Treści publikowane w tym dziale mają charakter informacyjny i stanowią wymianę doświadczeń użytkowników. Nie zastępują konsultacji lekarskiej, diagnozy ani indywidualnej porady medycznej.
W przypadku problemów zdrowotnych, podejrzenia choroby lub stosowania leków skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą.
Szacuny
4
Napisanych postów
248
Wiek
4 lata
Na forum
5 lat
Przeczytanych tematów
1503
Cześć,
niedawno miałem usunięte znamię z nogi i niestety źle się zaczęło goić - powstała ziarnina przez co blizna zrobiła się dużo większa niż powinna. Chciałem zapytać się czy polecacie jakieś sposoby/maści, którymi można wpłynąć na świeżą bliznę aby się trochę wchłonęła i zmniejszyła? Poniżej załączam zdjęcia jak to aktualnie wygląda. Zszyte było jakoś pod koniec października, więc wszystko jest bardzo świeże - nawet jeszcze jest kawałek strupa.
Szacuny
12166
Napisanych postów
162293
Wiek
37 lat
Na forum
19 lat
Przeczytanych tematów
1243422
Siemka
Ziarnina to tkanka, która tworzy się podczas procesu gojenia, mająca na celu wypełnienie rany. W niektórych przypadkach nadmierna produkcja tej tkanki prowadzi do przerostu blizny. Jest to zjawisko normalne i trzeba uważać, aby nie rozdrapywać, nie uszkodzić blizny na tym etapie.
Co do maści podobną do tej, co wymienił flex masz tez fajna Contractubex - ma dodatkowo heparyne w skladzie, ktora fajne poprawia gojenie swiezych blizn. do ochorny mozna stosowac Dermatix lub Silaurum - żele silikonowe lub plastry silikonowe cica care
Szacuny
4
Napisanych postów
248
Wiek
4 lata
Na forum
5 lat
Przeczytanych tematów
1503
Dzięki, spróbuję któreś z tych co wymieniliście - właśnie czytałem o silikonowych plastrach/żelach, że to nowość i ludzie w internecie polecają. Myślicie, że lepiej zwykłą maść czy coś z tym silikonem?
Szacuny
12166
Napisanych postów
162293
Wiek
37 lat
Na forum
19 lat
Przeczytanych tematów
1243422
Tradycyjne maści są szczególnie przydatne w początkowych etapach gojenia, gdy blizna jest jeszcze świeża i wymaga intensywnego nawilżenia oraz ochrony przed nadmiernym rogowaceniem. Silikonowe plastry mają dodatkową zaletę w postaci działania mechanicznego, które może wspierać proces remodelingu tkanki. Z kolei żele silikonowe są bardziej elastyczne w użyciu i wygodne w aplikacji na nieregularnych powierzchniach lub w miejscach narażonych na ruch, gdzie plaster moze miec klopoty z utrzymaniem sie na miejscu.