Starzenie definiowane jest, jako pogorszenie się stanu fizjologicznego organizmu, które jest związane bezpośrednio z funkcjami niezbędnymi do przeżycia, jak i możliwościami rozrodczymi. Większość osób chciałaby móc spowolnić ten  proces, aby  zachowało siły witalne i możliwości reprodukcyjne.

Nieco inaczej definiują starość kobiety, gdzie głównie zwraca się w ich przypadku uwagę na wygląd zewnętrzny i pojawianie się oznak starzenia skóry. Główna teoria starzenia się zakłada powiązanie procesu z reaktywnymi cząsteczkami tlenu nazywanymi wolnymi rodnikami.

W artykule przedstawimy Wam 5 suplementów diety, które mogą opóźnić procesy starzenia się oraz wspomóc walkę z wolnymi rodnikami. 

1. Kurkumina

kurkuma

Kurkumina jest głównym składnikiem kurkumy. Wykazuje silne działanie ochronne komórek ze względu na dużą aktywność przeciwutleniającą. Badania pokazują, że kurkumina aktywuje takie białka, jak sirtuiny oraz kinazę białkową AMPK, co przyczynia się do opóźnienia starzenia się komórek i sprzyja długowieczności (1). Co ciekawe, działanie kurkuminy wpływa również pozytywnie na stan funkcji umysłowych powiązanych z wiekiem (2).

2. EGCG

EGCG należy do związków polifenolowych, których bogatym źródłem jest zielona herbata. Oprócz przeciwdziałania aktywności wolnych rodników, ekstrakt z zielonej herbaty wykazuje również działanie wspomagające walkę z nowotworami i też chorobami serca (3). Sproszkowany ekstrakt z zielonej herbaty od dawna uważany jest za suplement wspomagający długowieczność, jak i o zdrowie, którego stan może ulec pogorszeniu wraz z wiekiem. Działanie przeciwstarzeniowe zawdzięczać możemy wpływowi na funkcjonowanie mitochondriów komórkowych, jak i działanie na szlaki enzymatyczne.

3. Kolagen

Kolagen promowany jest, jako suplement wspomagający młodość ponieważ wpływa pozytywnie na kondycję skóry poprawiając jej wygląd. Zastosowanie kolagenu wspomaga utrzymanie jej młodego wyglądu. Wraz z wiekiem tempo syntezy kolagenu obniża się, co przyczynia się do pogorszenia jędrności skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra robi się  wiotka. Suplementacja kolagenem doskonale wpływa na poprawę wyglądu skóry, zapobiegając powstawaniu nowych zmarszczek. Kolagen skutecznie  wpływa na nawodnienie skóry. Jeżeli zależy Ci na tym, aby w pełni wykorzystać potencjał kolagenu, zaleca się go łączyć z biotyną i witaminą C.

4. Koenzym Q10

q10 w kapsułkach

Koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem, który produkuje nasze ciało. Odgrywa również istotną rolę w wytwarzaniu energii, dzięki czemu chroni komórki przed ich uszkodzeniem. Badania wskazują, że poziom koenzymu Q10 spada wraz z wiekiem, a jego uzupełnienie w postaci suplementacji może wspomagać funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Jedno z badań, które wykonano na 440 osobach starszych, wykazało że suplementacja Q10 oraz selenem w ciągu 4 lat skutecznie poprawiła ogólną jakość życia, jak i spowolniła pogorszenie się sprawności fizycznej i umysłowej (4). 

5. Crocin

Crocin to żółty pigment z grupy karotenoidów, który znajduje się w szafranie, przyprawie stosowanej w kuchni indyjskiej i hiszpańskiej. Badania dowiodły, że szafran wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe. Ponadto, suplement badano pod kątem działania przeciwstarzeniowego, które było połączone z ograniczeniem możliwości funkcjonowania układu nerwowego (7). Badanie wykazało, że crocin zapobiega  uszkodzeniom komórek nerwowych, które występują wraz z wiekiem. Hamuje działanie tzw. procesów glikacji, jak i hamuje reaktywne formy tlenu. Są to główne czynniki prowadzące do starzenia się organizmu. Co więcej, działanie suplementu chroni również komórki przed działaniem zapalnym, jak i promieniowaniem UV. 

Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?

Starzenie się jest procesem naturalnym, który postępuje wraz z wiekiem organizmu. Mechanizmy, które wpływają na tempo starzenia, powiązano z czynnikami prozapalnymi, reakcjami utleniającymi w naszym ciele oraz z  tzw. procesami glikacji, które przyczyniają się do uszkodzenia komórek.

Odpowiednio zbilansowana dieta, styl życia, uprawianie sportów i prowadzenie bezstresowego trybu życia, stanowi podstawę zachowania młodości. Niedobory dietetyczne są jednak częstym problemem, który przekłada się na to, jak wyglądamy, zgodnie z zasadą: jesteś tym, co jesz.

Suplementy diety mają za zadanie podnieść efektywność diety, jak i opóźnić wiele procesów starzenia się, dzięki czemu możemy dołożyć małą cegiełkę w kierunku długowieczności. 

Źródła:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6386230/

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5964053/

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517007/

4.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26482687/

5.https://www.nature.com/articles/s41598-019-49547-6

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5668137/

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4331467/

Komentarze (9)
AdamZx

Suple dobra sprawa nie słuchajcie lekarzy że to nic nie daje !!!

0
OTTO

Kilka dni temu w TV mówili że polacy na tle europy czy świata są społeczeństwem , które pochłania ogromne ilości supli i żeby pamiętać że suple i witaminy są syntetyczne a nienaturalne, jakiś profesorek wręcz ostrzega ł przed nimi..

1
gokuson

Możesz podać naukowe dowody, że takie witaminy szkodzą? Jesteśmy społeczeństwem które w większości ma ubogą dietę, zobaczcie kiedyś jakie produkty ludzie kupują w biedronce, raczej to dobrze że stosują suplementy, bo na parówkach i piwie bywa ciężko.

0
czellista

OTTO - organizm czlowieka nie rozroznia syntetycznej witaminy od pochodzenia naturalnego. dla organizmu nie ma znaczenia, czy witamina C zostanie dostarczona z owocu, czy z tabletki. dla organizmu to po prostu witamina C. to samo tyczy sie mineralow, jak magnez itp.

0
OTTO

Ale kto powiedział że ja popieram tego profesora ??!
Sam mam na lodówce koszyk z suplami, witaminami i minerałami, i żałuję tylko że kolagen jest tak drogi.
A to że mieszkamy w kraju ubogim w naturalne witaminy, i tak polularną i rozdmuchaną przez tych samych profesorów-l ekarzy dietę śródziemnomorską, tylko powinno zachęcać do supli :)
Już raz się ściąłem z lekarką bo próbowała mnie opieprzać że 13 letniej còrcę daję D3+ K2 po tym w ciągu roku 2 razy złamała rękę a badanie wykazało że D3 ma 16.

0
czellista

bardzo obiecujacym suplementem pod katem spowolnienia starzenia jest dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy

0
TomQ-MAG

w ktoryms z artow wspominalem o nim, ale nie pamietam w jakim kontekscie

0
Bhastek

W jakimś programie pseudonaukowym słyszałem, że białko zwierzęce od pewnego wieku przyspiesza starzenie.

0
TomQ-MAG

pewnie chodzilo o przyspieszenie tempa przemiany materii, bo poniekad to, ze nasze cialo napedzamy metabolicznie jets jak gdyby pchaniem sie w szybsze stazenie sie

0