Znalazłem cos jeszcze apropos Salmonelli:
Salmonellozy, choroby zakaźne wywołane przez bakterie (pałeczki) z rodzaju Salmonella (nazwane od nazwiska odkrywcy, amerykańskiego uczonego D. Salmona). Salmonellozy występują u różnych gatunków zwierząt oraz ludzi.
U ludzi wyróżniamy: dur brzuszny, dury rzekome (czyli paratyfusy), oraz niektóre zatrucia pokarmowe. Szczególną wrażliwość na zakażenia wykazują niemowlęta i małe dzieci.
Schorzenie może przebiegać z objawami łagodnej biegunki lub bardzo burzliwie z objawami toksycznymi, zaburzeniami gospodrki wodno-elektrolitowej, posocznicą i ogniskami w różnych narządach. O rozpoznaniu decyduje dodatni wynik posiewu z krwi i stolca. Leczenie antybiotykami - ampicylina, kolimycyna oraz preparatem Negram.
Zwierzęta zazwyczaj padają po 2-3 dniach choroby. Postać przewlekła objawia się postępującym odwodnieniem i wyniszczeniem organizmu. Leczenie głównie antybiotykami i sulfonamidami, a poza tym stosuje się surowice odpronościowe.
(text ze stronki onetu: medycyna i zdrowie w encyklopedii.)
----->
oraz text jak zapobiegać salmonelli:
Salmonella nie śpi
Powiatowa Inspekcja Sanitarna radzi - jeśli chcesz uniknąć zatrucia pokarmowego oraz innych chorób zakaźnych i szerzącymi się drogą pokarmową:
Nie kupuj i nie spożywaj środków spożywczych:
niewiadomego pochodzenia; od przypadkowych sprzedawców; nieoznakowanych, tj. bez danych o producencie, bez daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia; w uszkodzonych lub zanieczyszczonych opakowaniach; łatwo psujących się, jak: ciasto z kremem, wyroby garmażeryjne, wędliny podrobowe oraz inne nietrwałe; kanapek z wędlinami nietrwałymi lub kilka godzin przechowywanych w temperaturze powyżej + 10 stopni C, lodów nie paczkowanych lub słabo zamrożonych; wyrobów cukierniczych luzem (nie paczkowanych).
Pij tylko napoje sprzedawane w oryginalnych opakowaniach, a najlepiej:
wodę mineralną; soki owocowe i owocowo-warzywne w opakowaniach jednostkowych oraz napoje gorące (kawę i herbatę) oferowaną w punktach gastronomicznych; wodę ze studni oznakowanych napisem "woda zdatna do picia".
Unikaj:
picia wody z przypadkowych źródeł; napojów chłodzących, kompotów, mleka i napojów mlecznych pochodzących z gospodarstw domowych; spożywania potraw i dań garmażeryjnych sprzedawanych w handlu obwoźnym i obnośnym przez przypadkowych sprzedawców.
Pamiętaj, by:
zawsze myć ręce przed jedzeniem; wyrzucić zużyte opakowania i resztki jedzenia do koszy i kubłów na odpady usytuowanych na trasie; zaopatrzyć się w kubki jednorazowego użytku oraz chusteczki higieniczne; zgłaszać przypadki dolegliwości żołądkowo-jelitowych lekarzom dyżurującym w punktach medycznych lub przychodniach na trasie.
(text Pani Małgorzaty Litwin z Gazety Miejskiej w Toruniu)
może Wam się do czegoś przydało
