Innowacyjność na rynku spożywczym nie polega wyłącznie na znajdywaniu nowych związków nadających specyficzne właściwości smakowe czy nowych technik obróbki kulinarnej, ale również na ułatwianiu wykorzystania produktów konwencjonalnych. 

  1. Dlaczego spray?
  2. Co daje olej w sprayu?
  3. Jak wykorzystać olej w sprayu?
  4. Jaki olej w sprayu wybrać?

Dlaczego spray?

Dobrym na to przykładem jest wprowadzenie do sprzedaży tłuszczy spożywczych w butelkach z atomizerem, które pozwalają na rozpylenie produktu, zamiast rozlewania go. Ta niepozorna technika pozwala na uzyskanie kilku ważnych korzyści, a dodatkowo coraz częściej spotkać je można w różnych, atrakcyjnych wersjach smakowych.

Co daje olej w sprayu?

Olej w sprayu daje przede wszystkim oszczędność. Zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i energetycznym. Dozowanie małych ilości oleju za pomocą atomizera jest dużo łatwiejsze niż za pomocą zwykłej butelki. Spray pozwala na równomierne pokrycie produktów spożywczych bez ryzyka, że olej spłynie na dno naczynia albo że jeden kęs potrawy wchłonie całą objętość użytego oleju.

Na jedno użycie sprayu przypada 0,5 – 2,0 ml, które mogą pokryć większą powierzchnię, niż 3-4-krotnie większa łyżeczka. Pozwala to na zredukowanie ilości używanego na co dzień tłuszczu i obniżenie kosztu oraz kaloryczności diety. W jednym opakowaniu oleju w sprayu znajduje się około 1000 przeciętnych porcji. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób zwracających uwagę na zawartość pieniędzy w portfelu, a także tłuszczu w organizmie.

Jak wykorzystać olej w sprayu?

Olej w sprayu wykorzystać można do bardzo zróżnicowanych celów. Nadaje się zarówno do potraw słonych, jak i na słodko. Można go użyć na zimno, a także do obróbki termicznej. Dobrze sprawdzi się do pieczywa i grzanek, krótkotrwałego smażenia jaj czy warzyw oraz mięs, ale także do przygotowania frytek, czy naleśników i gofrów.

Poza tym nadaje się do spryskiwania sałatek, gdyż dociera do każdego ich składnika i nie stwarza ryzyka, że olej zmiesza się z sokami z warzyw i zostanie na dnie, razem z rozpuszczonymi w nim witaminami. Olej rozpylany przydatny może być również przy przygotowywaniu ciast (do wyrabiania ciasta czy natłuszczania formy do pieczenia).

Mniej typowym zastosowaniem tłuszczu w sprayu jest z kolei masaż ciała, jednak warto sięgać wtedy po olej kokosowy lub oliwę z oliwek.

Jaki olej w sprayu wybrać?

Istnieje bardzo szeroki asortyment rozpylanych olejów, zatem dosyć łatwo wybrać jest taki, który najbardziej będzie pasował do indywidualnych, codziennych wyborów żywieniowych. Dostępne są klasyczne oleje, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek, czy olej kokosowy, ale również produkty smakowe, na przykład maślane, czosnkowe, chilli, czy ziołowe.

Polecamy również: Olej MCT - zdrowa energia od zaraz!

Olej rzepakowy ma najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast oliwa jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, z kolei olej kokosowy jest łatwostrawny i szybko przyswajany. Wersje smakowe nie zawierają soli ani wzmacniaczy smaku. Fani potraw wytrawnych zapewne częściej sięgać będą po wersje smakowe sprayu, natomiast osoby preferujące bardziej słodkie dania wybiorą neutralne w smaku oleje.

Komentarze (0)