SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cykliczny plan treningowy-początkujący

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1709

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2184
Witam jestem ciekaw co sądzicie o tej metodzie treningu dla osoby początkujacej ??.


CYKL I – wprowadzający, trwa 4 tygodnie.
Przez pierwsze dwa tygodnie wykonujemy TRENING OBWODOWY 3 razy w tygodniu. W każdym ćwiczeniu wykonujemy pełny, kontrolowany zakres ruchu, stałe napięcie, z ciężarem pozwalającym na zrobienie 10-12 powtórzeń z pewną rezerwą. Na każdym kolejnym treningu zwiększamy obciążenie, jednak zawsze zachowując pewną rezerwę –zapas siły. W treningu obwodowym- Cykl I, możemy pominąć sprawdzone, skuteczne dla nas ćwiczenia i „oszczędzić” je na najważniejsze cykle treningowe: siła, masa, rzeźba. Chodzi też o to by poruszać mięśnie w nieco inny niż dotychczas sposób, unikając ćwiczeniowej monotonii.
Trening obwodowy polega na wykonaniu zestawu ćwiczeń po kolei, jedno po drugim. Po zakończeniu wykonywania wszystkich ćwiczeń – obwód, odpoczywamy, po czym wykonujemy kolejny obwód zaczynając od ćwiczenia pierwszego w kolejności. Wykonujemy odpowiednią dla naszego zaawansowania ilość obwodów.

Łączna ilość ćwiczeń w treningu : 8-12
Ilość serii w ćwiczeniu: 1
Ilość powtórzeń : 10-20
Obciążenia: 50-60% CM (ciężaru maksymalnego)
Czas przerwy między ćwiczeniami – brak. Między obwodami 3-5 minut.

Kolejne dwa tygodnie przeznaczamy na TRENING STACYJNY 3 razy w tygodniu. W każdym ćwiczeniu wykonujemy pełny, kontrolowany zakres ruchu, stałe napięcie, z ciężarem pozwalającym na zrobienie 10-12 powtórzeń z pewną rezerwą. Na każdym kolejnym treningu zwiększamy obciążenie, jednak zawsze zachowując pewną rezerwę – zapas siły. W treningu obwodowym- Cykl I, możemy pominąć sprawdzone, skuteczne dla nas ćwiczenia i „oszczędzić” je na najważniejsze cykle treningowe: siła, masa, rzeźba. Chodzi też o to by poruszać mięśnie w nieco inny niż dotychczas sposób, unikając ćwiczeniowej monotonii. Metoda Stacyjna jest to trening różniący się od metody obwodowej tym, że wykonujemy na danej stacji całą zaplanowaną pracę na daną grupę mięśniową, odpoczywamy, a następnie zmieniamy ćwiczenie na kolejną grupę mięśniową. Trening nieco mocniej wpływa na zwiększenie masy i siły mięśniowej, niż typowy trening obwodowy.
Wykonanie treningu stacyjnego polega na tym, iż każdą partię mięśniową stosujemy od 1 do 3 ćwiczeń. Każde ćwiczenie to osobna stacja na której wykonujemy założona ilość serii, odpoczywamy, a następnie przechodzimy do kolejnego ćwiczenia na daną partię mięśniową. Po zakończeniu wszystkich ćwiczeń na daną grupę mięśniową odpoczywamy i przechodzimy do kolejnej.

Łączna ilość ćwiczeń w treningu: 6-12
Łączna ilość serii w pojedynczym ćwiczeniu: 2-4
Ilość powtórzeń w serii 8-12
Obciążenie : 50-60%CM
Czas przerw miedzy seriami ćwiczeniami: 1-3 minut


CYKL II – budowanie siły mięśniowej, trwa 6 tygodnie.
Zastosujemy tu metodę treningu progresywnego, czyli metoda CIĘŻKO-ATLETYCZNA dostosowana do potrzeb kulturystycznych.

Przed rozpoczęciem tego cyklu musimy zrobić sobie sprawdzian we wszystkich ćwiczeniach, które będziemy tu wykonywać, żeby określić – ile możemy podnieść na jedno powtórzenie, czyli ile wynosi nasze CM (ciężar maksymalny) w poszczególnych ćwiczeniach.

W cyklu na siłę stosujemy trening podwójnie dzielony, w systemie 2-1-2-2, czyli np.: dni treningowe to : Pn.,Wt., Czw., Pt., a dni wolne to: Śr., Sb., Nd.

Poniedziałek - trening A I
Wtorek - trening B I
Środa - wolne
Czwartek - trening A II
Piątek - trening B II
Sobota - wolne
Niedziela - wolne

Na czworoboczny (kaptury), łydki i brzuch wykonujemy po jednym ćwiczeniu. Na pozostałe grupy mięśniowe po dwa ćwiczenia – w pierwszym ćwiczeniu na każdą grupę mięśniową ćwiczymy techniką wykonywania ćwiczeń na siłę według metody progresywnej, w drugim ćwiczeniu wykonujemy technikę jak przy robieniu masy mięśniowej. Przerwy w ćwiczeniach powinny wynosić ok.3 min, a w ciężkich seriach i ćwiczeniach typu: wyciskanie, martwy ciąg, przysiady ok. 5 min. W treningu na siłę stosujemy inną technikę wykonywania powtórzeń niż w treningu na masę. Ciężar opuszczamy trochę szybciej i unosimy go jak najszybciej, rzecz jasna przy zachowaniu pełnej kontroli zarówno nad ciężarem jak i wykonywanym ruchem. Ćwiczenia możesz zastosować inne , jeśli proponowane ci nie pasują

TRENING A I:
Klatka Piersiowa:
1. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej
2. Wyciskanie sztangi na ławce skośnej leżąc 4 (serie) x 6 ( powtórzenia)

Grzbiet:
1. Martwy ciąg
2. Podciąganie sztangi, do brzucha w opadzie tułowia 4 x 6

Bicepsy:
1. Uginanie przedramion ze sztangą stojąc 4 x 6
2. Uginanie przedramion na przemian ze sztangielkami 3 x 6

Tricepsy:
1. Wyciskanie sztangi w wąskim chwycie leżąc 4 x 6
2. Wyciskanie francuskie sztangą łamaną leżąc 3 x 6

TRENING B I :
Barki:
1.Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej siedząc
2. Podciąganie sztangi wzdłuż tułowia stojąc 4 x 6
3. Szrugsy( kaptury)- unoszenie barków ze sztangą trzymaną z przodu 4 x 6

Uda:
1. Przysiad ze sztangą
2. Wyciskanie na suwnicy 4 x 6

Łydki:
1. Wspięcia na palce stojąc 6 x 8-10

Brzuch:
1. Skłony tułowia, z obciążeniem na klatce piersiowej na ławce skośnej 6 x 8-10

Cztery ćwiczenia główne - wyróżnione po przez podkreślenie wykonujemy, według metody progresywnej. oto takiej rozpiski procentowej:

Tydzień 1 - najpierw 3 serie rozgrzewkowe (pozostają bez zmian przez 6 tygodni): 30% CM x10 powtórzeń, 40 x 8, 50 x 8, następnie robimy serie właściwe (co tydzień progresja procentowa ciężaru):

Tydzień 1 - 77,5 % x 4 (serie) x 6 (powtórzenia)
Tydzień 2 - 80 % x 4 x 6
Tydzień 3 - 82,5 % x 2 x 6; 87 % x 2 x 4
Tydzień 4 - 85 % x 2 x 6; 90 % x 1 x 4; 96% x 1 x 2
Tydzień 5 - 87,5 % x 4 x 6
Tydzień 6 - 90 % x 1 x 6; 100 % x 2 x 2-3 ;

w pierwszej serii z ciężarem 100% staramy się samodzielnie wykonać 2 (wówczas progresja nowego rekordu CM będzie wynosić około 5 kg) a najlepiej 3 powtórzenia (wówczas progresja nowego rekordu CM będzie wynosić około 10 kg ) w serii drugiej mogą już to być powtórzenia wymuszone.

Drugie ćwiczenie i ćwiczenia na pozostałe grupy mięśniowe (nie wyróżnione poprzez podkreślenie) wykonujemy techniką jak przy robieniu masy mięśniowej, bez procentowej progresji, zawsze po 6 powtórzeń – ciężar wyjściowy( na pierwszym treningu) w tym przypadku dobieramy tak aby mieć rezerwę około 2 powtórzeń( czyli taki przy którym po 8 powtórzeniach nastąpił by upadek mięśniowy). Począwszy od drugiego treningu w każdym ćwiczeniu zwiększamy wagę ciężaru z treningu na trening, w zależności od ćwiczenia od 0,5 do 2 kg.

W treningach A II i B II, nie stosujemy w ćwiczeniach głównych metody progresji, wykonujemy je w 6 seriach po 6 powtórzeń ze zmniejszonym ciężarem o 10-15 % w stosunku do pierwszej serii z treningu A I i B I.


CYKL III – budowanie masy mięśniowej, trwa 6 tygodnie.
W tym treningu zastosujemy metodę kulturystyczną. Polega ona na tym, że startujemy od ciężaru 40 – 60% CM. W pierwszej serii wykonujemy 12 powtórzeń. W drugiej – również 12. W trzeciej serii idziemy na największą ilość powtórzeń. Jeśli NIE uda ci się zrobić więcej, niż 12 ruchów – na następnym treningu zaczynasz od mniejszego ciężaru. Jeśli zrobiłeś w trzeciej serii dokładnie 12 ruchów – na następnym treningu ciężar ma być taki sam. Jeśli przekroczyłeś liczbę 12 – na następnym treningu zwiększasz ciężar. Na dołożenie kilogramów jest prosty wzór. Ilość ruchów wykonanych w 3 serii minus 12 podzielona przez dwa = ciężar, który dołożysz w kilogramach, np.: W 3 serii poszło ci 17 powtórzeń. 17 – 12 = 5 : 2 = 2,5 kg; Wniosek? Dokładasz 2,5 kilograma.

Dalsze postępowanie: w pewnym momencie pojawi się sytuacja, w której dołożony ciężar będzie na kolejnym treningu tak duża, że nie dasz rady zrobić 12 ruchów nawet w pierwszej serii. Co robić? Zmniejszyć ilość ruchów do 10 i dalej postępować tak samo. Trenujemy 4 razy w tygodniu, podobnie jak to miało miejsce , w przypadku cyklu II – na siłę ćwiczenia dobieramy wg własnego uznania. Pierwsze ćwiczenie na daną grupę mięśniową powinno być ćwiczeniem wielostanowym - podstawowym, drugie może być ćwiczeniem izolującym, np.: klatka piersiowa; wyciskanie na ławce i rozpiętki. Powtórzenia wykonujemy, wolno, dokładnie, stosując stałe napięcie- 2 sekundy unosimy ciężar, spięcie około 0,5 sek. i opuszczamy około 4 sekundy !!!


CYKL IV – jakość umięśnienia, trwa 3 tygodnie.
Trenujemy 5 razy w tygodniu : dni treningowe to : Pn.,Wt., Śr., Pt., Sb. , a dni wolne to: Czw. i Nd.
Raczej rezygnujemy w tym cyklu z ćwiczeń podstawowych, wybieramy ruchy izolujące, kształtujące mięśnie, czyli ćwiczenia z linkami wyciągu i na różnego typu maszynach treningowych.

Poniedziałek - klatkę piersiowa i brzuch
Wtorek – grzbiet
Środa – nogi i brzuch
Czwartek – wolne
Piątek - barki i brzuch
Sobota – ręce: bicepsy i tricepsy
Niedziela – wolne

Wykonujemy w seriach około 12-15 powtórzeń, do upadku mięśniowego.W pierwszym tygodniu stosujemy serie łączone (w treningu na bicepsy i tricepsy można zrobić superserie).
W drugim tygodniu serie łączone połączone z metodą wstępnego zmęczenia mięśni.
W trzecim tygodniu robimy serie potrójne.

CYKL V – przejściowy – wygaszający- roztrenowanie- regeneracja, trwa 1-2 tygodnie.
Trenujemy 3 razy w tygodniu, najlepiej wybierając ćwiczenia których dotychczas nie wykonywaliśmy- zmiana bodźca treningowego. W ćwiczeniach wykonujemy 10-12 powtórzeń z zapasem 1-2 powtórzeń. Kładziemy nacisk na maksymalna poprawność techniki wykonywanych ćwiczeń. Nie wykonujemy żadnych ruchów oszukanych, wymuszonych, nie korzystamy z żadnych wyrafinowanych metod treningowych. Przerwy powinny wynosić 2-3 minuty. Dwa ćwiczenia i około 6 serii po 10 -12 powtórzeń, na każda grupę mięśniową.


Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:18:00
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 3003 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 17289
ANKIETA

Be the best version of You!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2184
Płeć : mężczyzna
Wiek : 19
Waga : 67
Wzrost : 176
Obwód klatki : 95
Obwód ramienia : 33
Obwód talii : 83
Obwód uda : 51
Obwód łydki : 36
Odżywianie : ryż,makaron,jajka,kura itp brak zbilansowanej diety
Aktywność w ciągu dnia aktywnoś 3x w tygodniu siłownia
Cel : masa
Ograniczenia żywieniowe : brak
Stan zdrowia : bardzo dobry
Preferowane formy aktywności fizycznej : siłownia
Stosowane aktualnie i wcześniej preparaty : gainer
Czy możliwe jest wprowadzenie suplementów : tak

Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:27:22

Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:28:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 3003 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 17289
podaj obciążenie robocze (nie rekordy):
- przysiad
- martwy ciąg
- wyc leżąc


ost przerabiany plan wklej.

Be the best version of You!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2184
A
Nogi:Przysiady z sztangą na barkach 3s
Plecy:Podciąganie się na drążku szeroko 3s
Klatka:Wyciskanie Sztangi ławka poziom 3s
Barki:Wyciskanie sztangi z klatki 3s
Triceps:Pompki odwrotne 2s
Biceps:Uginanie ramion z sztangą stojąc 2s

B
Nogi:Przysiad wykroczny 3s
Plecy:Wiosłowanie Sztangą w opadzie tułowia 3s
Klatka:Wyciskanie sztangielek ławka skos (głową w górę) 3s
Barki:Wznosy ramion bokiem w opadzie tułowia 2/3s
Triceps:Francuskie wyciskanie za głowy leżąc 2s
Biceps:Uginanie ramion z sztangielkami na przemian "supinacją nadgarstka" 2s

C
Nogi:Uginanie nóg leżąc na brzuchu 3s
Plecy:Martwy Ciąg 3s
Klatka:Rozpiętki na ławce poziomej/wyciskanie sztangi głową w dół 3s
Barki:Wyciskanie sztangi zza karku 3s
Triceps:Prostowanie ramion na wyciągu 2s
Biceps:Uginanie ramion na przemian chwyt "młotkowy" 2s



martwy ciag 45 kg
przysiad 55 kg
wyciskanie lezac 50kg


Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:37:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 3003 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 17289
martwy ciag 45 kg
przysiad 55 kg
wyciskanie lezac 50kg

na dole masz dwa linki co jest ważne dla początkującego.


cykl pierwszy dla ciebie przez 6-8 tygodni zacznij od prostego FBW: (post traktor71)


https://www.sfd.pl/FBW_Masa,_ocena,_poprawa-t731298-s2.html

1. przysiad
2. rdl (rumuński martwy ciąg)
3. wyciskanie na ławce
4. wiosłowanie
5. wyciskanie w staniu
6. podciąganie na drążku (nachwyt)


ALBO https://www.sfd.pl/**SKRÓCONY_PLAN_FBW_DLA_KAŻDEGO_ŚWIEŻAKA!!!!_TYLKO_TU!**-t896268.html


pyzatym ważne jest abyś skupił się na:
1 diecie https://www.sfd.pl/Odżywianie-f10.html
2 regeneracji (min 8 godz. snu – odnowa relaksacja itp. Itd.)
3 odpowiedniej technice wykonywania ćwiczeń.
4 sukcesywnie zwiększaj ciężar zadbaj o systematykę treningową.

po tym czasie odezwij się jak ci idzie. Wszystko powodzenia!!!


Do poczytania:

https://www.sfd.pl/[art]_O_treningu_siłowym_prawie_wszystko_by_Panda_&_Antoś_-t875977.html

https://www.sfd.pl/ART_Błędy_w_podejściu_do_treningu_siłowego-t889497.html

Be the best version of You!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2184
czyli co trening wykonywac tylko te cwiczenia

1. przysiad
2. rdl (rumuński martwy ciąg)
3. wyciskanie na ławce
4. wiosłowanie
5. wyciskanie w staniu
6. podciąganie na drążku (nachwyt)

??


Dzieki za informacje

Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:50:09

Zmieniony przez - badi206 w dniu 2012-11-08 19:52:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 3003 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 17289
masz jeszcze alternatywę link ALBO.

Be the best version of You!!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening ogólnorozwojowy.

Następny temat

FBW na masę do sprawdzenia

WHEY premium