SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

Przepuklina kręgosłupa - trening siłowy

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1441

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7058 Napisanych postów 63261 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787443
witekzlasu
U lekarza byłem prywatnie 15 minut i tylko potwierdził mi ze to jest przepuklina kręgosłupa i tyle. Wiem że muszę na to uważać chciałbym tylko od Was jakieś ćwiczonka nie obciążające kręgosłupa ledzwiowego


Ale musisz być świadomy, że my nie możemy wchodzić w buty lekarza/fizjoteraputy bo nie mamy ku temu kompetencji. Od tego są lekarze i fizjo żeby sprawdzić jak poważna jest przepuklina i czy w ogóle Ci wolno trenować siłowo.
Nikt rozsądny takiej odpowiedzialności przez internet na siebie nie weźmie żeby Ci ułożyć plan skoro masz przeciwwskazania do treningu.

Teoretycznie na wyciągach ćwiczenia są bezpieczniejsze ale tutaj wchodzi w grę rozmiar przepukliny i technika wykonania więc sprawa nie jest taka prosta.
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 30
Ja to rozumiem i sam sobie plan ułoże. Naposzcie mi tylko jakieś cwiczonka nie obxiazjace kręgosłupa np wspiecia na palce, plank, pompki, podciąganie ma drążku, wyciskanie francuski, wyciskanie wasko, dipy itd myślę że uloze w miarę bezpieczny plan i będę ćwiczył na małych obciążeniach. Jestem początkujący wiev myślę że lepsze to niż nie robić nic
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 50
Tutaj to super ktoś napisał i dokładnie o coś takiego mi chodziło więc jeśli ktoś szuka to odsyłam do linku https://www.sfd.pl/Dyskopatia_na_siłowni_małe_kompendium-t1059782.html 
...
Napisał(a)
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6449 Napisanych postów 79271 Wiek 41 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 774631
Niestety, ale nie da się stwierdzić jakie ćwiczenia możesz wykonywać, a jakich nie możesz. Problem tego typu jest mocno indywidualny i są osoby, które trenują z tym nie mając żadnych problemów, ewentualnie dyskomfort od czasu do czasu, jak też są tacy, co problem pojawia się regularnie, mimo to, że nie trenują siłowo. Tutaj nie ma możliwości określenia ćwiczeń, które możesz wykonywać. Jeżeli już, to sugeruję ułożyć plan treningowy, konsultując go z trenerem personalnym/fizjoterapeutą i trening wraz z nim. Tak aby uniknąć wszelkich możliwych błędów technicznych, generujących ryzyko powstania urazu. Skupić się również na solidnej rozgrzewce i regularnym rolowaniu i rozciąganiu mięśni.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 337 dni Przeczytanych tematów 5
Jestem nowy tu więc nie ogarniam zasad.
Ale też mam przepuklinę na l4/l5, skan miałem robiony około 3-mc temu i dopiero się dowiedziałem, problem z kręgosłupem mam od około 11 lat „ćwiczę” od około 10.
I najprawdopodobniej od tyłu mam przepuklinę, czasami mam bułę od 2-3 dni do 2-4 miesięcy. I nauczyłem się że:
1 długi wysiłek w złej pozycji,
2, zła technika,
3, zbyt szybka progresja,
4, dużo różnych ćwiczeń,
5. Zbyt duża objętość
6 ćwiczenia w zwisie podczas bilu
7 ćwiczenia w zwisie przed siadami, i ciągami
Tak z grubsza tego unikam.
Jak boli i jak ból zaczyna narastać to robię ćwiczenia które obciążają „ przud ciała”
Przysiad tylni zamieniam na fronty, martwy ciąg na RDL lub na prostych ewentualnie sanki, wl na wl wąsko z nogami w grze.
Zbuduj tak silne core jak tylko możesz moja rada nie zalecenie.
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 1864 Wiek 29 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 9591
rion10

To nie jest tak, że Ci po prostu przejdzie. Przepuklina niestety lubi powracać to znaczy ona tam będzie cały czas ale nie zawsze będzie dawać objawy bólowe.

Niestety sprawa z treningiem nie jest taka prosta, że ktoś Ci ułoży w internecie trening przy Twoich przeciwwskazaniach medycznych i weźmie odpowiedzialność za to.
Współpracowałem z osobami z takimi problemami, niektóre z nich do dzisiaj trenują używając złożonych ćwiczeń, ale początki były bardzo zachowawcze i nigdy to nie była jednostronna decyzja moja jakie ćwiczenia wykonywać. Tutaj jest potrzebna współpraca między trenerem, a fizjoterapeutą najlepiej takim, który też ma jakieś pojęcie o treningu siłowym wówczas jest łatwiej to ogarnąć.

Fizjoterapeuta zaleca odpowiednie ćwiczenia wzmacniające, a trener kontroluje tylko ich wykonania i kontroluje technikę. Z czasem tych ćwiczeń przybywa i jeśli wszystko jest w porządku z czasem można wdrożyć ćwiczenia złożone.
Początkowy okres jest bardzo zachowawczy i warto wszystko konsultować z fizjoterapeutą żeby problemy nie wróciły przez nieumiejętny trening siłowy.





Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-07-17 08:57:56




Sytuacja wcale nie jest prosta.

Wiele lat temu ćwiczyłem na siłowni. W 2002 roku dowiedziałem się, że mam przepuklinę L4/L3 i pierwsze co usłyszałem od lekarzy to "nie mozesz ćwiczyć". Od innych niż lekarze - nie rób przysiadów, martwego ciągu, dzień dobry nawet nie mogłem robić wznosów na krzesełku rzymskim bo dostawałem skurczów w prostownikach grzbietu. Robiłem więc wiele pozostałych ćwiczeń. Oczywiście wzrosty nie były imponujące.
Temat konsultowałem wielokrotnie z lekarzami (tu polska medycyna opiera sie głownie na zakazach), a każdy fizjo powie o gimnastyce, izometrii i ewentualnie ćwiczeniach w zwisie.
Po latach odpuściłem, zbilem 15kg, weszlo bieganie i rower oraz od zawsze gory. Potem przy bieganiu zeszło jeszcze 5kg i ze 100 zrobiło się 80kg, które trzyma się od 15 lat.
Jak biegałem to też mówili "nie biegaj".
O 1,5 roku mam problemy ze stawem krzyżowo-biodrowym z niewiadomych powodów, przepuklina ustabilizowana.
Teraz po latach gdy syn (gimnastyk) ma 15 lat chciałby rozpocząć przygodę z siłownią + kalistenika jestem "zmuszony" wrócić na siłkę dla niego i dla siebie.
Wiem co chlopaki w tym wieku chcą osiągnąc mimo, że nie powinni jeszcze podnosić ciężarów więc wymaga kontroli.
Ciężko zastanawiam się co powinienem ćwiczyć, aby głownie wzmocnić plecy i grzbiet choć aktualnie brak sił do podciągaia na drążku (188cm, 80kg).
Tak więc konsultacje z lekarzami czy fizjo w teorii są możliwe, a w rzeczywistości ciężki temat i człowiek sam musi czytać, próbować, podejmować decyzje i słuchać swego organizmu.

Pij wodę - woda daje siłę - napędza parowozy!

...
Napisał(a)
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6449 Napisanych postów 79271 Wiek 41 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 774631
Niestety, ale jak już zostało opisane w tym temacie, nie da się określić komuś, co powinien trenować i w jaki sposób, aby uniknąć ryzyka pogłębienia problemu z przepukliną kręgosłupa, czy też innymi problemami w tym kierunku. Dlatego też lekarz, czy fizjoterapeuta również tego Tobie nie przedstawi. Istnieje zbyt dużo czynników mogących powodować problem, w trakcie trwania takiego treningu, czy też poza nim. Sugeruję po prostu zawrócić uwagę na, unikanie siedzącego trybu pracy, solidną rozgrzewkę przed treningiem, prawidłową technikę ćwiczeń, regularne rolowanie i rozciąganie mięśni jako oddzielna sesja treningowa, regularne wizyty u fizjoterapeuty i praca manualna.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7058 Napisanych postów 63261 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787443
CHICKEN
rion10

To nie jest tak, że Ci po prostu przejdzie. Przepuklina niestety lubi powracać to znaczy ona tam będzie cały czas ale nie zawsze będzie dawać objawy bólowe.

Niestety sprawa z treningiem nie jest taka prosta, że ktoś Ci ułoży w internecie trening przy Twoich przeciwwskazaniach medycznych i weźmie odpowiedzialność za to.
Współpracowałem z osobami z takimi problemami, niektóre z nich do dzisiaj trenują używając złożonych ćwiczeń, ale początki były bardzo zachowawcze i nigdy to nie była jednostronna decyzja moja jakie ćwiczenia wykonywać. Tutaj jest potrzebna współpraca między trenerem, a fizjoterapeutą najlepiej takim, który też ma jakieś pojęcie o treningu siłowym wówczas jest łatwiej to ogarnąć.

Fizjoterapeuta zaleca odpowiednie ćwiczenia wzmacniające, a trener kontroluje tylko ich wykonania i kontroluje technikę. Z czasem tych ćwiczeń przybywa i jeśli wszystko jest w porządku z czasem można wdrożyć ćwiczenia złożone.
Początkowy okres jest bardzo zachowawczy i warto wszystko konsultować z fizjoterapeutą żeby problemy nie wróciły przez nieumiejętny trening siłowy.






Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-07-17 08:57:56




Sytuacja wcale nie jest prosta.

Wiele lat temu ćwiczyłem na siłowni. W 2002 roku dowiedziałem się, że mam przepuklinę L4/L3 i pierwsze co usłyszałem od lekarzy to "nie mozesz ćwiczyć". Od innych niż lekarze - nie rób przysiadów, martwego ciągu, dzień dobry nawet nie mogłem robić wznosów na krzesełku rzymskim bo dostawałem skurczów w prostownikach grzbietu. Robiłem więc wiele pozostałych ćwiczeń. Oczywiście wzrosty nie były imponujące.
Temat konsultowałem wielokrotnie z lekarzami (tu polska medycyna opiera sie głownie na zakazach), a każdy fizjo powie o gimnastyce, izometrii i ewentualnie ćwiczeniach w zwisie.
Po latach odpuściłem, zbilem 15kg, weszlo bieganie i rower oraz od zawsze gory. Potem przy bieganiu zeszło jeszcze 5kg i ze 100 zrobiło się 80kg, które trzyma się od 15 lat.
Jak biegałem to też mówili "nie biegaj".
O 1,5 roku mam problemy ze stawem krzyżowo-biodrowym z niewiadomych powodów, przepuklina ustabilizowana.
Teraz po latach gdy syn (gimnastyk) ma 15 lat chciałby rozpocząć przygodę z siłownią + kalistenika jestem "zmuszony" wrócić na siłkę dla niego i dla siebie.
Wiem co chlopaki w tym wieku chcą osiągnąc mimo, że nie powinni jeszcze podnosić ciężarów więc wymaga kontroli.
Ciężko zastanawiam się co powinienem ćwiczyć, aby głownie wzmocnić plecy i grzbiet choć aktualnie brak sił do podciągaia na drążku (188cm, 80kg).
Tak więc konsultacje z lekarzami czy fizjo w teorii są możliwe, a w rzeczywistości ciężki temat i człowiek sam musi czytać, próbować, podejmować decyzje i słuchać swego organizmu.


Problemem są po części tutaj fizjo, którzy nie ćwiczą siłowo i nie współpracują z takimi osobami. Niestety z fizjo jest jak z lekarzami jeden na iluś się trafi kompetentny i i znajdzie problem i podpowie rozwiązanie.
Sam mam problemy z odcinkiem lędźwiowym, ale od kilku już lat trenuję bez problemów większych. Unikam sprawdzania maksów w martwym i ohp ale nadal robię te ćwiczenia. Istotne jest aby znaleźć fizjo, który namierzy problem i da rozwiązanie ale to nie jest łatwe sam przemieliłem kilku jak nie kilkunastu i w końcu trafiłem na odpowiedniego.
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy - ocena

Następny temat

Trening do oceny - początkujący

electro
Polecane artykuły