SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie a budowa masy, mięśni.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 683

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 8
Cześć.

Szybka historia: Lubię biegać, jakiś czas temu skręciłem kostkę, a że rzucam palenie to musiałem znaleźć sobie jakiś inny sposób na wyładowanie się. Padło na siłownię. Nawet mi się spodobało, tym bardziej, że przydałoby mi się trochę mięśni dobudować, bo powiem nie skromnie, że to ja byłem inspiracją dla powstania terminu "suchoklates" . Kostka już w wystarczającym stanie, aby wrócić do biegania, więc wróciłem, ale uznałem, że ta siłka to w sumie nie głupi pomysł.

Poczytałem w necie i okazuje się, że hardcorowe bieganie nie idzie w parze z budową masy, bo organizm zżera mięśnie.
Pytanie do bardziej zaawansowanych: Zakładając, że chcę dalej budować masę, mięśnie na siłce, ale nie chcę rezygnować z biegania... Jakie odległości są wtedy bezpieczne? Czy to może bardziej, albo również kwestia częstotliwości biegania?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62305 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777696

Tutaj sytuacja wbrew pozorom nie jest łatwa do ogarnięcia. Bo bieganie bieganiu nie równe. Sam mam klientów, którzy biegają ale biegają, 2-3 razy w tygodniu względnie krótkie dystanse 3,5,10km i tutaj nie ma większego problemu uwzględniasz ten wysiłek w bilansie dietetycznym i nie ma tematu. Jak czuje, że zmęczenie się kumuluje i regeneracje nie wyrabia wówczas bieganie na tydzień idzie w odstawkę i wszystko gra.

Natomiast jeśli chcesz biegaczem takim z prawdziwego zdarzenia, biegać długie dystanse i wykręcać czasy to musisz się zdecydować co jest ważniejsze i na tym się skupić. Bo jedno i drugie na raz w dłuższej perspektywie czasu nie da zadowalających efektów.
I tak jak wspomniała Viki, a zna się na tym, regeneracja kuleje, a biegaczom zbyt duża masa mięśniowa nie jest potrzebna. no chyba, że sprinterom.

Wszystko też zależy jaka sylwetka Cię interesuje. Mam znajomych co przez jakiś czas nieco odpuścili bieganie, zbudowali w tym okresie trochę masy mięśniowej, teraz wrócili do biegania, ale starają się ten stan masy utrzymać i trening tylko po to jest.
Polecamy również: Siłownia i bieganie. Czy biegacze powinni trenować na siłowni?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-07-21 15:56:52
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607799
Przede wszystkim budowa masy mięśniowej to kwestia nie tylko treningu ale też odpowiedniej diety. Jeśli będzie dodatni bilans kcal to mięśnie będą rosły. Problem jest raczej inny Kwestia odpowiedniej regeneracji (mięśnie rosną nie na treningu ale właśnie po treningu w procesach odbudowy) i kwestia wpływu jednego treningu na drugi - po mocnym treningu siłowym może być ciężko zrobić dobry trening biegowy, a po ciężkim biegowym ciężko będzie zrobić dobry trening siłowy nóg. Układ nerwowy też mocniej obrywa jeśli chcemy robić dwie rzeczy na raz. Znam z własnego doświadczenia. Przede wszystkim kwestia ustalenia priorytetów. Albo stawiamy głównie na siłownię i pod to dostosujemy plan biegowy pamiętając żeby był czas na regenerację albo głównym celem jest progres w bieganiu, wtedy siłownia jest tylko uzupełnieniem. Oczywiście jak ktoś jest początkujący na siłowni to zawsze łatwiej zbudować trochę mięśni na początku.
Inna kwestia że biegacze niekoniecznie chcą większych mięśni bo to większa waga i większe zapotrzebowanie na tlen. Szczególnie w biegach średnich i długich, wystarczy popatrzeć na zawodników z czołówki jak wyglądają Wyjątkiem są sprinterzy, bo na krótkim dystansie siła i moc są bardzo ważne.
Także trzeba się zastanowić co jest głównym celem i jak bardzi zależy ci na dobrych wynikach w bieganiu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33089 Napisanych postów 23179 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278086
Absolutnie nie musisz z niczego rezygnowac bo masa osób na masie ( kulturyści , zawodowcy , amatorzy ) biegaja i to nawet sporo podczas procesu budowania , tutaj najwazniejsze jest aby zadbać też o solidny trening siłowy bo jeśli nie będzie bodźca dla mięśnie a ty na dodatek będziesz w deficycie to oczywiscie wtedy organizm może pobierać z mięśni , jednak jeśli będzie bodziec to już wystarczy aby mięśnie zostały a do tego musisz też zadbać o odpowiednia podaż kalorii z uwzględnieniem kazdej aktywnosći i jeśli bedziesz jał odpowiednio dużo + solidny siłowy to mozesz budować
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 7721 Napisanych postów 13999 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2237847
Nie no coś ty takie bieganie no to nie przeszkadzam w budowaniu masy mięśniowej nawet bym powiedział że taka aktywność pomaga to w tym budowaniu tylko wiadomo najważniejszą sprawą tutaj jest to żeby mieć dodatni bilans kaloryczny bo jeżeli nie będziesz miał tego dodatniego bilansu no to nic nie zbudujesz mięśni no ale jeżeli wszystko dobrze ułożysz to bierzesz sobie odpowiednią kaloryczność rozłożysz dobrze makroskładniki no i optymalnie dobierzesz bieganie względem tej siłowni co nie no to myślę że w niczym to nie przeszkodzi.
Nie wiem jakie tam dystanse biegałeś ale przykładowo nawet na redukcji ludzie kręcą po godzinie cardio dzień w dzień a nawet i więcej się zdarza więc myślę że jeżeli tutaj będzie zachowany dodatni bilans kaloryczny to nie masz o co się martwić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607799
Winter porządny trening biegowy to coś więcej niż godzinne cardio. To różnego rodzaju jednostki treningowe jak np. długie wybiegania (powyżej 1,5h), mocne akcenty w różnych strefach tętna i na różnych tempach, trening na progu mleczanowym, trening VO2max, siła biegowa, podbiegi... Wszystko odpowiednio poukładane w oparciu o docelowy dystans i ewentualnie słabsze strony i rozłożone w tygodniu z uwzględnieniem czasu potrzebnego na regenerację i odpowiednie odstępy między mocnymi akcentami. W ciągu roku rozplanowane na odpowiednie mikrocykle. I taki plan ciężko pogodzić z siłownią, jeśli trening siłowy ma być czymś więcej niż uzupełnieniem. Dlatego jest to przede wszystkim kwestia ustalenia priorytetów.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak zbudować typ sylwetki widoczny na zdjęciu?

Następny temat

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym.

WHEY premium