SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Białko

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1705

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam,
obliczając zapotrzebowanie kaloryczne wyszło mi że mam spożywać około 125 gram białka(obliczałem z kalkulatorem , który znajduje się na tym forum). Ja wcinam już od jakiegoś czasu około 2x więcej, ponieważ mam odżywkę białkową którą wypijam rano przed treningiem na czczo razem z bananem by zabezpieczyć mięśnie(ćwiczę o 6 30 i nie ma opcji bym dał radę zrobić sobie coś wtedy do jedzenia). Do tego jem 4-5 posiłków i w każdym z nich mam to białko, bo nie wyobrażam sobie zjeść go bez niego. Moje pytanie brzmi czy jest sens kupować następnym razem białko czy może same aminokwasy rozgałęzione. A jeżeli tak to jak mam je wprowadzić wtedy do zapotrzebowania kalorycznego aby wszystko ustabilizować. Czy mam wtedy jeść mniej węgli? I czy mam jeść dalej tak jak jem czy może w niektórych posiłkach nie jeść już białka? Bardzo proszę o odpowiedz ;)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 331 Wiek 53 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6042
popuri
Przeczytałem wszystko :)

Ogólnie ok zgadzam się osobiście mamy przebiałczenie szczególnie młodych adeptów
ale posługiwanie się Celejową czy Gawędzkim w obecnym stanie dietetyki to przeżytek...
Owszem to kanony ale mamy już dawno nowe dane itp.
Co do hormonów to są przypuszczenia, a nie badania

Poziom białka należy rozpatrywać indywidualne
Sam dostarczam ponad 3 g białka na kg i ogólnie jest to za dużo wg zaleceń W.W
ale bilans azotowy mam na plusie a klirens kreatyniny w normie. Szykuje się do zawodów, więc mój organizm bez problemu sobie z tym radzi

z drugiej strony ostatnio miałem podopieczną z chorobą nerk ( biegaczkę ) i, to tylko mogliśmy dać 0.8 g na kg niestety bo inaczej klirens ma zawyżony

od 1,5 do 2 g Białka na kg, myślę że jest najbardziej optymalną średnią od której wychodzimy

Przebiałczenie początkujących adeptów jest jak najbardziej, zapewne jest to spowodowane zalanym rynkiem odżywek białkowych podobnie jest w temacie kopiowanie treningów zawodowców.... Jak zaczynałem przygodę z trójbojem siłowym a potem z kulturystyką nie maiłem takich możiwości wszystko bazowało na porządnej misce.
Wiadomo że jak przygotowujesz się do zawodów twoje zapotrzebowanie jest inne i 3 g białka/kg nie zrobisz sobie krzywdy, ale początkujący ze swoim obciążeniem treningowym to już inna bajka

Zmieniony przez - dcp w dniu 2014-12-04 16:42:35
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3674 Napisanych postów 31005 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 294222
daj ankiete o sobie wg
https://www.sfd.pl/Regulamin_i_ANKIETA_dzialu_Junior_SFD_-t816238.html

Makroskładniki muszą być zbilansowane, nadmiar któregokolwiek czy niedobór ma swoje konsekwencje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 331 Wiek 53 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6042
Białko należy spożywać w stałych dawkach do każdego posiłku, ponieważ nie można go magazynować. Jednorazowo można przyswoić około 30-50 g białka. Na pewno warto na to zwracać uwagę, ponieważ nie możemy dostarczać do organizmu nadmiernej ilości protein, ponieważ będzie to źle wpływało na pracę tak ważnych narządów jak nerki oraz wątroba i może doprowadzić do zaburzenia ich pracy. Jest to istotne przede wszystkim u mężczyzn, ponieważ nadmiar białek może zaburzać poziom hormonów steroidowych, w tym testosteronu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za odpowiedz ale dalej nie wiem co mam robić. Czy ograniczyć tak jak mówisz białko czy jeść tak jak mówisz białko do każdego posiłku tylko że moje zapotrzebowanie kaloryczne na białko będzie przeciążone o prawie połowę?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 331 Wiek 53 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6042
Należy rozłozyć indywidualne zapotrzebowanie na białko na wszystkie posiłki które spożywasz, wliczając w to oczywiście białko z pożywienia + ewentualnie jako wyrównanie białka odżywką białkową w posiłkach w których jest mniej białka niż wynika z zapotrzebowania.Wtedy nic nie będzie przeciążone

Zmieniony przez - dcp w dniu 2014-12-04 12:54:37
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 978 Napisanych postów 11361 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 191524
dcp
Białko należy spożywać w stałych dawkach do każdego posiłku, ponieważ nie można go magazynować. Jednorazowo można przyswoić około 30-50 g białka. Na pewno warto na to zwracać uwagę, ponieważ nie możemy dostarczać do organizmu nadmiernej ilośc.i protein, ponieważ będzie to źle wpływało na pracę tak ważnych narządów jak nerki oraz wątroba i może doprowadzić do zaburzenia ich pracy. Jest to istotne przede wszystkim u mężczyzn, ponieważ nadmiar białek może zaburzać poziom hormonów steroidowych, w tym testosteronu.


Przeczytaj najpierw to za nim się wypowiesz :
https://www.sfd.pl/Intermittent_fasting_IF_okresowy_post__zbiór_badań-t749241.html

https://www.sfd.pl/Białko__maksymalna_ilość_w_1_posiłku-t701936.html

Co do autora , najpierw ankieta jak popuri .
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3674 Napisanych postów 31005 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 294222
J.W

"ponieważ nadmiar białek może zaburzać poziom hormonów steroidowych, w tym testosteronu. "
Chciałbym się dowiedzieć a podstawie jakich badań czy danych naukowych opierasz tą teze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 978 Napisanych postów 11361 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 191524
Popuri to jest to co pisałem w pojedynczych pytaniach tego uczą na uczelniach ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 331 Wiek 53 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6042
Dla zainteresowanych tematem dogłebnie obszerny wyczerpujący artykuł na ten temat


Zapotrzebowanie na białko w sporcie

Dariusz Szukała – Centrum Edukacji i Żywienia Sportowego PROFI MEDSPORT

Optymalnie zestawiona dieta sportowca powinna uwzględniać odpowiednią podaż białka – składnika niezbędnego dla utrzymania zrównoważonego lub dodatniego bilansu azotowego zapewniającego zachowanie lub przyrost masy mięśniowej. Białko stanowi cenny materiał budulcowy tkanki nerwowej i gruczołowej, wchodzi w skład płynów ustrojowych, krwi, enzymów, hormonów, uczestniczy także w ważnych procesach regulacyjnych i transportowych (Szukała 2000).
Wiele prac przeglądowych podsumowujących badania nad przemianami białek w organizmie (Burke 1994, Celejowa 1973, Eksterowicz 1988, Lemon 1991, Lemon 1992, Ziemlański 1985), wskazuje na istotną role tego składnika w metabolizmie osób obciążonych wysiłkiem fizycznym. W wyniku wytężonej pracy mięśniowej, a także bezpośrednio po jej zakończeniu mamy do czynienia z nasilonym katabolizmem białek strukturalnych, enzymatycznych i transportowych.
Zapotrzebowanie na białko w sporcie może być zróżnicowane w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej. Celejowa i Homa (Celejowa 1970), na podstawie badań bilansowych wśród ciężarowców kadry narodowej, uzyskali dodatni bilans azotowy przy spożyciu białka w ilości 1,8-2,0g/kg/dzień. Tylko u nielicznych zawodników był nieznacznie ujemny. Zaproponowane więc normy na białko dla tej grupy zawodników wynoszą ok. 2,4g/kg/dzień w okresie umiarkowanej pracy mięśniowej oraz 2,8g/kg/dzień podczas zajęć treningowych o dużej objętości. Dla zawodników o niższym poziomie sportowym, są one nieznacznie niższe i kształtują się na poziomie 2,0-2,2 g/kg/dzień. Inni autorzy wykazali dodatni bilans azotowy przy znacznie niższej podaży białka (Consolazio 1975, Kreider 1993, Tarnopolsky 1992) wynoszącym ok. 1,2-1,4g/kg/dzień. Przyjmując pewien margines bezpieczeństwa zaznaczono, że spożycie białka na poziomie 1,8g/kg/dzień dla sportowców dyscyplin siłowych powinno w pełni pokrywać zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy.
W pracach Lemona i wsp. (Lemon 1991, Proctor 1991) zaproponowano różne zalecenia spożycia białka dla sportowców poszczególnych dyscyplin: 1,2-1,4g/kg/dzień dla zawodników dyscyplin wytrzymałościowych, 1,6-1,7g/kg/dzień dla dyscyplin siłowo szybkościowych oraz 1,6-1,7g/kg/dzień dla młodych kulturystów.
Obecnie istnieją olbrzymie rozbieżności poglądów na temat norm zapotrzebowania sportowców na białko. Może to wynikać zarówno z ogromnej złożoności procesów wysiłkowego metabolizmu białek jak i problemów metodologicznych (niepełne bilanse azotowe) i niejednolity przedmiot badań (Australian 1987, Butterfieldt 1994, Celejowa 1970, Dohm 1977, Dohm 1986). Na ogół przeważają badania prowadzone na zawodnikach niższych klas sportowych, u których dużo mniejszy jest dobowy wydatek energetyczny niż u zawodników klasy olimpijskiej.
Pomimo szeregu badań nad metabolizmem wysiłkowym, wciąż trudno sprecyzować optymalne zalecenia co do spożycia białek u sportowców. Nie mniej jednak, uwzględniając przegląd czasopisma krajowej i światowej literatury można pokusić się o pewne sugestie. W przypadku dyscyplin wytrzymałościowych, najczęściej proponuje się dawki wynoszące 1,2-1,4g/kg/dzień, natomiast dla dyscyplin siłowych i siłowo szybkościowych 1,5-1,8g/kg/dobę. W dyscyplinach i konkurencjach sportowych, gdzie kluczową rolę odgrywa wzrost masy mięśniowej spożycie białka może wahać się na poziomie 2,0-2,5g/kg/dzień.
Zanim ustali się zapotrzebowanie na białko dla konkretnego zawodnika, należy upewnić się, czy jest zaspokajane zapotrzebowanie na energię. Aby białko dostarczane w pokarmie mogło być wykorzystane na cele budulcowe, w organizmie musi być zapewniony odpowiedni dowóz energii. Z przeprowadzonych badań fizykochemicznych wynika, że do syntezy 1g białka z aminokwasów dostarczanych wraz z pokarmem ustrój człowieka potrzebuje ok. 24 kcal (100 kJ) energii (Gawęcki98), którą powinien czerpać ze źródeł poza białkowych, czyli rozkładu węglowodanów i tłuszczów. Niskie spożycie np. węglowodanów powoduje, że szybciej zużywane są zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego spalania białek (Cathcart 1925, Gontzea 1974). Ponadto białko jest niezwykle słabym paliwem energetycznym, bowiem z 1g możemy uzyskać jedynie ok. 0,8 kcal efektywnej energii, która może być spożytkowana na proces wewnątrzustrojowych przemian. Wydajność energetyczna białka wynosi tylko 22%. Możemy z niego uzyskać trzykrotnie mniej efektywnej energii niż z węglowodanów i dziewięciokrotnie mniej niż z tłuszczów (Szukała 2000). Mięśnie mają ograniczone możliwości spalania aminokwasów. W znaczących ilościach przemianom energetycznym mogą podlegać jedynie trzy aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych: walina, leucyna i izoleucyna Ahlborg 1974)
W praktyce żywienia ważna jest nie tyle ilość spożywanego białka, co stworzenie określonych warunków pozwalających na optymalne jego wykorzystanie przez organizm. Dlatego istotnym elementem odnowy żywieniowej po treningu, oprócz wielkości jednorazowej porcji białka, jest jego wartość odżywcza, oraz zawartość w pożywieniu innych niebiałkowych składników pokarmowych mających istotny wpływ na wchłanianie i metabolizm aminokwasów w ustroju (Szukała 2000).
Określone białka pokarmowe są zużytkowane na potrzeby organizmu w mniejszym lub większym stopniu, a efektywność tego procesu zależy od kilku czynników:
- ogólnej zawartości poszczególnych aminokwasów
- wzajemnych proporcji między aminokwasami egzogennymi
- odpowiedniego dowozu energii ze źródeł pozabiałkowych niezbędnej na potrzeby syntezy białka ustrojowego
- strawności białka

Białka, które efektywnie wykorzystywane są na potrzeby ustroju (białka zwierzęce) określa się mianem białek o wysokiej wartości odżywczej i to właśnie one powinny stanowić podstawę w żywieniu sportowców. Z kolei w produktach pochodzenia roślinnego dominują białka charakteryzujące się niską zawartością aminokwasów egzogennych oraz dużymi dysproporcjami w składzie aminokwasowym. Z tego tytułu białka roślinne charakteryzują się niską wartością odżywczą a ich podwyższone spożycie może prowadzić do wystąpienia określonych objawów niedoborowych. Po treningu należy więc zadbać szczególnie o białka pochodzenia zwierzęcego, gdyż posiadają one zbilansowany skład aminokwasowy pozwalający na optymalne ich wykorzystanie przez organizm. Należy tutaj zachować jednak pewną ostrożność. Zazwyczaj produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego oprócz pełnowartościowego białka charakteryzują się także dużą zawartością tłuszczu, szczególnie kwasów tłuszczowych nasyconych, które wpływają niekorzystnie na wchłanianie i metabolizm aminokwasów. Uzupełniając straty białka po treningu należy więc zwrócić uwagę aby dieta dominowała w produkty zwierzęce o niskiej zawartości tłuszczu takie jak chude mięso wołowe, drobiowe i wędliny, chude ryby ( np. dorsz, tuńczyk, mintaj, morszczuk) oraz chude mleko i produkty mleczne. Do najgorszych źródeł białka należy zaliczyć te produkty, które w swoim składzie zawierają ponad 40% tłuszczu, z czego większość to nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol (Gawęcki 1997, Rosene 2000)
Dostępność białka pokarmowego zależy również od jego strawności. Nawet najbardziej wartościowe białko nie zostanie wykorzystane na potrzeby ustroju, jeżeli nie ulegnie całkowitemu rozkładowi enzymatycznemu w przewodzie pokarmowym, a uwolnione aminokwasy nie zostaną wchłonięte w jelicie cienkim. Jak się okazuje niektóre niebiałkowe składniki pożywienia mogą wyraźnie zmniejszać jego biodostępność. Na przykład zawarty w produktach roślinnych błonnik pokarmowy utrudnia proces enzymatycznego trawienia białka oraz wchłanianie aminokwasów do krwiobiegu. Dlatego też w pierwszych godzinach po treningu należy oddzielać potrawy zawierające pełnowartościowe białko od produktów wysokobłonnikowych jak ciemne kasze, płatki owsiane czy pieczywo razowe (Szukała 2000).
Białko pokarmowe wykorzystywane jest na potrzeby wewnątrzustrojowe najefektywniej wówczas gdy spożywane jest w obecności węglowodanów w stosunku 1:4, gdyż cukry dostarczają odpowiednią ilość energii na potrzeby przyswojenia białka, a także wzmagają wydzielanie insuliny – hormonu anabolicznego odpowiedzialnego między innymi za wzmożone magazynowanie aminokwasów w mięśniach (Szukała 2000).
Wyczerpujące treningi zwiększają zapotrzebowanie na aminokwasy energodajne jak alanina, leucyna i izoleucyna oraz aminokwasy hamujące proces zmęczenia, dlatego w określonych przypadkach wydaje się wskazane podawanie odżywek białkowych wzbogaconych wybiórczo niektórymi aminokwasami. W wielu dyscyplinach sportu zwraca się uwagę na zwiększenie podaży aminokwasów rozgałęzionych (walina, leucyna i izoleucyna) oraz glutaminy, argininy i tryptofanu.
Wśród wielu naukowców zalecenia te wzbudzają jednak sporo kontrowersji. Większość stoi na stanowisku, że nie ma konieczności spożywania dodatkowych ilości tych związków, jeżeli pokrywane jest ogólne zapotrzebowanie na białko (Ziemlański 1997).
Prowadzone analizy żywieniowe zazwyczaj wskazują, że dieta sportowców zawiera wystarczającą ilość białka. Badania Skarpańskiej i Szyszki (Skarpańska 1993) wykazały, że w diecie zapaśników wybranych klubów sportowych, spożycie białka wahało się na poziomie 2,0-2,8g/kg/dobę. Barr i Costill (Barr 1992) zanotowali przeciętne spożycie białka w diecie pływaków na poziomie 1,6-1,7g/kg/dzień, natomiast Singht i Evans (Singh 1993) badając ultramaratończyków wykazali podaż tego składnika na poziomie 1,5g/kg/dobę. Na brak deficytu białka w diecie sportowców wskazuje także Economos (Economos 1993). Na podstawie przeglądu badań różnych autorów nad składem diety sportowców różnych dyscyplin, wykazano, ze spożycie białka wahało się na poziomie 1,4-3,2g/kg/dobę w okresie treningu oraz 1,7-2,1g/kg/dobę w okresie poprzedzającym zawody. W innej pracy przeglądowej Hawley i Dennis (Hawley 1995) wykazali, ze spożycie białka wynosiło odpowiednio: dla zawodników dyscyplin siłowych 1,8g/kg/dzień oraz dyscyplin wytrzymałościowych 1,7g/kg/dobę. Jak wynika z przeglądu piśmiennictwa, spożycie białka wśród sportowców jest na ogół wystarczające. Deficyt tego składnika może dotyczyć jedynie zawodników dyscyplin sportowych, których minimalna masa ciała sprzyja osiąganiu wysokich wyników sportowych (maraton, kolarstwo, łyżwiarstwo, gimnastyka) (Wilson 1992), względnie sportowców stosujących diety jednostronne (np.weganie).
Czynnikiem odgywającym rolę w zapotrzebowaniu na białko może być także płeć. Występujący po treningu siły mięśniowej efekt anaboliczny zauważalny jest u obu płci, jednakże dynamika tego procesu jest istotnie wyższa u mężczyzn, co tłumaczy się wyższym poziomem hormonów anabolicznych (Gersowitz 1982). Ciekawych spostrzerzeń dostarczają także obserwacje u sportowców wytrzymałościowych obu płci. W jednym z badań stwierdzono wzrost degradacji białek u mężczyzn, natomiast nie zaobserwowano tego procesu u kobiet.(Dohm 1977). W innych badaniach wykazano, że podczas 15km biegu nastąpił 25% wzrost zużycia glikogenu oraz 30% wzrost produkcji azotu u mężczyzn w porównianiu do kobiet, co wskazuje na zwiększony udział degradacji białek ustrojowych w metabolizmie wysiłkowym mężczyzn. (Tarnopolsky 1990). Przyczyny tego zjawiska są trudne do wyjaśnienia. Przypuszcza się, że istotną rolę w przemianach białkowych u obu płci mogą odgrywać wzajemne interakcje hormonów płciowych oraz innych takich jak insulina, aminy katecholowe czy hormon wzrostu. Jednocześnie ocenę metabolizmu wysiłkowego białek mogą u kobiet komplikować zmiany hormonalne wywołane cyklem menstruacyjnym. Podczas godzinnego testu na cykloergometrze wykazano, że proces degradacji białek ustrojowych u kobiet jest znacznie wyższy w fazie lutealnej w porównaniu z fazą folikularną oraz okresem krwawienia(Lemon 1995).
Odpowiednia podaż białka jest szczególnie ważna w diecie młodych sportowców, gdyż ich organizm występuje w fazie wzrostu. Niedobory tego składnika w okresie pokwitania mogą rzutować nie tylko na wyniki sportowe, ale także stan ich zdrowia(Gersovitz 1982). Jak wynika z prowadzonych badań podaż tego składnika wśród młodych zawodników kształtuje się na poziomie 1,6g/kg/dobę (Oconnor 1994). O ile wartości te mogą okazać się wystarczające w diecie większości sportowców, o tyle w przypadku dzieci i młodzieży, ze względu na wzrost organizmu, wymienione spożycie tego składnika może okazać się za niskie.
Literatuta u autora


Zmieniony przez - dcp w dniu 2014-12-04 13:58:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3674 Napisanych postów 31005 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 294222
Przeczytałem wszystko :)

Ogólnie ok zgadzam się osobiście mamy przebiałczenie szczególnie młodych adeptów
ale posługiwanie się Celejową czy Gawędzkim w obecnym stanie dietetyki to przeżytek...
Owszem to kanony ale mamy już dawno nowe dane itp.
Co do hormonów to są przypuszczenia, a nie badania

Poziom białka należy rozpatrywać indywidualne
Sam dostarczam ponad 3 g białka na kg i ogólnie jest to za dużo wg zaleceń W.W
ale bilans azotowy mam na plusie a klirens kreatyniny w normie. Szykuje się do zawodów, więc mój organizm bez problemu sobie z tym radzi

z drugiej strony ostatnio miałem podopieczną z chorobą nerk ( biegaczkę ) i, to tylko mogliśmy dać 0.8 g na kg niestety bo inaczej klirens ma zawyżony

od 1,5 do 2 g Białka na kg, myślę że jest najbardziej optymalną średnią od której wychodzimy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 978 Napisanych postów 11361 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 191524
Jak popuri nauka poszła do przodu.
Sam też spożywam ponad 3gram/kg czyli według nie których źródeł Ja i Popuri byśmy nie mieli nerek ??
Pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

OMLET! pomocy...

Następny temat

20 lat jak schudnąć

WHEY premium