Nie jest żadną tajemnicą dla nikogo, że spożywanie cukru, który znajduje się w słodkich produktach przetworzonych nie niesie za sobą prozdrowotnych działań. Wręcz przeciwnie, szkodzi na nasz organizm nie tylko od wewnątrz jak się okazuje, ale również od strony skórnej, dając znać o wysokim jego spożyciu w postaci zmian. Włosy, wspomniana skóra czy też paznokcie tracą na wyglądzie, gdy kobieta zajada się sporymi ilościami cukru rafinowanego którego wpływ negatywny na organizm obejmuje szerokie spektrum układów.

Cukier zawarty w słodyczach to inaczej cukier rafinowany. Jest on pozbawiony wszelkich wartości odżywczych, takich jak minerały i witaminy, a jego trawienie przebiega błyskawicznie, co dodatkowo obciąża trzustkę. Dostarcza jedynie pustych kalorii, których wykorzystanie przez organizm jest niezwykle proste i zazwyczaj chętnie magazynowane.

Cukier w pierwszej kolejności wpływa na nasz organizm od wewnątrz. Na pierwszy rzut idzie gospodarka insulinowa, która pod wpływem regularnie dostarczanego cukru zaczyna wariować. Jej działanie jest silnie zaburzone, a poziom glukozy we krwi znacznie podwyższony. To natomiast powoduje, że struktury kolagenowe ulegają degradacji. Nasza skóra przez to traci na elastyczności i jędrności, powodując, że wygląda na luźną. Co więcej, wiele Pań, które spożywa cukier, notuje podwyższony efekt pojawienia się cellulitu, który skutecznie psuje wygląd ud, pośladków czy też ramion.

Cukier doprowadza również do zaburzenia działania niektórych hormonów oraz enzymów, przez co w organizmie dochodzi do zwiększonej produkcji sebum. Jest to łój skórny, który w nadmiernej ilości powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów oraz skóry. Konsekwencją tego jest większa ilość pryszczy i zaskórników, a włosy stają się osłabione i zaczynają wypadać.

Co więcej, wysokie stężenie cukru we krwi powoduje powstawanie wolnych rodników, co jeszcze bardziej wzmaga starzenie się skóry, niszcząc jej naturalną ochronę. Dodatkowo, brak odpowiedniej podaży witamin i minerałów w diecie będzie skutkował zwiększeniem stresu oksydacyjnego i brak możliwości walki z wolnymi rodnikami.

Nie należy jednak popadać w paranoję. Zjedzenie co jakiś czas batonika, czekolady czy ciastek nie spowoduje, że na drugi dzień dostaniemy na całej twarzy pryszczy albo włosy nam zaczną wypadać garściami. Wszystko jest dla ludzi, jednak trzeba mieć na uwadze reakcje indywidualne na dane produkty żywnościowe i faktycznie, istnieje pewna grupa osób, dla której spożycie niewielkich ilości cukru będzie powiązane już z przykrymi konsekwencjami. Wypadałoby jednak pamiętać, aby nieco ograniczyć spożywanie takich łakoci, a wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, które dostarczą witamin oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czym można zastąpić cukier?

Na rynku od dłuższego czasu dostępne są różne zamienniki cukru, które pochodzą z naturalnych źródeł oraz nie wpływają na organizm w znacznym stopniu. Ba! Nawet nie podbijają tak produkcji insuliny oraz kalorycznie nie są wysokie. Zamiast kilku łyżeczek cukru do herbaty, możemy zastosować właśnie te produkty:

 • ksylitol
 • erytrytol
 • stevia
 • słodziki syntetyczne, nie pochodzą ze źródeł naturalnych, są tańsze niż naturalne substancje słodzące i w ostateczności można je stosować jako zamiennik.

Ze względu na wysoki poziom cukru w składzie oraz wysoki indeks glikemiczny, który powoduje, że dostarczymy energii, ale na bardzo krótki czas i za chwilę znów czujemy głód, w codziennym jadłospisie powinniśmy unikać następujących produktów:

 • pszenica
 • białe pieczywo
 • słodycze np. ciastka, batoniki, czekolada, cukierki, ciasta
 • słodkie płatki kukurydziane
 • słodkie napoje
 • owoce (nie wszystkie)
 • alkohol
 • makarony na bazie białej mąki.

Podsumowanie

Widząc u siebie objawy osłabienia włosów, ich nadmierne wypadanie oraz wysyp zmian skórnych na twarzy, należałoby przyjrzeć się swojej diecie. Prawdopodobnie powodem jest spożywanie nadmiernej ilości cukru w różnej postaci lub też reakcje alergiczne na któryś ze składników pokarmowych np. nabiał. Zanim wykorzystamy specjalistyczne szampony czy maski oczyszczające, powinniśmy zrewidować własną dietę, która może być zasobna w alergeny lub też cukier.

Komentarze (0)