Witam wszystkim, na forum zaglądam już od dłuższego czasu jednak ten post jest moim pierwszym, jednocześnie bardzo dla mnie ważnym. Pierwszą styczność z siłownią miałem niecałe 4 lata temu, od tamtej pory traktowałem ją jako sposób na zrzucenie wagi, ponieważ właśnie nadwaga (a przede wszystkim pojawiające się na całym ciele rozstępy) sprawiła, że wreszcie ruszyłem tyłek sprzed komputera. W tym czasie zrzuciłem ponad 30 kg, obecnie ważę niecałe 95 kg i bardzo mi zależy aby w przeciągu 2 miesięcy (to już chyba jedne z ostatnich prawdziwych wakacji jakie mnie czekają, za 1,5 roku inżynierka) zrzucić jak najwięcej tkanki tłuszczowej, liczę na Waszą pomoc i niemałe doświadczenie.
Rozczytałem się w tematach dotyczących CKD, szczególnie tych, które pojawiły się na tutajszym forum, chciałem poprzez ten temat zweryfikować swoją wiedzę i przy okazji dopytać się o sprawy, których nie jestem pewny, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Starałem się wszystko rozpisać w miarę czytelnie i zrozumiale, z góry przepraszam za ten esej i liczę na wyrozumiałość. ;) Mam nadzieję, że sposób w jaki ująłem wszystkie informacje przyda się innym użytkownikom.
Wiek: 22 lata
Staż: 3-4 lata (większość czasu w domowych warunkach więc mało efektywnie jeśli chodzi o progres w treningu siłowym, ale chociaż systematycznie)
Planowana długość okresu redukcji: 2 miesiące
Postawiony cel: zredukowanie tkanki tłuszczowej o minimum 6 kg (10-12kg byłoby urzeczywistnieniem marzeń
) przy jak najmniejszej stracie masy mięśniowej.
Wcześniejsze diety: jedynie niemalże zaprzestanie jedzenia słodyczy oraz picia napojów gazowanych.
WYLICZANIE PROPORCJI MAKROSKŁADNIKÓW:
Masa: ok. 95 kg (ogólna) oraz ok. 80 kg (sucha)
Współczynnik aktywności 1,25 (min. 3 razy w tyg. Aeroby w dni beztreningowe + 3 razy tydzień trening siłowy - w tak poza tym raczej nieduża ilość ruchu)
Deficyt: brak
Zapotrzebowanie kaloryczne (podstawowe): 95 kg x 24 h x 1,25 akt = 2850 kcal
Zapotrzebowanie na białko (1,5 - 2,2 gram / kg): 95 kg * 2,0 gram = 190 gram * 4 kcal = 760 kcal
Zapotrzebowanie na węglowodany: 30 gram * 4 kcal = 120 kcal
Zapotrzebowanie na tłuszcze: 2850 kcal - 760 kcal - 120 kcal = 1970 kcal / 9 kcal = 219 gram
Pytania:
W artykule qazara napisane jest, że ilość białka jest wyliczana na podstawie ogólnej masy ciała, natomiast w innym artykule przeczytałem, że w tych wyliczeniach stosuje się masę suchą ciała, jak to jest w rzeczywistości?
Czy powinienem uwzględnić w proporcjach jakiś deficyt kaloryczny (wtedy zmniejszy się jedynie ilość tłuszczy w ciągu dnia) ?
Czy współczynnik aktywności, który obrałem jest w miarę prawidłowy?
Czy współczynnik białka nie jest zbyt duży oraz czy ilość tłuszczy, która wyszła mi z obliczeń również nie jest zbyt duża (2,3 g / kg)?
ŁADOWANIE WĘGLOWODANAMI:
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przybliżył mi ten temat, ponieważ wydaje mi się nieco zagmatwany. Chciałbym rozpoczynać ładowanie ostatniego dnia w tygodniowym cyklu treningowym po treningu i żeby trwało przez kolejny dzień, jednak nie wiem jak ułożyć proporcję składników w tym dniu treningowym. Ile powinienem zjeść tłuszczy a ile węglowodanów, rozumiem że białek spożywam zawsze jednakową ilość?
Kiedy: pierwsze po 14 dniach (zobaczymy czy dam radę…), potem co 7 dni
Zapotrzebowanie na węglowodany (6 - 10 gram / kg): 8 gram * 95 kg = 760 gram * 4 kcal = 3040 kcal
Zapotrzebowanie na białko: 95 kg * 2,0 gram = 190 gram * 4 kcal = 760 kcal (takie jak w pozostałe dni?)
Zapotrzebowanie na tłuszcze (maks 60 gram) : 30 gram = 270 kcal
TRENING OGÓLNIE:
Trening będzie zbliżony do tego, który jest rozpisany w artykule qazara.
Dzień / trening / dieta
Poniedziałek / aeroby + siłownia / CKD
Wtorek / aeroby + siłownia / CKD
Środa / aeroby / CKD
Czwartek / aeroby / CKD
Piątek / aeroby + trening całego ciała / CKD do treningu, potem ładuję węgle
Sobota / regeneracja - brak treningu / wysokowęglowodanowa
Niedziela / aeroby / CKD
Pytania:
W moim wypadku na aeroby będzie się składała jazda na rowerze stacjonarnym. Planuję jeździć w dni beztreningowe z rana przed śniadaniem 20 min. i wieczorem 40 minut, a w dni treningowe 20 minut z rana, czy taka koncepcja jest w porządku?
ODŻYWIANIE OGÓLNIE:
Wymieniłem poniżej produkty, które jem na co dzień i które wydaje mi się, że mogą znaleźć się w diecie, proszę o sprawdzenie.
Dieta nieskowęglowodanowa
Po treningu posiłek złożony przede wszystkim z białka.
Węglowodany: warzywa np. rzepa, brokuły, kalafior, kukurydza, buraki, ogórek kiszony, sałata, otręby pszenne
Białko: jajko, kurza pierś, kurze udka, kurze udźce, łosoś wędzony, kaczka, polędwica wołowa, twaróg półtłusty z pątnicy, serek wiejski z pątnicy, żółte sery
Tłuszcze: śmietana 18%, masło, nasiona, oliwa z oliwek, tłuste ryby i drób
Napoje: herbata zielona, czarna, czerwona, woda
Ładowanie
Węglowodany: (wysokie IG) makaron, ryż, jasne pieczywo, winogrona, banany, cukier rafinowany, miód (niskie IG) kasza, płatki, budyń, czekolada gorzka, truskawki
Białko: tak jak wyżej
Tłuszcze: tak jak wyżej
Napoje: jak wyżej + soki owocowe
Pytania:
Powinienem unikać w trakcie ładowania produktów, które zawierają tłuszcz, np. czekolady, lody, zgadza się?
Ile minimalnie litrów wody powinienem pić w ciągu dnia?
SUPLEMENTY:
Fut burner: Thermo Speed Extreme lub Dyma Burn
Witaminy: TREC MultiPack36 240 tab./750 mg
Odżywka białkowa: OLIMP 100% Natural WPC
Inne: Olimp Gold Omega 3
Pytania:
Jakie suplementy uznajecie za najbardziej potrzebne (niezbędne?) w trakcie CKD, czy macie jakieś inne sugestie, albo zastrzeżenia do suplementów, które wymieniłem? Chciałbym się zamknąć w 400 zł na 2 miesiące stosowania.
Dzięki za uwagę i szacunek dla osób, które znajdą czas oraz chęci, żeby wesprzeć mnie radą oraz dotarły do tego miejsca.
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:01:51
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:03
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:19
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:27
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:03:09
Rozczytałem się w tematach dotyczących CKD, szczególnie tych, które pojawiły się na tutajszym forum, chciałem poprzez ten temat zweryfikować swoją wiedzę i przy okazji dopytać się o sprawy, których nie jestem pewny, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Starałem się wszystko rozpisać w miarę czytelnie i zrozumiale, z góry przepraszam za ten esej i liczę na wyrozumiałość. ;) Mam nadzieję, że sposób w jaki ująłem wszystkie informacje przyda się innym użytkownikom.
Wiek: 22 lata
Staż: 3-4 lata (większość czasu w domowych warunkach więc mało efektywnie jeśli chodzi o progres w treningu siłowym, ale chociaż systematycznie)
Planowana długość okresu redukcji: 2 miesiące
Postawiony cel: zredukowanie tkanki tłuszczowej o minimum 6 kg (10-12kg byłoby urzeczywistnieniem marzeń
) przy jak najmniejszej stracie masy mięśniowej.
Wcześniejsze diety: jedynie niemalże zaprzestanie jedzenia słodyczy oraz picia napojów gazowanych.
WYLICZANIE PROPORCJI MAKROSKŁADNIKÓW:
Masa: ok. 95 kg (ogólna) oraz ok. 80 kg (sucha)
Współczynnik aktywności 1,25 (min. 3 razy w tyg. Aeroby w dni beztreningowe + 3 razy tydzień trening siłowy - w tak poza tym raczej nieduża ilość ruchu)
Deficyt: brak
Zapotrzebowanie kaloryczne (podstawowe): 95 kg x 24 h x 1,25 akt = 2850 kcal
Zapotrzebowanie na białko (1,5 - 2,2 gram / kg): 95 kg * 2,0 gram = 190 gram * 4 kcal = 760 kcal
Zapotrzebowanie na węglowodany: 30 gram * 4 kcal = 120 kcal
Zapotrzebowanie na tłuszcze: 2850 kcal - 760 kcal - 120 kcal = 1970 kcal / 9 kcal = 219 gram
Pytania:
W artykule qazara napisane jest, że ilość białka jest wyliczana na podstawie ogólnej masy ciała, natomiast w innym artykule przeczytałem, że w tych wyliczeniach stosuje się masę suchą ciała, jak to jest w rzeczywistości?
Czy powinienem uwzględnić w proporcjach jakiś deficyt kaloryczny (wtedy zmniejszy się jedynie ilość tłuszczy w ciągu dnia) ?
Czy współczynnik aktywności, który obrałem jest w miarę prawidłowy?
Czy współczynnik białka nie jest zbyt duży oraz czy ilość tłuszczy, która wyszła mi z obliczeń również nie jest zbyt duża (2,3 g / kg)?
ŁADOWANIE WĘGLOWODANAMI:
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przybliżył mi ten temat, ponieważ wydaje mi się nieco zagmatwany. Chciałbym rozpoczynać ładowanie ostatniego dnia w tygodniowym cyklu treningowym po treningu i żeby trwało przez kolejny dzień, jednak nie wiem jak ułożyć proporcję składników w tym dniu treningowym. Ile powinienem zjeść tłuszczy a ile węglowodanów, rozumiem że białek spożywam zawsze jednakową ilość?
Kiedy: pierwsze po 14 dniach (zobaczymy czy dam radę…), potem co 7 dni
Zapotrzebowanie na węglowodany (6 - 10 gram / kg): 8 gram * 95 kg = 760 gram * 4 kcal = 3040 kcal
Zapotrzebowanie na białko: 95 kg * 2,0 gram = 190 gram * 4 kcal = 760 kcal (takie jak w pozostałe dni?)
Zapotrzebowanie na tłuszcze (maks 60 gram) : 30 gram = 270 kcal
TRENING OGÓLNIE:
Trening będzie zbliżony do tego, który jest rozpisany w artykule qazara.
Dzień / trening / dieta
Poniedziałek / aeroby + siłownia / CKD
Wtorek / aeroby + siłownia / CKD
Środa / aeroby / CKD
Czwartek / aeroby / CKD
Piątek / aeroby + trening całego ciała / CKD do treningu, potem ładuję węgle
Sobota / regeneracja - brak treningu / wysokowęglowodanowa
Niedziela / aeroby / CKD
Pytania:
W moim wypadku na aeroby będzie się składała jazda na rowerze stacjonarnym. Planuję jeździć w dni beztreningowe z rana przed śniadaniem 20 min. i wieczorem 40 minut, a w dni treningowe 20 minut z rana, czy taka koncepcja jest w porządku?
ODŻYWIANIE OGÓLNIE:
Wymieniłem poniżej produkty, które jem na co dzień i które wydaje mi się, że mogą znaleźć się w diecie, proszę o sprawdzenie.
Dieta nieskowęglowodanowa
Po treningu posiłek złożony przede wszystkim z białka.
Węglowodany: warzywa np. rzepa, brokuły, kalafior, kukurydza, buraki, ogórek kiszony, sałata, otręby pszenne
Białko: jajko, kurza pierś, kurze udka, kurze udźce, łosoś wędzony, kaczka, polędwica wołowa, twaróg półtłusty z pątnicy, serek wiejski z pątnicy, żółte sery
Tłuszcze: śmietana 18%, masło, nasiona, oliwa z oliwek, tłuste ryby i drób
Napoje: herbata zielona, czarna, czerwona, woda
Ładowanie
Węglowodany: (wysokie IG) makaron, ryż, jasne pieczywo, winogrona, banany, cukier rafinowany, miód (niskie IG) kasza, płatki, budyń, czekolada gorzka, truskawki
Białko: tak jak wyżej
Tłuszcze: tak jak wyżej
Napoje: jak wyżej + soki owocowe
Pytania:
Powinienem unikać w trakcie ładowania produktów, które zawierają tłuszcz, np. czekolady, lody, zgadza się?
Ile minimalnie litrów wody powinienem pić w ciągu dnia?
SUPLEMENTY:
Fut burner: Thermo Speed Extreme lub Dyma Burn
Witaminy: TREC MultiPack36 240 tab./750 mg
Odżywka białkowa: OLIMP 100% Natural WPC
Inne: Olimp Gold Omega 3
Pytania:
Jakie suplementy uznajecie za najbardziej potrzebne (niezbędne?) w trakcie CKD, czy macie jakieś inne sugestie, albo zastrzeżenia do suplementów, które wymieniłem? Chciałbym się zamknąć w 400 zł na 2 miesiące stosowania.
Dzięki za uwagę i szacunek dla osób, które znajdą czas oraz chęci, żeby wesprzeć mnie radą oraz dotarły do tego miejsca.
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:01:51
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:03
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:19
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:02:27
Zmieniony przez - Malebolgia w dniu 2009-06-16 18:03:09
Krzysztof Piekarz