Joga jest wszędzie - opanowała kluby fitness, social media, miejsca pracy i nie tylko. Jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia z jogą, to z pewnością doświadczyłaś wielu zalet, takich jak poprawa elastyczności czy równowagi, uspokojenie myśli, zmniejszenie różnego rodzaju dolegliwości.

  1. Jak się przygotować do zajęć i jakie tutaj panują zasady?
  2. Zanim pójdziesz na zajęcia
  3. Odpowiednia odzież na zajęcia jogi
  4. Punktualność
  5. Odpuść perfumy
  6. Obserwuj grupę, próbuj się dostosować
  7. Spóźniłaś się…
  8. Wycisz telefon
  9. Nie unikaj końcowej pozycji
  10. I co najważniejsze - praktykuj

Jak się przygotować do zajęć i jakie tutaj panują zasady?

Zanim pójdziesz na zajęcia

Wybierając klub fitness czy szkołę jogi upewnij się, jaki jest grafik, o której rozpoczynają się zajęcia i przede wszystkim, jaki jest podział grup. Czy są to stałe grupy, do których trzeba się zapisać, czy jest podział ze względu na stopień zaawansowania czy technikę jogi.

Nawet, jeśli już ćwiczyłaś jogę, to zjawiając się w nowym klubie warto wybrać się na zajęcia na poziomie podstawowym. Nie ma w tym nic złego. Poznasz instruktora, klub, atmosferę. Instruktor z pewnością sam zaproponuje, do jakiej grupy możesz dołączyć. Poziomy w różnych klubach mogą się od siebie różnych, stąd konsultacja będzie na pewno pomocna. Jeśli z kolei dopiero zaczynasz, to tym bardziej powinnaś wybrać grupę początkującą, niezależnie od tego, czy jesteś sprawna fizycznie czy nie. Joga to zupełnie inna forma treningu i dobrze jest poznać podstawy, zasady oraz reakcje swojego ciała. Lepiej zaaklimatyzować się w grupie początkującej, niż zrazić na samym początku, kiedy okaże się, że pewne asany są zbyt skomplikowane czy nawet bolesne.

Oczywiście nawet na wyższym poziomie, jeśli trafisz na świadomego nauczyciela, to już on dopilnuje, żeby dopasować pozycje, ich poziom do poziomu grupy. Taka zresztą jego rola, żeby reagować na to, co się dzieje na sali i kierować treningiem tak, by zapewnić bezpieczeństwo.

Jeśli jednak trafisz zupełnie odwrotnie, tj. Ty jako osoba zaawansowana do grupy początkującej, uszanuj grupę i nie staraj się pokazać czego już się nauczyłaś w innym miejscu. Staraj się utrzymać jej tempo, robić te same asany i po prostu poćwiczyć w tym czasie technikę, równowagę czy oddech. Na pewno Ci to nie zaszkodzi.

Odpowiednia odzież na zajęcia jogi

Na jodze obowiązuje strój tzw. wygodny, nie krępujący ruchów i wcale to nie oznacza luźnych dresów. Tzn. teoretycznie można, ale luźny strój może się okazać nie do końca trafionym wyborem, ponieważ po pierwsze, będzie zasłaniać Twoje ciało, więc instruktor nie zawsze będzie w stanie Cię skorygować, a po drugie, z pewnością będzie Cię denerwować koszulka opadająca na głowę we wszystkich pozycjach odwróconych. Dlatego właśnie najlepiej wybierać strój przylegający do ciała, bez uwierających szwów. Wcale nie musi to być nic kosztownego z logo znanej firmy.

joga odzież

Punktualność

W życiu na ogół bycie punktualnym jest dość ważne. Często świadczy o szacunku wobec innych - na zajęciach jogi również. Szybko zwrócisz uwagę na to, że osoby biorące udział w jodze przychodzą do klubu nieco wcześniej, żeby się wyciszyć, nastroić do zajęć, poniekąd już trochę zrelaksować. Spóźniając się na zajęcia, nie tylko sama będziesz potrzebowała więcej czasu na wyciszenie, ale też zaburzasz spokój innym.

Co warto zrobić? Przede wszystkim zaplanuj dobrze czas. Sprawdź, o której są zajęcia, ile czasu zajmuje Ci dojazd. Jeśli jedziesz samochodem, uwzględnij czas na szukanie miejsca do parkowania.

Odpuść perfumy

Być może używasz pięknych perfum, ale wiedz, że nie każdemu mogą się one podobać, a większość osób z pewnością woli się skupić na relaksie i ćwiczeniach, niż na intensywnych zapachach. To samo się tyczy innych kosmetyków, które mają intensywną woń.

Warto także pomyśleć o tych mniej przyjemnych zapachach. Jeżeli cały dzień chodzisz w butach, to skorzystaj z klubowej łazienki, żeby odświeżyć swoje stopy, ubierz czyste skarpetki (jeśli nie chcesz ćwiczyć na boso). Pamiętaj o czystej odzieży. To są same oczywiste kwestie, ale warto o nich wspominać.

Obserwuj grupę, próbuj się dostosować

Chodzi tutaj o taką organizację na sali. Zobacz, jak się układają pozostałe osoby, w którą stronę ustawiają maty, jaki biorą sprzęt (zwykle jest to mata, koc, blok i pasek do jogi) itp. Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj instruktora, czy na pewno zrobiłaś wszystko właściwie. W niektórych klubach na podłodze są namalowane specjalne linie wskazujące stanowiska osób ćwiczących. Ale nie zawsze tak będzie, więc trzeba się przygotować na to, że w grupie istnieje już jakiś "porządek" i trzeba będzie się go nauczyć dla wygody własnej i innych.

Poinformuj instruktora, jeśli jesteś w ciąży, jesteś po kontuzji lub jeśli Twój stan zdrowia wymaga szczególnej uwagi.

Nawet, jeśli czujesz się dobrze, wiesz co robić w sytuacjach osłabienia, to instruktora i tak należy poinformować o swoim stanie. Będąc na sali odpowiada za Ciebie i musi być przygotowany na różne sytuacje. Mając wiedzę na Twój temat, będzie w stanie też zaproponować inne wersje ćwiczeń, które wie, że nie są odpowiednie dla kobiety w ciąży czy dla osób z jakimś problemem np. z kręgosłupem. To taka współpraca pomiędzy ćwiczącym a instruktorem. Jest bardzo potrzebna. W końcu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Jeśli jesteś w ciąży, to możesz też się dowiedzieć, czy w danym klubie są organizowane specjalne zajęcia dla takich kobiet, jak Ty.

Podczas zajęć jogi...

Spóźniłaś się…

Była mowa o tym, że nie wypada się spóźniać, ale jesteśmy tylko ludźmi - zdarza się. Co robić w takiej sytuacji? Musisz się przygotować na to, że kluby mogą mieć własne zasady i przykładowo, nie wpuszczają na salę osób spóźnionych więcej, niż 10 minut. Jeśli jednak zmieściłaś się w czasie, to staraj się nie robić zamieszania, nie hałasować, nie potykać o inne osoby i najlepiej usytuować się gdzieś z boku, żeby już po prostu nie przeszkadzać. Na pewno nie krzycz na całą salę - PRZEPRASZAM ZA SPóŹNIENIE!

Instruktor z pewnością do Ciebie podejdzie i zaproponuje kilka ćwiczeń oddechowych, żebyś mogła się wyciszyć i dołączyć do zajęć.

Wycisz telefon

Podczas zajęć absolutnie nie możesz mieć włączonego dźwięku w telefonie czy innym urządzeniu. Jeśli w klubie są zamykane szafki, zostaw telefon. Jeśli koniecznie musisz go mieć przy sobie - wycisz i połóż ekranem do dołu, żeby podświetlony ekran nie robił zamieszania. Wyłącz także wibracje. Jeśli już się zdarzy sytuacja, że będziesz musiała odebrać, po prostu po cichutku wyjdź z sali. A najlepiej by było, jeśli sama się odetniesz od spraw domowych czy służbowych. To tylko jedna godzina. Jedna godzina dla Ciebie, dla Twojego ciała i umysłu. Pozwól sobie na relaks.

Nie unikaj końcowej pozycji

Jeśli chodzisz na jogę, to z pewnością wiesz, czym jest savasana. Jest to asana, którą wykonuje się pod koniec zajęć. Jej celem jest odpoczynek dla ciała i umysłu. Świadomy odpoczynek. Być może takie bezczynne leżenie wydaje Ci się bez sensu, ale zaufaj instruktorom, a właściwie jodze. To część treningu i czas dla Ciebie.

I co najważniejsze - praktykuj

Jak w każdym treningu, żeby pojawiły się efekty, należy ćwiczyć regularnie. Co ważne, daj sobie czas. Nie wszystkie pozycje będą Ci wychodziły ot tak. Do niektórych musisz przygotować swoje ciało, nabrać elastyczności czy równowagi. W jodze potrzebny jest spokój, równowaga i cierpliwość.

Miłego treningu!

Komentarze (1)
monisa

najważniejsze to trafić pod oko dobrego instruktora/instruktorki by się pozbyć początkowych błędów.

1