Siwe włosy to nieodłączna część procesu starzenia się. Niektórych z nas dotyka to jednak dużo wcześniej, żeby nie powiedzieć, że... za wcześnie. Czy jest jakieś rozwiązanie? Włosy można farbować, ale przecież nie każdy chce to robić. Na szczęście istnieją sposoby na to, by trochę opóźnić proces siwienia włosów. Czasem wystarczy więcej dbałości o styl życia.

Kiedy pojawiają się siwe włosy?

U większości osób pierwsze siwe włosy rozwijają się przed 50. rokiem życia. To, kiedy dokładnie i w jakim natężeniu, zależy w dużej mierze od genetyki. Zwykle jednak schemat jest ten sam – najpierw pojawiają się pojedyncze kosmyki, a później większe obszary włosów.

Okazuje się, że spożywanie określonych składników odżywczych i podejmowanie różnych proaktywnych działań może pomóc zachować obecną pigmentację, opóźniając w ten sposób pojawianie się kolejnych siwych włosów.

siwe włosy w przybliżeniu

Co należy robić, aby opóźnić siwienie włosów?

W pierwszej kolejności upewnij się, że dostarczasz sobie odpowiednie składniki odżywcze. Choć genetyka rządzi się swoimi prawami, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trochę jej pomóc (na naszą korzyść oczywiście). Warto wiedzieć, że niektóre witaminy i minerały mogą pobudzić mieszki włosowe do wytwarzania pigmentów (melaniny), których włosy potrzebują, by móc zachować kolor. Jakie to składniki odżywcze?

Wapń

Wapń jest ważny nie tylko dla zdrowia Twoich kości. Wspiera on także układ nerwowy, serce, mięśnie, a także wzmacnia włosy. Jego niedobór może przyspieszać siwienie włosów.

Źródłem wapnia są produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt, a także niektóre ciemne, liściaste warzywa oraz ryby.

Miedź

Niedobór miedzi może zakłócać produkcję energii w całym ciele, wpływając negatywnie na komórki krwi i tkanki łącznej. Minerał ten pomaga metabolizować żelazo i tworzyć nowe komórki krwi. Bierze też udział w produkcji melaniny. Miedź można znaleźć w orzeszkach ziemnych, migdałach, soczewicy, a także w wątrobie wołowej czy mięsie kraba.

Żelazo

Niski poziom żelaza oznacza zwykle niedokrwistość. Oprócz tego może wpływać na przedwczesne siwienie włosów. Jest to niezbędny minerał do wytwarzania hemoglobiny w krwinkach, a ta z kolei odpowiada za przenoszenie tlenu w całym Twoim ciele.

Aby dostarczyć sobie żelazo należy jeść mięso, soczewicę i ciemnozielone warzywa. Upewnij się też, że jesz w tym samym czasie również produkty z witaminą C, ponieważ pomaga ona Twojemu ciału wchłonąć większe ilości żelaza.

Białko (keratyna)

Być może słyszałaś o keratynowym zabiegu na włosy, po którym możesz schować prostownicę? Keratyna sama w sobie ma korzystny wpływ na ogólne zdrowie włosów. Keratyna jest rodzajem białka obecnego w komórkach powierzchniowych. Gdy białka keratynowe rozkładają się w mieszkach włosowych, może to prowadzić między innymi do utraty włosów i zmian pigmentacyjnych.

O ile nie możesz zjeść samej keratyny, to upewnij się, że dostarczasz sobie wraz z dietą wystarczającej ilości białka.

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga  wytwarzać energię ze spożywanych pokarmów. Pomaga również wytwarzać czerwone krwinki. Chociaż badania na myszach wykazały, że witamina B5 może odwrócić siwienie futra, nie ma żadnych badań klinicznych wykazujących, że takie skutki mogą wystąpić u ludzi. 

Produkty zawierające witaminę B5 to ryby, wątroba wołowa i jogurty.

Witamina B6

witamina B6

Witamina B6 jest ważna zarówno dla Twojego metabolizmu, jak i odporności. W przypadku niedoborów mogą się pojawić przesuszone włosy, popękane usta czy zmęczenie. Warto zwrócić uwagę, czy w naszej diecie znajdują się ziemniaki, ryby, drób oraz owoce, ale inne niż cytrusowe.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Witamina B9 pomaga organizmowi metabolizować aminokwasy. Jest to również ważne dla funkcji metabolicznych, jak i DNA. Kiedy Twoja dieta nie dostarcza Ci wystarczającej ilości witaminy B9, wówczas możesz zauważyć zmiany pigmentacji włosów, skóry i paznokci.

Kwas foliowy znajduje się w fasoli, szparagach, zielonych warzywach liściastych i owocach cytrusowych.

Witamina B12

Niedobór witaminy B12 jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego siwienia włosów. Niedobór ten współwystępuje często wraz z niedoborem kwasu foliowego i biotyny i to właśnie u osób, które zaczęły siwieć w młodym wieku. Jest to też kolejny bardzo ważny element metabolizmu oraz produkcji DNA. Jedząc mięso, nabiał czy płatki zbożowe, będziesz w stanie uzupełnić poziom witaminy B12.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości. Pomaga również Twojemu ciału bardziej efektywnie wchłaniać wapń. Okazuje się, że wpływa także na produkcję melaniny w mieszkach włosowych. Witaminę D uzupełnisz przebywając na słońcu oraz jedząc jajka i tłuste ryby.

Cynk

Cynk jest minerałem odpowiedzialnym za ochronę Twoich komórek i DNA. Pomaga również w wytwarzaniu białka i wpływa na zdrowie włosów, cery i paznokci. Jest dostępny w pełnych ziarnach, czerwonym mięsie czy lub ostrygach.

Co jeszcze możemy zrobić, aby spowolnić proces siwienia?

Poza zmianą w diecie lub zastosowaniem suplementacji, warto pomyśleć także o zmianie nawyków.

Rzuć palenie papierosów – nie jest tajemnicą, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Może się też przyczynić do przedwczesnego siwienia.

Potrenuj zarządzanie stresem – co prawda mówi się, że związek siwienia włosów ze stresem jest wątpliwy, to jednak coś w tym jest, że często pierwsze białe kosmyki wiążemy ze stresem. Warto popracować nad lepszą organizacją dnia, by unikać stresowych sytuacji i zapewniać sobie każdego dnia jakąś formę relaksacji. Może to być książka, gorąca kąpiel, spacer.

Podsumowanie

Choć dieta i zdrowy tryb życia mogą pomóc w zminimalizowaniu ilości siwych włosów, to nie znaczy to, że nagle z dnia na dzień odzyskasz pełny kolor włosów. Wzbogacenie diety o witaminy i minerały może pomóc kontrolować  utratę melatoniny w mieszkach włosowych. Pamiętaj też, że na siwe włosy ogromny wpływ ma genetyka i nie zawsze udaje się ją przeskoczyć. 

Komentarze (1)
rolka

słaby artykuł, na siłe podane mikroelementy bez potwierdzenia badaniami naukowymi . Nawet nie było wzmiance o poziomie katalazy i jej wpływie na komórki melanocytów ... Wystawiam ocenę 1/5.

2