SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ilość serii w tygodniu

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 785

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Wiek

Waga

Wzrost

Cel treningowy

masa i siła

Staż treningowy na siłowni

2 miesiące

Uprawiane inne sporty

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Dieta

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Zażywane suplementy

Ostatnio przerabiany plan

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 133
zaczynam niedługo splita i zastanawiam się ile serii w tygodniu? wg planu wychodzi 24 serie na każdą partie mięśniową, poza plecami - 12 serii i tricepsem - 20 serii

pn/czw
nogi, barki, triceps
po 3 ćwiczenia na obie partie w każdym 4 serie po 8 powtórzeń, na triceps w poniedziałek 1 ćwiczenie 4 serie 8 powtórzeń

wt/pt
klata, biceps, triceps
po 3 ćwiczenia na obie partie w każdym 4 serie po 8 powtórzeń, na triceps w piątek 1 ćwiczenie 4 serie 8 powtórzeń

śr
plecy, triceps
po 3 ćwiczenia na obie partie w każdym 4 serie po 8 powtórzeń

gdzieś przeczytałem że powinno się robić od 3 do 9 serii tygodniowo na daną partię, gdzie indziej że 12-16, a jeszcze gdzieś że można do 24, to jak to w końcu jest?

jeśli to za dużo, to zmniejszyć ilość serii do 3 czy ilość ćwiczeń na dzień do 2?

uprzedzając pytania o plecy i tricepsy, siłownie mam otwartą 5 dni w tygodniu tylko, a wyczytałem że plecy wystarczy robić raz na tydzień więc robię je tylko w środę, triceps dodałem do poniedziałku i piątku 1 ćwiczenie żeby się w miarę wyrównało z innymi partiami
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6508 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777660

To nie jest tak, że wykonujesz powiedzmy 12 serii w tygodniu na klatkę piersiową czy 20 na grzbiet i tego się trzymasz sztywno przez cały czas. Ilość serii w treningu na daną partię mięśniową zależy przede wszystkim od jej wielkości i złożoności, inaczej będziesz trenować grzbiet czy nogi, a inaczej biceps bo wielkość partii i ich skomplikowanie zupełnie inne więc i objętość treningowa powinna być większa.

Duży wpływ ma nasze zaawansowanie treningowe. Początkujący nie potrzebuje dużej objętości treningowej żeby się rozwijać, a zaawansowany z czasem potrzebuje większej różnorodności ćwiczeń aby partie rozwijać.
Ten plan, który wrzuciłeś to tak średnio mi się podoba już pomijam fakt, że nie wrzuciłeś ćwiczeń w konkretnych planach to jeszcze ten rozkład trochę dziwny. Wpisujesz, że triceps trenujesz raz w tygodniu, a w planie wpisałeś go 5 razy w tygodniu więc gdzieś jest niezgodność.

Zamiast takiego podziału daj sobie jakieś push pull 4 razy w tygodniu, a jeśli koniecznie chcesz zrobić 5 dni treningowych to spokojnie możesz zrobić push pull legs. Ale trzeba by było dać informacje o sobie i sensownie trzeba ten plan treningowy rozpisać.

Polecamy również: Ile serii i ćwiczeń, aby rosły mięśnie?



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-11-09 11:54:57

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 133
rion10

To nie jest tak, że wykonujesz powiedzmy 12 serii w tygodniu na klatkę piersiową czy 20 na grzbiet i tego się trzymasz sztywno przez cały czas. Ilość serii w treningu na daną partię mięśniową zależy przede wszystkim od jej wielkości i złożoności, inaczej będziesz trenować grzbiet czy nogi, a inaczej biceps bo wielkość partii i ich skomplikowanie zupełnie inne więc i objętość treningowa powinna być większa.

Duży wpływ ma nasze zaawansowanie treningowe. Początkujący nie potrzebuje dużej objętości treningowej żeby się rozwijać, a zaawansowany z czasem potrzebuje większej różnorodności ćwiczeń aby partie rozwijać.
Ten plan, który wrzuciłeś to tak średnio mi się podoba już pomijam fakt, że nie wrzuciłeś ćwiczeń w konkretnych planach to jeszcze ten rozkład trochę dziwny. Wpisujesz, że triceps trenujesz raz w tygodniu, a w planie wpisałeś go 5 razy w tygodniu więc gdzieś jest niezgodność.

Zamiast takiego podziału daj sobie jakieś push pull 4 razy w tygodniu, a jeśli koniecznie chcesz zrobić 5 dni treningowych to spokojnie możesz zrobić push pull legs. Ale trzeba by było dać informacje o sobie i sensownie trzeba ten plan treningowy rozpisać.

Polecamy również: Ile serii i ćwiczeń, aby rosły mięśnie?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-11-09 11:54:57


napisałem że triceps robię po jednym ćwiczeniu w poniedziałek i piątek a w środę po 3, więc wychodzi że robię go 3 dni w tyg, zrobiłem tak bo jak pisałem wcześniej - siłownia jest otwarta od pn-pt, jakoś musiałem to podzielić i skoro główny trening tricepsa mam tylko w jeden dzień w tyg (środa), to dodałem po jednym ćwiczeniu na triceps do treningu w poniedziałek i piątek

a co złego jest w tym podziale? na necie jest napisane żeby duże partie ćwiczyć z małymi więc tak to rozpisałem (nogi-barki/plecy-triceps/klata-biceps)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 7721 Napisanych postów 13999 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2237847
Siemka
To jak Ci tak pasuje to ok, tylko z tym doborem serii roboczych bo tylko takie są efektywne, bliskie upadku lub do upadku, bliskie to mam na myśli 1p w zapasie.
Tak więc ilość serii dobierasz pod względem obserwacji swojego ciała jak szybko się regeneruje, a to wiadomo że będzie zależało od Twojego stylu życia ;)
Czyli, pracy, ilości snu, ilości stresu odżywiania i tak dalej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6508 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777660
To już nie za bardzo jest potrzeba ładowania po jednym ćwiczeniu na triceps ani to realnych przyrostów nie da, a nie jest Ci potrzebne szczególnie, że w ćwiczeniach klatkowych czy barkowych ten triceps też będzie dość solidnie pracował.

Podział jeśli Tobie pasuje, czujesz, że regeneracja działa jak należy i rozwijasz się to możesz tak trenować dla mnie największe partie powinny być priorytetem więc średnio mi się podoba gdzie grzbiet trenujesz raz, a biceps dwa razy czy klatkę i barki dwa razy. Proporcje bym odwrócił, ale to Tobie ma pasować plan treningowy a nie mi

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 133
rion10
To już nie za bardzo jest potrzeba ładowania po jednym ćwiczeniu na triceps ani to realnych przyrostów nie da, a nie jest Ci potrzebne szczególnie, że w ćwiczeniach klatkowych czy barkowych ten triceps też będzie dość solidnie pracował.

Podział jeśli Tobie pasuje, czujesz, że regeneracja działa jak należy i rozwijasz się to możesz tak trenować dla mnie największe partie powinny być priorytetem więc średnio mi się podoba gdzie grzbiet trenujesz raz, a biceps dwa razy czy klatkę i barki dwa razy. Proporcje bym odwrócił, ale to Tobie ma pasować plan treningowy a nie mi


Czyli dodanie tego tricepsu do treningu w poniedziałek i piątek nie ma sensu?
No ten trening to dopiero sobie rozpisałem, jeśli będę przemęczony czy nie będzie widać efektów przez jakiś czas to wiadomo, zmienię ten plan.
A co do tych pleców, szczerze to nie planuje zostawać jakimś kulturystą ani nic z tych rzeczy, chodzę na siłownie bo chcę lepiej wyglądać i to lubię, a że najmniej mi zależy na wyglądzie pleców (oczywiście chcę żeby dobrze wyglądały, ale bardziej zależy mi na reszcie partii) to wyszło tak że wpisałem je w jeden dzień treningowy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6508 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777660
Ja bym nie dodawał w takim układzie bo przy wyciskaniach barkowych czy klatkowych i tak mocno będzie pracował, więc jakiś bodziec z tego będzie w zależności od techniki wykonania, a i tak mocniej go przetrenujesz na tym jednym treningu. Nie wiem czy jesteś na początku mikrocyklu ale z czasem jak ciężary będą szły w górę to przeciążony triceps może być przyczyną zastoju w ćwiczeniach barkowych i klatkowych.

Co do grzbietu to ważne żeby Tobie pasował rozkład ćwiczeń bo nie będę Cię przekonywał do zmiany.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Amatorski plan pomoc

Następny temat

Polecane ćwiczenia na triceps

WHEY premium