 serie
(brak modlitewnika - jest tylko maszyna Scotta)

C
Plecy:

- martwy ciąg 4 serie
- podciąganie na drążku - różne chwyty 4 serie (nie zrobię 4 serii po 8 powt.)
- wiosłowanie hantlą 4 serie

Tył barków:
- unoszenie hantli w opadzie 3 serie

D
Barki:

- push press 4 serie
- unoszenie bokiem - (mechaniczny drop set) 3 serie

Tricepsy:
- francuz hantlem leżąc 4 serie
- prostowanie na wyciągu - sznur 4 serie

Pozostaje jeszcze kwestia metody i zakresu powtórzeń, ale na tym polu zdaję się na Ciebie. A tak poza tym, to dzięki, że znalazłeś chwilę żeby wpaść między seriami na X-BOXie

Zmieniony przez - quezacotl w dniu 2009-11-28 01:07:57
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7053 Napisanych postów 63257 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787423
powiem Ci że problem jest ogromny z fachowcami w dziedzinie fizjoterapii i treningu siłowego , ba olać trening żeby potrafili zdiagnozować co się dzieje ,wszystkich leczy się jednakowo a jak sie trafi na inny przypadek to już kicha.

szczerze to u takich pseudo specjalistów zostawiłem kilka tyś a i tak nic mi nie pomogli

tylko zastanawia mnie fakt dlaczego nie korygują u Ciebie najpierw wady postawy, bo szczerze mówiąc to powinni najpierw od tego zacząć

A
Nogi:
- przysiady ze sztangą - Smith 4 serie (brak stojaków)
- wykroki średnie 4 serie wiesz skoro Ty masz skrzywienie w dolnym odcinku grzbietu to odpuśćmy wykroki bo to ćwiczenie mocno angażuje biodra w w ruch i ja przy bólach krzyża miałem z nimi problem dajmy prostowanie na maszynie 4 serie
- uginanie na maszynie 4 serie
- łydki siedząc 3 serie
- łydki stojąc 3 serie

B
Klatka:
- wyciskanie sztangi skos 45 stopni lub 15 stopni na Smithie - 4 serie (ławka skośna na sztywno 45st) skoro priorytetem jest część obojczykowa klatki to może zostać ten 45st choć to sporo
- wycisk hantli młotkowo - 4 serie tutaj też chciałem dać mds ale bez regulowanej ławki lipa
- dipsy - 3 serie lub wyciskanie wąsko podchwytem siedząc 3 serie (priorytetem jest część podobojczykowa) to kulminacja klatki i na pewno nie idzie na koniec , to jest niszczyciel klatki zobaczysz że szybko się przełoży na wyniki, łokcie podczas tego ćwiczenia idą na boki , tułów lekko zgięty w odcinku piersiowym
więc kolejność
dipsy
wycisk na skosie
hantle młotkowo


Bicepsy:
- uginanie ramion ze sztangą 4 serie
- modlitewnik (łokcie wąsko) lub młotki hantlami 4 serie
(brak modlitewnika - jest tylko maszyna Scotta)nie mam pojęcia jak wygląda ta maszyna ale skoro jest ok to niech zostanie
tutaj można by było też dołożyć mds
mianowicie uginani o kolano nachwyt neutral podchwyt. Pozycja tak jak w uginaniu o kolanko tylko robisz najpierw uginanie nachwytem , potem młotkowym , potem podchwytem. Zakres między 10-8 powt ale postępowanie takie samo jak w mds na barki ten sam ciężar i jazda, zobaczysz co Ci zrobi z ramienno promieniowym, ramiennym i bicepsem

C
Plecy:
- martwy ciąg 4 serie jeśli się obawiasz ciągu możesz dać dociąganie czyli ciąg z nad kolan ale serii co najmniej 6 serii i progresujesz na zasadzie rampy czyli jeśli np Twój ciężar roboczy ( nie maks ) jest 80kg to robisz tak 8 x 40, 8x 50, 8 x 60, 8 x 70, 8 x 80
- podciąganie na drążku - różne chwyty 4 serie (nie zrobię 4 serii po 8 powt.) chwyty będziesz zmieniał co cykl treningowy
robisz tak : założenie robisz 5 serii drążka po 8 powt
1 seria 8 powtórzeń
2 seria dokładasz 1.25kg robisz np 6powt ( choć celem jest 8)
3 serie dokładasz 2,5kg robisz np 5 powt (nadal cel to 8)
4 seria dokładasz 3,75kg robisz 3 powt
5 seria dokładasz 5kg robisz 2 powt
i jest gitara a na kolejnym treningu zaczynasz od 1,25 i dokładasz znów co serie

- wiosłowanie hantlą 4 serie
wiosło robisz inaczej niż wszyscy tzn prawą ręką i prawym kolanem opierasz się na ławce a lewa noga jest prosta i z tyło wsparta o ściane minimalizujesz pracę bioder, chwytasz hantle mocno rozciągasz łopatkę ruch zaczynasz gdy hantla jest na przeciwko barku swobodnie zwisa , dynamicznym ruchem spinasz mięśnie pleców i wiosłujesz ciągnąc hantlę do biodra , kontrolowania opuszczasz i powtarzasz
Tył barków:
- unoszenie hantli w opadzie 3 serie

D
Barki:
- push press 4 serie
- unoszenie bokiem - (mechaniczny drop set) 3 serie

Tricepsy:
- francuz hantlem leżąc 4 serie
- prostowanie na wyciągu - sznur 4 serie

Ale się rozpisałem że ho ho

zakres powtórzeń w zakresie 8-10 tak aby wyzwolić hipertrofie totalną , jak byś wrzucił jeszcze dietę będzie gitara

Powiedz mi jaką masz pozycję techniczną np w wyciskaniu na klatkę i dowolnym ćwiczeniu stojąc to napiszę Ci czy jest ok

skonsultuj się z lekarzem i pytaj jeśli czegoś nie rozumiesz lub coś chcesz zmienić

pozdro
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 589 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15078
Ok. w takim razie nogi, barki i tricepsy mamy załatwione.
Odnośnie klatki, to do sztangi jest u nas tylko takie „cudo”





Natomiast przy wyciskaniu hantli można by wrzucić mds, bo ławeczki są elegancko regulowane. Tylko napisz jak dokładnie ma wyglądać zakres kątów itd.

Więc klatka wygląda następująco:
- dipsy 3 serie
- wyciskanie sztangi na skosie 45 4 serie
- wyciskanie hantli młotkowo 4 serie

Teraz bicepsy bo się trochę zgubiłem.
Maszyna Larry Scott wygląda tak:





Odnośnie uginania o kolano to jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić nachwytem, ale zobaczymy. W sumie wyjdzie 11 serii na bicepsy – nie za dużo? Może wrzucić wszędzie po 3 serie?

Plecy
Jeżeli progress w martwym ma być w takiej formie to 6 serii jak najbardziej ok. bo 2 pierwsze spełnia rolę rozgrzewkowych. Myślałem, że 6 właściwych, a to by mnie zabiło.

Odnośnie wiosłowania hantlem problemu nie będzie, bo w poprzednim cyklu sprawdziłem wszystkie możliwe opcje i stanęło dokładnie na tej formie którą opisałeś. Natomiast mam spore obawy w kwestii podciągania. To jest moja pięta achillesowa. Bez obciążenia 3 serie po 8 powt. to mój absolutny max. – nie mogę tego przeskoczyć. Obawiam się że po 6 seriach mc jakiekolwiek obciążenie przy podciąganiu skończy się na 3 seriach po 5-6 powt.


Jeszcze kwestia progresji – w jakich ćw. oprócz mc ją wrzucić, a gdzie zostawić stały ciężar i dokładać powtórzenia?

Zmieniony przez - quezacotl w dniu 2009-11-28 13:30:43
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7053 Napisanych postów 63257 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787423
klata
dipsy 3 serie + 1 rozgrzewkowa
wyciskanie na skosie 3 serie
mds wycisk młotkowy 30st/15st/płaska

tak bym widział klatkę

biceps

zróbmy tak
uginanie ze sztangą 4 serie i 3 serie mdsa
wiem że wydaje się dziwnie nachwytem jak chcesz wrzucę Ci filmik

Podciąganiem się nie łam jak poprawisz plecy będą wielkie, nie przejmuj się jeśli np w 1 serii zrobisz 8 powt, w drugiej 6 w trzeciej 4 , po prostu dokładaj ciężaru tak jak opisałem dasz radę

oczywiście progres obciążeń we wszystkich ćwiczeniach złożonych
martwy (dociąganie) , poręcze, drążek, push press itd

w izolacji może zostać stały ciężar w seriach ale starasz się dołożyć w kolejnym treningu

wrzuć mi diete i opisz pozycję techniczną i ewentualne dalsze pytania

aha byłbym zapomniał w poręczasz dowieszasz ciężar do pasa w kolejnych seriach

Zmieniony przez - rion10 w dniu 2009-11-28 14:04:40
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 589 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 15078
Na wstępie poproszę o filmik – przyda się.
Pozycja przy wyciskaniu: plecy przylegają do ławki w trakcie całego ruchu, żadnych mostkowań itp. Dosyć dynamiczny ruch koncentryczny, nie blokuję rąk w łokciach. Ruch ekscentryczny w pełni kontrolowany, sztanga opuszczana prawie na obojczyk tak żeby zakrywała przedramiona. W zasadzie chyba tyle.

Odnośnie pozycji w staniu to zależnie od ćwiczenia. Np. jeżeli chodzi o uginanie przedramion ze sztangą, to lekki rozkrok mniej więcej na szerokość barków, nogi lekko ugięte w kolanach. Lędźwiowa część kręgosłupa zablokowana. Ruch ekscentryczny kontrolowany – opuszczam do kąta ok. 140st. następnie w miarę dynamicznie do góry. Przy ostatnich 2 powt. lekko oszukuję narzucając barkami.


Z dietą obecnie jest problem ze względu na nadszarpnięty budżet, wiec posiłkuję się dostawami z domu i przez najbliższy okres nie będę tego w stanie zmienić. Wygląda to z grubsza tak.

Śniadanie
kanapka z wędliną
kanapka z twarogiem
omlet: 80g owsianych, 2 białka, jajko, miód, pół jabłka
100g jogurtu
herbata z miodem

Po treningu
banan
WPC 35g

Obiad I
75g ryżu brązowego
125g kurczaka
130g sosu
warzywa z mrożonki
100ml soku

lub

70g makaronu
150g chudej wieprzowiny
250ml sosu pomidorowego
surówka z kapusty białej/czerwonej/ kiszonej/marchewki
100 ml soku

Obiad II
150g wieprzowiny
50g ryżu brązowego
surówka jw.

lub

150g wieprzowiny / ryby
180g ziemniaków
surówka

lub rzadziej

350g pierogów ruskich z wody
surówka

Podwieczorek
35g WPC
wafel ryżowy

Kolacja I
jajecznica 2 jajka + 2 białka
2 kromki pieczywa pełnoziarn. z masłem
pomidor
herbata bez miodu

lub

125g twarogu
200ml kefiru
1 kromka pieczywa pełnoziarn. z masłem
pomidor
herbata bez miodu

Kolacja II
125g twarogu
20g orzechów włoskich

Większość rzeczy smażę obecnie na niewielkiej ilości oliwy z oliwek. Wiem, że to błąd, ale elektrycznego grilla nie posiadam, a kilka litrów oliwy dostałem w naprawdę świetnej cenie. Swoją drogą na czym Ty smażysz, bo słyszałem już milion różnych opinii o różnych olejach i innych tłuszczach i powoli głupieję? Jedni polecają olej z pestek winogron, inni ryżowy, jeszcze inni pam itd.

Dieta w sumie wychodzi ok. 2900-3000kcal czyli ok. mojego zapotrzebowania kalorycznego.
Z czego 30% to białka, ok. 25% to tłuszcze, a 45% to węgle.
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

prosze o diete i rozklad cwiczen:)

Następny temat

Połączenie splita i FBW

electro
Polecane artykuły