Właśnie zrobiłeś/zrobiłaś nowy tatuaż i masz wątpliwości, czy możesz trenować, a jeśli tak, to jak trenować, by go nie zniszczyć? Doświadczeni tatuażyści sugerują, żeby powstrzymać się od ćwiczeń przez pierwsze 2 tygodnie, ponieważ wtedy tatuaż jest najbardziej wrażliwy i podatny na uszkodzenia.

Technicznie rzecz biorąc tatuaż jest raną. Zdecydowanie odradzamy więc podejmowanie forsownych działań, które mogą spowodować otarcia i powstawanie potu w miejscu tatuażu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia podrażnień i spowalnia proces gojenia.

Jak szybko można wrócić do ćwiczeń?

Informacje mówiące o tym, jak szybko możesz wrócić do ćwiczeń, nie są jasne i często bywają sprzeczne, ponieważ brakuje naukowej literatury w tej tematyce. Istnieje wiele sprzecznych informacji dotyczących roli potu w procesie gojenia się tatuażu, nie ma jednak wątpliwości co do tego, że głównym problemem są bakterie. Siłownie to niestety także ogromne siedliska bakterii, drożdży i grzybów, które mogą powodować powierzchowne infekcje skóry.

Poza narażeniem na działanie drobnoustrojów w czasie ćwiczeń, może dojść do bezpośredniego urazu tatuażu, a także nadmiernego rozciągnięcia mięśni, które może wpłynąć na zniekształcenie i uszkodzenie świeżo wykonanego tatuażu. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. W ciągu pierwszych dwóch tygodniu zrezygnuj z intensywnych treningów, postaw na lżejszą aktywność, w tym spacery.

Dobierz trening do wielkości i umiejscowienia tatuażu

Co, jeśli chodzenie to dla Ciebie za mało? Nie potrafisz odpuścić ćwiczeń na dwa tygodnie. Nie możesz robić tak długiej przerwy, gdyż przygotowujesz się do startu w zawodach?

tatuaż ćwiczenia

Przede wszystkim zastanów się, jaki masz tatuaż, gdzie jest umiejscowiony, w jakich ćwiczeniach może Ci przeszkadzać, a w jakich nie będzie stanowił żadnego problemu. Czy tatuaż jest duży i zajmuje całe ramię czy też pół pleców? Czy może jest mały i łatwo możesz go w całości zakryć? Jak długo trwało jego wykonanie i jak bardzo podrażnioną masz skórę wokół niego? Czy tatuaż był wykonany ręcznie czy maszynką?

Zazwyczaj ręcznie wykonane tatuaże goją się nieco szybciej, niż też wykonane maszynką, ponieważ jest to mniej inwazyjny i traumatyczny proces wnikania atramentu w skórę. Jednak jeszcze większą rolę odgrywa grubość igły i głębokość nakłuć.

Decydując się na wykonanie treningu, wybieraj takie ćwiczenia, które będę angażowały partie mięśniowe oddalone od miejsca nowego tatuażu. Zwracaj szczególną uwagę na unikanie otarć świeżo wytatuowanego miejsca. Warto tatuaż zabezpieczyć, owijając wytatuowane miejsce folią. To powinno wystarczyć, by móc kontynuować spacer, bieganie czy jazdę na rowerze.

Jeśli planujesz coś więcej, niż treningi biegowe, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Ćwicz bezpiecznie, unikaj otarć, nie trenuj mięśni znajdujących się bezpośrednio pod i w okolicy tatuażu.

Podczas ćwiczeń przestrzegaj poniższych zasad:

  1. Nie przesadzaj z obciążeniem i objętością treningową.
  2. Zrezygnuj z ćwiczeń angażujących mięśnie znajdujące się pod tatuażem.
  3. Cały czas zakrywaj tatuaż, aby nie dopuścić do rany bakterii.
  4. Upewnij się, że Twoje ruchy nie powodują ocierania o miejsce tatuażu z ubraniem lub inną częścią ciała.
  5. Dbaj o odpowiednie mycie i osuszanie miejsca tatuażu.
Komentarze (13)
pavlog89

80 % ludzi którzy robią teraz tatuaże za 20 lat będzie się pukała w głowę :)

2
RPS1990

"Poza tym, jak wspomniał Clooney, nie oblepia się naklejkami Ferrari"

1
lodzianin1

A skąd wiesz? Ja mam cześć ponad 20 lat i nie zaluje.

1
pavlog89

to jesteś własnie w tych 20 % :)

1
GieKa

Wybierając tatuaż i miejsce, polecam zrobić na czole - tak, aby każdy wiedział z kim ma do czynienia (z d****em)

2
amaboys

d****em to zostałeś po tej odpowiedzi. Każdy robi ze swoim ciałem co mu sie podoba. Fakt są ludzie którzy robią to dla mody. Takich można nazwać mało inteligentnymi , ale nie można wkładać każdego do jednego worka.

7
GieKa

Rozumiem, że masz tatuaż i próbujesz (nieudolnie) się bronić.

Podaj jeden logiczny argument przemawiający za zrobieniem sobie tatuażu. Brak logiki = d****izm.

1
amaboys

Nie mam tatuażu. Ale rozumiem to że każdy ma wybór i robi co chce. Więc twoje rozumowanie = d****izm

3
GieKa

Cieszę się, że znaleźliśmy consensus, tak więc jak już robicie to na czole :)

1
lodzianin1

Sam jesteś d****

3
pavlog89

GieKa też jestem Twojego zdania , jeszcze jakiś portret albo coś z przekazem rozumiem ale większość co widziałem to porażka :)

0
pavlog89

A już malowanie głowy ,twarzy itd to dla mnie jest totalnie niezrozumiałe ..

0
hipopodryl

Folia jest potrzebna świeżo po wykonaniu tatuażu, gdy obwicie sączy się tusz i osocze, aby zabezpieczyć ranę przed bakteriami. W późniejszych etapach powinno się raczej tego unikać, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Dodatkowo podczas wysiłku zakrycie tatuażu folią grozi powstaniem odparzenia.

0