Rozciąganie poprawia elastyczność, mobilność i tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji. Dodatkowo podczas rozciągania uwalniają się endorfiny, które wywołują uczucie euforii i spokoju w ciele. Rozciąganie aktywuje również przywspółczulny układ nerwowy, który sprzyja relaksacji i uważności.

Porównanie  jogi i stretchingu jest bardzo popularnym tematem rozmów. Zarówno joga jak i stretching poprawiają elastyczność i mobilność ciała. W zależności od stylu życia i rodzaju wykonywanych ćwiczeń joga może przynieść więcej korzyści niż może Ci się wydawać.

Streching a joga, poznaj różnice

Stretching to trwanie w pozycji przez dłuższy czas w celu wydłużenia mięśni i zniwelowania napięcia.

Joga to połączenie wielu pozycji. Niektóre z nich są podobne do ćwiczeń rozciągających, ale większość z nich zupełnie się różni. Praktyka jogi ma w sobie swego rodzaju flow- płynne przejścia między pozycjami. W zależności od praktyki jaką wybierzemy, joga może skupiać się przede na wydłużaniu, uelastycznianiu mięśni i powięzi ciała (Yin joga), ale możemy także wybrać Power jogę która zarówno rozciąga jak i wzmacnia ciało przez co może być świetną alternatywą dla ćwiczeń fitness.

streching a joga

Oddech

Oddychanie to nic innego, jak dostarczenie tlenu do mięśni i usuwanie z nich dwutlenku węgla. Im bardziej dotlenione są mięśnie tym więcej mamy energii do ćwiczeń zarówno siłowych, jak i wydolnościowych. Kluczową rolę w jodze odgrywa oddech. Podczas praktyki nie tylko skupiamy się na rozciąganiu ale również na poprawnym oddychaniu, co redukuje zmęczenie i pomaga szybciej zregenerować organizm po wyczerpującym treningu.

Korzyści

Zarówno stretching jak i joga skupiają się na rozciąganiu. Rozciąganie sprawia, że jesteś bardziej elastyczny, może poprawić wyniki sportowe czy zniwelować ból pleców. W przeciwieństwie do stretchingu joga polega nie tylko na elastyczności ciała, ale także poprawia jakość oddechu, skupienie, postawę i równowagę.

Wybierając między rozciąganiem a jogą, musisz zdecydować czego oczekujesz. Jeśli chcesz dodać dodatkową formę ćwiczeń do swojego treningu, która pomoże Ci skoncentrować się na oddychaniu, równowadze, elastyczności i sile wybierz jogę. Jeśli jednak chcesz poprawić wydajność podczas regularnego treningu lub poprawić elastyczność w określonym obszarze ciała, rozciąganie będzie dla Ciebie lepszą opcją.

Komentarze (3)
AdamZx

Hmm a stretching z instruktorką jogi nie będzie najlepszy ?

1
tam

Wielką, a niewymienioną różnicą jest to, że o ile stretching można spokojnie zrobić samemu, o tyle osoba niedoświadczona ma zerowe szanse na zrobienie poprawnej, samodzielnej sesji jogi (też element różnicujący, że się opiera na dłuższych sesjach, a nie dwóch pozycjach w 5 minut). W najlepszym razie źle zrobiona joga da słabsze efekty, ale może też na dłuższą metę zaszkodzić. Dlatego, jeżeli bez instruktora, to zdecydowanie zwykłe rozciąganie.
Nawiasem mówiąc wymienione tu typy jogi to raczej nie jest jogowy mainstream

0
amandamagdalena

To prawda, samemu ciężko zrobić jogę. Po treningu można wybrać się na godzinną sesje jogi- wybraną zgodnie z naszymi potrzebami, powstaje coraz więcej studiów jogi. Można też włączyć sesje jogi online. Obecnie wszystko można znaleźć w internecie więc i jogi się znajdzie :) Jak i w sporcie, żeby sobie nie zaszkodzić trzeba czuć własne ciało i swoje ograniczenia. Pozdrawiam.

0