Trening siłowy wymaga od naszego organizmu uruchomienia szeregu procesów związanych z regeneracją tak, aby gotowość do kolejnej aktywności była możliwa, a jej przebieg niezakłócony, np. brakiem substratów energetycznych czy nie do końca zregenerowanym układem nerwowym. Jednak czasem, pomimo wyraźnych oznak, że czas na przerwę i wypoczynek, kontynuujemy wysiłki, narażając się na przetrenowanie i kontuzje. Na co należy zwrócić uwagę, aby wiedzieć, kiedy organizmowi należy się nieco odpoczynku?

1. Brak chęci na trening

Wykorzystanie sygnałów płynących z naszego ciała to ogromna możliwość uniknięcia szeregu przykrych sytuacji, związanych ze zmuszaniem się do podejmowania aktywności. Oczywiście musimy tutaj umiejętnie rozpoznać, czy jesteśmy po prostu leniwi czy też organizm daje nam sygnał, że dzisiaj nie trenuje, bo nie do końca jest zregenerowany i w pełni sił. Jeden, dwa dni odpoczynku nie będą miały negatywnego wpływu na progresję, nawet tą zaplanowaną w długim terminie. Nie korzystaj w tym przypadku z preparatów przedtreningowych, które mogą jedynie pogorszyć stan rzeczy i pogłębić wypalenie układu nerwowego. Trening “na siłę”, pomimo braku chęci i tak będzie dużo mniej efektywny, więc zmuszanie się do trenowania, pomimo braku ochoty, mija się z celem.

2. Rozkojarzenie

Kolejny subtelny aspekt, który może dawać nam ostrzeżenie, że nasz układ nerwowy wymaga odpoczynku. Zazwyczaj nie czujemy tutaj zmęczenia wynikającego ze znacznego obciążenia tkanki mięśniowej, a brak odpowiedniego wypoczynku będzie manifestował się tym, że na treningu będziemy mało wydajni, myśleli o innych aspektach naszego życia. Stres, problemy dnia codziennego czy brak odpowiedniej motywacji, mogą wpływać również na brak skupienia, stąd jego wystąpienie wymaga dalszej diagnozy, co do przetrenowania.

3. Utrzymujące się bóle mięśniowe

Utrzymujące się bóle mięśniowe, potocznie nazywane przez większość trenujących osób “zakwasami”, to oznaka, że objętość treningowa jest zbyt duża, aby organizm mógł poradzić sobie z regeneracją do czasu kolejnego wysiłku. Warto również skupić uwagę na aspekcie dietetycznym, który może być niedoborowy i znacznie obniżać tempo odbudowy tkanek. Utrzymujący się ból powinien być dla nas sygnałem, że czas odpocząć nieco dłużej, zweryfikować należy trening, jak i dietę.

4. Słabsze czucie mięśniowe

Aspekt, który może być “wyłapany” przez osoby zaawansowane. Obniżone czucie mięśniowe charakteryzuje się tym, że wykonując kolejny z rzędu trening, dajmy na to klatki piersiowej, podczas ćwiczenia bazowego, macie wrażenie nie nie czujecie pracy mięśni. Wykonując ruch wyciskania, pompują się wam barki, tricepsy zaczynają być mocniej przepracowane, a mięśnie piersiowe jakby spały. Jest to oznaka, że organizm być może wymaga przerwy od treningu i nieco większej ilości czasu n a to, aby wrócić do pełni sił. Co więcej, sytuacja ta może być również przesłanką, że wykonywany plan treningowy po prostu już nie robi na was wrażenia i konieczne są jego zmiany.

5. Brak apetytu

Wydawać się by mogło, że to, jak pracuje nasz układ pokarmowy, jak i poczucie sytości czy też głodu, nie ma znaczenia w kontekście tego, czy organizm jest wydolny pod kątem regeneracyjnym. Zazwyczaj brak odpowiedniej regeneracji manifestuje się nie tylko brakiem chęci na trening, ale i na jedzenie. Powiązane jest to z tym że nasz metabolizm zwalnia, co wiąże się z brakiem zapotrzebowania na energię, która dodatkowo musiała pokryć wysoką aktywność na treningu.

Komentarze (2)
Tygrysek666

ogolnie mam pytanie dotyczące tego jak długo taka przerwa powinna trwac (żeby nie było bardzo dużych spadkow . szczegonie wizualnie ? )

0
Banan

na przykład tygodniowy totalny off od treningu nie wpłynie negatywnie na jakość sylwetki, oczywiście warto wtedy dbać chociaż o odżywianie, bo jak i tutaj sobie pofolgujemy to może być różnie, ewentualnie zrobić np. 2 tygodniowy okres roztrenowania ,trening typu fbw 2-3 x w tyg, na niewielkich obciążeniach, dać odpoczac organizmowi i solidnie się zregenerować, w obydwóch przypadkach nie powinno byc praktycznie żadnych wizualnych zmian w sylwetce, ewentualnie poza uszczupleniem glikogenu w mięśniach

0