SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kondzio powrót do formy:D

temat działu:

ActivLab

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 69038

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
przedramiona

5 seri po 15 :D

weekend wolny:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 2361 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 34681
Powodzonka :) Powiadomki ON
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
A tym czasem może banalne ale nie którzy nie mają pojęcia co biorą

Co to jest Kreatyna

Kreatyna stosowana jest przez sportowców od pół wieku, a od początku lat 90. ubiegłego stulecia cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Sięgają po nią miliony sportowców, zarówno zawodowców, jak i amatorów, wierząc, że z jej pomocą zbudują większe mięśnie, nabiorą siły i wytrzymałości, a w efekcie - osiągną lepsze rezultaty sportowe i bardziej atletyczną sylwetkę.
Przez ten czas zdążyło wokół kreatyny narosnąć wiele mitów, fałszywych opinii i wątpliwości

. Czy kreatyna ma jakieś skutki uboczne?

Jedynym znaczącym skutkiem ubocznym, który został wielokrotnie opisywany w literaturze naukowej i medycznej, jest przyrost masy ciała. Niemniej jednak zgłaszano również inne skutki uboczne zażywania kreatyny, takie jak problemy żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie oraz zwiększoną podatność na naciągnięcie lub nadwyrężenie mięśni. Istniały również obawy, że krótko i/lub długotrwała suplementacja kreatyny może powodować nadmierne obciążenie nerek.

Jedna z grup badawczych sugerowała, że suplementacja kreatyny może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych (ACS syndrome). Przez kilka ostatnich lat wiele badań wykazało, że kreatyna nie ma związku z powyższymi schorzeniami ani nie zwiększa ryzyka nabawienia się ACS.

W rzeczywistości istnieją dowody na to, że kreatyna może wśród trenujących sportowców osłabiać stres termiczny oraz zmniejszać podatność na kontuzje mięśniowo-szkieletowe. Osoby zażywające kreatynę mogą doświadczyć niektórych z wymienionych problemów, ale ich odsetek nie jest większy niż u osób, które zażywają placebo, a czasami jest nawet niższy.

W jaki sposób zwiększyć skuteczność działania kreatyny?
Można to osiągnąć przez:
-stosowanie kreatyny razem z cukrem dekstrozą, aby zwiększyć wydzielanie insuliny, która "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych
-picie dużych ilości wody
-zmniejszenie spożycia tłuszczy, gdyż tłuszcz w pożywieniu utrudnia wchłanianie kreatyny
-przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu i lecytyny, które są podstawowym źródłem organicznego fosforu
-spożywanie kreatyny na "pusty" żołądek;
-dostarczenie do organizmu takich pierwiastków jak: chrom, cynk , wanad ponieważ ich niedobór wpływa
niekorzystnie na magazynowanie kreatyny przez komórki mięśniowe; -prawidłowe dostarczanie antyoksydantów oraz kompleksu witamin z grupy B.

Kreatyna poprawia zapotrzebowanie w energię podczas wysiłku
Ludzki organizm rozporządza dwoma "magazynami" natychmiast dostępnej energii: adezynotrójfosforan (ATP) i fosfokreatyna (CP). Kreatyna występuje w mięśnaiach w większej części w postaci fosfokreatyny. Do skurczu mięśni, a więc właściwej pracy mięśni, organizm może wykorzystywać jedynie ATP. ATP jest przy tym rozkładany do ADP (adezynodwufosforan) i fosforanu (P): ATP -> ADP + P +energia. Zapasy ATP są jednak bardzo małe i wyczerpują się już po około 1-2 sekundach. Zapasy fosfokreatyny są mniej więcej 5 razy większe. Są wykorzystywane do ponownego uzyskiwania ATP, potrzebnego mięśniom. Fosfokreatyna przekazuje przy tym swoją grupę fosforową ADP tworząc ATP w reakcji: ADP + CP -> ATP + C. ATP i fosfokreatyna wystarczają razem na około 5-10 sekund intensywnej pracy mięśni. Później mięsień skazany jest na inne źródła energii, np. węglowodany i tłuszcze.

Kreatyna zwiększa siłę i przyspiesza przyrost masy mięśni
Bezpośrednio uzależnione od zaopatrzenia w kreatynę są w szczególności wysiłki szybkościowo-siłowe, związane ze skurczami komórek mięśniowych maksymalnie krótkiego czasu. Wiele testów potwierdza, że suplementacja kreatyny przynosi największe korzyści sportowcom, uprawiającym dyscypliny siłowe i szybkościowo-siłowe (sprinterom, miotaczom sztangistom, kulturystom itd.). Przyrosty siły osiągane dzięki przyjmowaniu kreatyny wynoszą przeciętnie około 10%. Doniesienia sportowców o 20-30 procentowej poprawie wyników również nie należą do rzadkości. W kulturystyce ceni się kreatynę ze względu na jej działanie zwiększające masę mięśni.

Ponieważ kreatyna wiąże się z wodą, komórki mięśniowe "powiększają siłę". Muskulatura robi wrażenie "pełniejszej", ale nie gładszej, ponieważ woda gromadzi się w istocie w komórkach mięśniowych a nie pod skórą. Zwiększone napięcie wewnątrz komórkowe stanowi sygnał anaboliczny dla komórki mięśniowej, co bezpośrednio pobudza przyrost masy mięśni, do którego przyczyniają się również większa siła i zwiększona intensywność treningu.


Zmieniony przez - k00ndzi00 w dniu 2014-06-29 11:38:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 198 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2681
Co do efektów ubocznych stosowania kreatyny...ja zauważyłem taka dziwną przypadłość,tzn mam taki ściskacz do ręki HG300 i zamykam go 1- 2 razy tylko wtedy kiedy nie stosuję kreatyny,kiedy wchodzę na cykl jest problem ze scisnieciem 1 raz,nawet sporo brakuje do zamknięcia. Ciekaw jestem jak w teorii wygląda relacja kreatyna vs tkanka łączna

Zmieniony przez - forx w dniu 2014-06-29 12:42:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
To bardzo ciekawa sytuacja muszę sam sprawdzić czy tak mam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
BETA-ALANINA

β-Alanina jest składnikiem dwupeptydu karnozyny (β-alanylo-L-histydyny), której biosynteza uzależniona jest od dostępności β-alaniny jako substratu. Karnozyna buforuje spadek pH związany m.in. z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie wysiłku. Z tego względu przyjmowanie β-alaniny zmniejsza zmęczenie fizyczne. Stwierdzono także zwiększenie wielkości całkowitej wykonanej pracy przy maksymalnej mocy (wysiłku) – o 13% po 4 tygodniach suplementacji i o 16% po 10 tygodniach[4]. Poza tym β-alanina jest składnikiem innych biologicznie czynnych związków, np. kwasu pantotenowego peptydu anseryny. Z tego powodu jest składnikiem odżywek i staków kreatynowych.

β-Alanina powstaje w wątrobie w wyniku degradacji uracylu

Jakie mogę osiągnąć korzyści dzięki beta-alaninie?

1.Zwiększa eksplozywną moc mięśni
2.Zwiększa masę mięśniową
3.Wzmaga anaerobową wytrzymałość mięśniową
4.Zwiększa wytrzymałość aerobową
5.Podnosi wydajność ćwiczeń, przez co można trenować dłużej i ciężej

Czy beta-alanina jest bezpieczna?
Nie jest to najczęściej zadawane pytanie, a powinno być. Większość ludzi dba głównie o przyrost mięśni, dobry wygląd i osiąganie coraz to lepszych wyników, ale bezpieczeństwo nie powinno być bagatelizowane. Właśnie ono powinno być pierwszym pytaniem przy wyborze nowego suplementu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
BIAŁKO

Białko to zasadniczy element budowy wszystkich tkanek ustroju człowieka i wielu związków takich jak: enzymy, hormony, przeciwciała.

Białka wpływają na regulacje procesów przemiany materii i wielu funkcji ustrojowych, a tym samym zapewniają prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu.

Białka należą do grupy związków organicznych zawierających azot. Odkryto je ponad 150 lat temu i nazwano proteinami.

Białko składa się z aminokwasów

Aminokwasy egzogenne (niezbędne):
1. walina
2. leucyna
3. izoleucyna
4. treonina
5. metionina + cysteina
6. fenyloalanina + tyrozyna
7. tryptofan
8. lizyna

Aminokwasy endogenne:
1. alanina
2. arginina
3. glicyna
4. histydyna
5. kwas asparaginowy
6. kwas glutaminowy
7. prolina
8. seryna

Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie niezbędne 8 aminokwasów, w odpowiedniej proporcji.

Organizm ludzki białko pełnowartościowe absorbuje powoli i efektywnie je wykorzystuje. Białko pełnowartościowe występuje w mięsie i odznacza się większą wartością biologiczną niż białko roślinne - niepełnowartościowe.

Podstawą budowania masy mięśniowej jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka pełnowartościowego w rozłożeniu na kilka posiłków. Organizm ludzki według badań jest w stanie przyswoić 50 gram białka w przeciągu 3 godzin, zatem posiłki obfitujące w białko powinny być dobrze rozplanowane w przeciągu dnia, a nawet i nocy.

Zalecana ilość spożywanego białka dla osoby regularnie trenującej wynosi od 2 do 3 gramów na 1 kg masy ciała. Na temat ilości spożywanego białka wypowiadało się wielu kulturystów, wielu naukowców i powstało wiele pism naukowych bazujących na badaniach. Mimo wszystko po dzień dzisiejszy nie jest ustalony jednakowy poziom ułatwiający dobieranie diety do określonych celów w sportach siłowych. Wiadome jest jedno - aby w szybkim tempie budować masę mięśniową, jak również podczas cyklu na rzeźbę tracić jak najmniej masy mięśniowej, konieczne jest dostarczanie organizmowi minimum 2 gramów białka na 1 kg masy mięśniowej z przewagą białka pełnowartościowego, co najmniej 6 do 4.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
Dzisiaj klatka triceps już nie mogę się doczekać

Zmieniony przez - k00ndzi00 w dniu 2014-06-30 16:05:12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 114 Napisanych postów 5707 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 133158
a kiedy nogi?

Należy okazać!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
k00ndzi00 VMistrz Świata i SFD
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 6679 Wiek 38 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 20906
jutro+plecy:D
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

NOWOŚĆ: GREEN COFFEE

Następny temat

Suplementacja (16 lat)

WHEY premium