Pływanie nie tylko pozwala nam równomiernie rozbudowywać nasze mięśnie, efektywnie redukować tkankę tłuszczową, ale również poprawia wydolność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pływania i poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zacząć pływać - przeczytaj artykuł.

  1. Pływanie to połączenie treningu cardio i treningu rozwijającego nasze mięśnie
  2. Podczas pływania nie doznasz kontuzji
  3. Pływanie ma świetny wpływ na naszą wydolność i płuca
  4. Pływanie poprawia nasze wyniki sportowe
  5. Pływanie jest dla każdego
  6. Pływanie jest świetnym sposobem na stres
  7. Pływanie spowalnia nasz zegar biologiczny
  8. Pływanie ma pozytywny wpływ na nie wytrenowane mięśnie
  9. Pływanie sprawia, że stajesz się mądrzejszy

Pływanie to połączenie treningu cardio i treningu rozwijającego nasze mięśnie

Każdy wie, że aby nie utonąć, trzeba się wciąż poruszać - świetna aerobowa aktywność fizyczna. Co więcej, woda jest około 800 razy gęstsza w porównaniu do powietrza - trzeba włożyć więcej siły podczas poruszania się w wodzie.

Co więcej, pływanie jest świetnym sposobem dla początkujących na jednoczesne redukowanie tłuszczu i budowanie ładnej, umięśnionej sylwetki. Dzięki pływaniu nie musimy decydować czy dziś wykonujemy trening cardio, czy siłowy.

Podczas pływania nie doznasz kontuzji

Jest to potwierdzony fakt. Nawet sportowcy po kontuzji czy fizjoterapeuci już od dawna praktykują pływanie jako formę rehabilitacji. Pływanie nie wpływa negatywnie na nasze ścięgna czy stawy, a co więcej może nawet je wzmocnić. Dzięki temu możemy trenować, nie martwiąc się o kontuzję. Możemy przeprowadzić bardzo intensywny trening jednego dnia i być gotowi na równie intensywny kolejnego dnia.

Badania przeprowadzone przez International Journal of Sports Medicine wykazują, że pływanie może być nawet formą wypoczynku między dniami treningowymi - oczywiście, wyłącznie lekkie formy aktywności w wodzie.

pływanie

Pływanie ma świetny wpływ na naszą wydolność i płuca

Pływając, jesteśmy na deficycie tlenowym, dzięki czemu nasz organizm adaptuje się do panujących warunków i wykorzystuje tlen bardziej efektywnie. Co więcej, pływanie "uczy" nasz organizm korzystać z tlenu na co dzień w dużo lepszy sposób.

Badania wykazują, że osoby regularnie trenujące nurkowanie wydzielają więcej dwutlenku węgla, wydychając powietrze. Wniosek jest prosty: zużycie tlenu jest bardziej efektywne. Co więcej, pływanie obniża ciśnienie krwi, ma pozytywny wpływ na serce i pozwala poprawić wyniki sportowe np. w biegach.

Pływanie poprawia nasze wyniki sportowe

Jak już wcześniej wspominałem, pływanie poprawia naszą wydolność i funkcjonowanie płuc. Dzięki czemu nasza wydolność treningowa wchodzi na zupełnie inny poziom. Jest to idealna aktywność akcesoryjna dla osób, które chcą startować w maratonach.

W 2013 naukowcy ze skandynawskiego czasopisma Journal of Medicine & Science in Sports przeprowadzili badania, z których stwierdzili, że biegacze, którzy dodatkowo pływali w wolnym czasie, poprawili swoje wyniki o 6 procent w zaledwie 12 sesji treningowych. Ponadto trening pozwala wzmocnić mięśnie nóg, brzucha oraz ramion.

Pływanie jest dla każdego

Nieważne czy doznałeś kontuzji, jesteś w ciąży, karmisz piersią, lata młodości masz dawno za sobą czy też jesteś zawodowym kulturystą czy strongmanem - pływanie jest świetną aktywnością dla wszystkich.

Pływanie jest świetnym sposobem na stres

Każda aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin w naszym organizmie: trening siłowy czy bieganie. Jednak pływanie działa na nas w specyficzny sposób. Będąc otoczonym przez wodę w basenie, nasz organizm odbiera całkowicie inne bodźce niż przy jakiejkolwiek innej aktywności. Dzięki temu jesteśmy odprężeni, a stres z nas po prostu ucieka. Fakt pozytywnego wpływu wody na nasz nastrój potwierdzają również liczne badania.

Pływanie spowalnia nasz zegar biologiczny

pływanie

Osoby pływające regularnie latami mogą długo cieszyć się sprawnością fizyczną, zdrowiem, jak i dobrą wydolnością organizmu.

Co więcej, pływanie ma wpływ na nasze ciśnienie, cholesterol, układ krwionośny, oddechowy, nerwowy oraz na nasze mięśnie. Dzięki pływaniu możemy spowolnić zegar biologiczny aż o 20 lat, dzięki czemu np. w wieku 70 lat będziemy czuli się i funkcjonowali, tak jakbyśmy dalej mieli 50.

Pływanie ma pozytywny wpływ na nie wytrenowane mięśnie

Jak już zostało wspomniane powyżej, pływanie jest ogólnorozwojową czynnością, pomaga poprawić wydolność, spalić tłuszcz, jak również pobudzić wszystkie mięśnie do działania. Ponadto pływanie pozwala nam wytrenować mięśnie stabilizacyjne, czyli te, które zapobiegają kontuzjom kręgosłupa.

Pływanie sprawia, że stajesz się mądrzejszy

Pływanie może poprawić funkcjonowanie mózgu. Jak wykazały wcześniej wspomniane badania, poprzez natężenie przepływu krwi, również w naszym mózgu przybywa jej aż do 14 procent więcej. Dzięki temu, że mózg jest lepiej ukrwiony, a więcej składników odżywczych do niego przepływa, może dużo lepiej funkcjonować. Warto również zwrócić uwagę na stres, który nie ma pozytywnego wpływu na nasze procesy myślowe.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
Dadas215

W sumie. Myślicie że raz w tygodniu wystarczy?

0
Banan

Na pewno będziesz miał z tego sporo pozytywnych korzyści :) jednak należy uwzględnić taki wysiłek w swoim zapotrzebowaniu. Widzę ,że założenie konta na SFD dobrze wykorzystujesz Adam
pozdr (admin)

0
Kaziupir

"Podczas pływania nie doznasz kontuzji" - oj byście się zdziwili

0