Zdaniem naukowców, odpowiednie spożycie białka może pomóc zmniejszyć ryzyko osłabienia u kobiet w starszym wieku. Według przeprowadzonych badań, spożycie co najmniej 1,1 grama białka na kilogram masy ciała (g / kg), w okresie trzech lat prowadziło do zmniejszenia ryzyka osłabienia u kobiet po menopauzie.

Zmniejszenie masy mięśniowej i osłabienie u osób starszych

Spadek sił jest powszechnym objawem u starszych osób dorosłych, który zwiększa ryzyko upadków, złamań, hospitalizacji i śmiertelności. Jak pokazują wyniki badań, starsi dorośli są narażeni na spadek sił z powodu związanego z wiekiem zmniejszenia się masy mięśniowej i spadku sprawności fizycznej. Większość oznak osłabienia związana jest z wiekiem. Zrozumienie, z czego wynika spadek sił i osłabienie sprawności fizycznej, ma kluczowe znaczenie w ograniczaniu ich wystąpienia u osób starszych. 

Jak spożycie białka wpływa na zmniejszenie spadku sił?

Białko jest jednym z niezbędnych makroskładników dla naszego organizmu. Nie tylko buduje i naprawia mięśnie, ale także pomaga chronić organizm przed bakteriami i wirusami powodującymi choroby. Ogólne zalecenia mówią o spożyciu białka na poziomie 1,1–1,3 g / kg masy ciała w celu utrzymania zdolności fizycznej organizmu. Chociaż dotyczy to większości osób bez względu na wiek, odpowiednie spożycie białka jest szczególnie ważne u osób starszych, pomaga bowiem zapobiegać chorobom i powikłaniom związanym z wiekiem.

osoby starsze białko

Przeprowadzone badanie wykazało, że odpowiednie spożycie białka było związane z lepszą sprawnością fizyczną i siłą mięśni u kobiet w wieku od 50 do 79 lat. Naukowcy próbowali zbadać związek między spożyciem białka a zespołem osłabienia. Postawili hipotezę, że spożycie białka na poziomie co najmniej 1,1 g / kg może zmniejszyć ryzyko zespołu słabości (ang. Frailty). W celu potwierdzenia tej hipotezy, naukowcy zbadali kobiety w wieku pomenopauzalnym (66–71 lat), które wzięły udział w badaniu dotyczącym czynnika ryzyka osteoporozy i zapobiegania profilaktyce złamań.

Naukowcy poinstruowali uczestniczki, aby zapisywali swoje spożycie żywności i napojów. Naukowcy ocenili u uczestniczek objawy zespołu słabości na podstawie pewnych kryteriów, takich jak: słaba siła chwytu, wolna prędkość chodzenia, niska aktywność fizyczna, wyczerpanie i utrata masy ciała. Wyniki wykazały silny związek między osłabieniem a niskim spożyciem białka. Naukowcy odkryli również, że spożycie zalecanej ilości białka pomogło obniżyć ryzyko zespołu słabości u uczestników. 

Polecamy również: Ranking izolatów białkowych - najlepszy izolat białka serwatkowego WPI

Świetne źródła białka, które powinny być obecne w diecie starszych osób to jajka, ryby i mięso drobiowe, a także  rośliny strączkowe i nabiał, oraz pyszne odżywki białkowe. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, dzięki którym osoby starsze mogą zapobiegać większej utracie masy mięśniowej.

Na podstawie swoich odkryć naukowcy podkreślili znaczenie włączenia do diety osób starszych odpowiedniej ilości białka. W ten sposób można utrzymywać optymalne zdrowie mięśni i dobre samopoczucie aż do starości.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jgs.12503

Komentarze (0)