Resweratrol należy do związków pochodzenia roślinnego, które  wykazują działanie przeciwutleniające. Jego najważniejsze źródła to: czerwone wino, winogrona, niektóre jagody i orzeszki ziemne. Substancja aktywna skoncentrowana jest w skórkach i nasionach winogron, jagód. Ww. części owoców wchodzą w skład przecieru, który wykorzystywany jest do fermentacji wina, stąd wysoki poziom resweratrolu w winie.

Wiele publikacji naukowych ukazuje wszechstronne działanie resweratrolu. W artykule przedstawimy 7 korzyści ze stosowania tegoż antyoksydantu i jego wpływ na organizm.

1. Obniża ciśnienie krwi

W przeglądzie badań naukowych z 2015 roku stwierdzono, że suplementacja zmniejsza nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic, przez co spada poziom ciśnienia skurczowego krwi (1). Ciśnienie skurczowe krwi wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ tętnice się zwężają i sztywnieją, stanowi to wysoki czynnik ryzyka chorób serca i nerek. Co więcej, resweratrol posiada również właściwości stymulujące produkcję tlenku azotu w organizmie, co dodatkowo wspomaga rozluźnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi ułatwiając jej swobodny przepływ (2).

Dawka: skuteczna dawka resweratrolu waha się pomiędzy 150 a 500 mg w ciągu doby.

2. Reguluje poziom lipidów

Kilka badań z zastosowaniem resweratrolu sugeruje, że jego suplementacja skutecznie wspomaga zmianę profilu lipidowego we krwi w kierunku zmiany proporcji na korzystniejszą dla zdrowia. Badanie z 2016 roku dostarcza nam informacji, iż strategia polegająca na kombinacji diety wysokobiałkowej w połączeniu z tłuszczami wielonienasyconymi, jak i dodatek resweratrolu, skutecznie zmniejszyła ilość całkowitego cholesterolu, a także podniosła się ilość lipoproteiny HDL (tzw. “dobrego cholesterolu”) (3). 

3. Wydłuża żywotność niektórych zwierząt

Istnieją dowody na to, że resweratrol aktywuje geny, które odpowiadają za proces starzenia. Naukowcy sugerują, że działanie resweratrolu na komórki przypomina działanie okresowego postu, który aktywuje specyficzne reakcje w ciele, które to z kolei zapobiegają szybszemu starzeniu się komórek. Zgadza się, poszczenie (post, głodowanie) jest jednym ze sposobów na to, aby ciało dłużej zachowało swoją sprawność. Badania na zwierzętach sugerują, że działanie resweratrolu może przedłużyć ich żywotność nawet o 60% (4).

4. Chroni mózg

mózg

Picie czerwonego wina może wykazywać potencjał wspomagający funkcje poznawcze (5). Działanie to może być bezpośrednio związane z działaniem przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym resweratrolu. W badaniach naukowych zasugerowano, że resweratrol działa antagonistycznie do charakterystycznych fragmentów białkowych, które są bezpośrednio powiązane z chorobą Alzheimera. Pisząc wprost, hamuje rozwój choroby i ogranicza uszkodzenie komórek mózgowych. 

5. Może zwiększyć wrażliwość insulinową

Wrażliwość insulinowa to pojęcie dotyczące funkcji metabolicznych, wywodzące się z choroby nazywanej cukrzycą. Zjawisko to polega na braku odpowiedniej reakcji tkanek na działanie insuliny pod wpływem wysokiego poziomu cukru we krwi. Zjawisko to szeroko występuje u osób otyłych. Wykazano, że resweratrol posiada kilka zalet w leczeniu cukrzycy, a jedną z nich jest zwiększanie wrażliwości tkanek na działanie insuliny. 

6. Wykazuje działanie ochronne dla stawów

ból stawów

Zapalenie stawów jest częstą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów, powoduje ból, jak i utratę mobilności. W badaniach naukowych wykazano, że suplementy na bazie resweratrolu pomagają w ochronie tkanki chrzęstnej (7). W jednym z badań wykorzystano króliki cierpiące na zwyrodnienia stawów kolanowych, gdzie podano im iniekcyjne do stawów roztwór na bazie resweratrolu. Okazało się, że tego typu zabieg skutecznie zmniejszył ryzyko dalszego niszczenia stawów (8). 

{{bestsellery=118;title="Najczęściej kupowane: Na stawy"}

7. Wykazuje działanie przeciwrakowe

Działanie resweratrolu ukierunkowane na walkę z rakiem, objawia się poprzez efekt hamowania replikacji komórek rakowych, jak i  ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Wpływa na ekspresję genów hamując wzrost raka. Może wykazywać potencjał hamujący dla niektórych hormonów, które wspomagają rozprzestrzenianie się nowotworów (9). 

Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?

Resweratrol należy do grupy suplementów roślinnych, które nazywane są adaptogenami. Jego działanie opiera się na funkcji przeciwutleniającej, jak i działaniu przeciwzapalnemu. Dawka dobowa waha się od 150 do 500 mg. Jego potencjalne działanie wykorzystać możemy we wsparciu leczenia cukrzycy, zapobieganiu stanom zapalnym w ciele, jak i ochronie stawów podczas okresu rekonwalescencji. Niestety ilość związku aktywnego, jaki występuje w winie, jest niewielka, dlatego osoby myślące poważnie o zastosowaniu resweratrolu w ramach suplementacji prozdrowotnej powinny rozważyć suplementację w postaci ekstraktu  w kapsułkach.

Źródła:

1.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24731650/

2.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25302702/

3.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27085216/

4.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27781945/

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030174/

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160010/

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3344210/

8.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17115116/

9.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18586690/

Komentarze (4)
Muad"Dib

Zawsze używam, zawsze zażywam. W kroplach dozownikiem do wody. Chyba że akurat pije wino czerwone tego dnia.

0
lordknaga

juz kiedys czytalem o tym "suplemencie" i podobno bardzo "pomocny" niestety, cena troche odrzuca :-)

0
gokuson

https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_Resveratrol-opis38340.html
60 kapsułek wystarczy na dwa miesiące, wychodzi 15zł miesięcznie, przy galopującej inflacji nie jest to wygórowana kwota :)

0
lordknaga

rzeczywiscie, ten sfd nie jest za drogi :-) sprawdzalem z tych lepszych firm jak np. swanson no i suplementacja ktora cos daje to jest minimum 500mg ed, tego co czytalem... na zagranicznych stronach taki dobry rosverstrol to jest cena kolo 40£ za miesieczna suplementacje a ceny nikiedy sa po 90£ za sloik :-)

0