Wykorzystanie suplementów o działaniu tego typu ma na celu wesprzeć nasz organizm w działaniach treningowych. W toku cyklu treningowego przydarzają się dni słabsze, gdzie nie mamy zbytnio ochoty na aktywność fizyczną. O ile kwestia nie dotyczy niedopracowanej diety lub braku snu, a po prostu jesteśmy zmęczeni codziennymi obowiązkami, przyda się nam solidne wsparcie, które pozwoli na wykonanie treningu zgodnie z założeniami.

 1. Czym jest przedtreningówka?
 2. Co wchodzi w skład przedtreningówki?
 3. Jak to działa?
 4. Jakie są główne korzyści ze stosowania przedtreningówek?
 5. Czy przedtreningówki są bezpieczne?
 6. Przedtreningówka - cena
 7. Przedtreningówka - opinie

W tym celu powstały preparaty o działaniu przedtreningowym, które mają za zadanie dostarczyć nam motywacji, pobudzić do działania i sprawić, że na treningu będziemy skupieni i cały wysiłek wykonamy z pełną starannością.

Czym jest przedtreningówka?

przedtreningówka

Suplementy diety o działaniu przedtreningowym to produkty, których zadaniem jest dostarczenie mieszanki składników aktywnych mających na celu pobudzenie układu nerwowego, wsparcia energetycznego mięśni, odżywieniu, jak i zmotywowania do podjęcia aktywności. Przeważnie preparat przedtreningowy jest tym produktem, który pozwala przełamać moment lenistwa i wyruszyć na trening. Ma to ogromne znaczenie, gdyż przeważnie najtrudniej jest po prostu ruszyć się i wyjść na trening.

Co więcej przedtreningówka pomaga przełamać zastoje siłowe czy psychologiczne bariery dotyczące ciężarów, więc wykorzystywane jest również w okresach wzmożonej aktywności np. przy próbach bicia własnych rekordów siłowych. Z przedtreningówek korzystają również sportowcy w okresie startów, co ma za zadanie pomóc im w osiągnięciu lepszego wyniku na zawodach.

Produkty tego typu są zazwyczaj dość mocno rozbudowane pod kątem ilości składników aktywnych tak, aby zapewnić kompleksowe działanie. Przedtreningówki dedykowane są głównie osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym. Osoby początkujące zazwyczaj nie potrzebują dodatkowego wsparcia w formie motywatora treningowego, jak i dodatku substancji zawartych w środkach tego typu. Bardziej dedykowane są im składniki pojedyncze, jak arginina czy kofeina z tauryną.

Co wchodzi w skład przedtreningówki?

Przyglądając się preparatom przedtreningowym, zazwyczaj formułę tworzy grupa trzech różnych matrixów składnikowych, które mają za zadanie pompować, podnosić zdolność wysiłkową, jak i wykazywać funkcje nootropowe.

W produktach typu przedtreningówka znajdziemy więc:

Mieszankę pompująca - w składzie mieszanki tego typu znajdziemy głównie prekursory tlenku azotu. Są to przede wszystkim arginina i cytrulina. Ich zadaniem jest wpływ na syntezę tlenku azotu w naszym ciele, co skutecznie wspomaga efekt gromadzenia się większej ilości krwi w pracującym mięśniu. Napływająca krew to okazja do tego, aby mięsień otrzymał więcej składników budulcowych, jak i substancji wspomagających jego regenerację. Inne substancje, które możemy znaleźć w tej grupie to wyciąg z korzenia buraka obfitujący w azotany, związki, które skutecznie (jak arginina) stymulują wydzielanie tlenku azotu w naszym ciele. Z innych substancji, która nie tyle wpływa na poziom tlenku azotu, a na ilość gromadzonej wody, przez co daje znaczące uczucie pompy mięśniowej, jest gliceryna. Skutecznie uzupełnia ona swoje działania z prekursorami tlenku azotu, jeszcze mocniej potęgując uczucie pompy mięśniowej;

Mieszanka stymulująca - zazwyczaj zawiera takie składowe, jak kofeina, guarana, yerba mate. Są to typowe składniki stacka, które mają za zadanie stymulować układ nerwowy. Mieszanka ma na celu znieść uczucie zmęczenia, podnieść koncentrację i pobudzenie organizmu. Niektóre osoby odczuwają wyraźną poprawę nastroju podczas wykorzystywania preparatów o działaniu stymulującym, co dodatkowo wspomaga wysiłek fizyczny. Kofeina wykazuje również właściwości wspomagające budowanie wytrzymałości mięśniowej, co powiązane jest m.in. z obniżeniem progu bolesności mięśni. Dodatkowo, w mieszance tego typu często znajdziemy składniki wykazujące działanie nootropowe. Do składowych tego typu należą: tyrozyna, cholina czy fenyloalanina. Składniki te mają za zadanie utrzymać ciągłe skupienie, skupiając naszą uwagę na treningu i kontroli pracującego mięśnia, dzięki czemu nasze czucie mięśniowe utrzymuje się na wyższym poziomie;

Mieszanka energetyczna - zawiera składniki, które mają na celu dostarczenie substancji wspomagających funkcję energetyczną mięśnia. Do składników tego typu należą kreatyna, beta-alanina, BCAA, jak i niewielki udział elektrolitów i węglowodanów. Składniki te mają na celu utrzymanie wysokiego poziomu energii w tkance mięśniowej, dzięki czemu pracuje ona efektywniej. Kreatyna dodatkowo pozwala na gromadzenie większej ilości wody i glikogenu, przyspieszając znacznie regenerację powysiłkową. Beta-alanina wykazuje działanie wspomagające transport jonów wodorowych oraz stymuluje syntezę karnozyny. Tego typu działanie wydłuża czas pracy mięśni wspierając ich wydolność. Pamiętać musimy dodatkowo o wszechstronnym działaniu BCAA, które dostarcza 3 kluczowych aminokwasów, mając na celu wsparcie gospodarki energetycznej mięśnia, jak i stymulowanie syntezy białkowej.

Jak to działa?

Wykorzystanie preparatów przedtreningowych głównie uzależnione będzie od tego, jaki skład posiadają. Na rynku mamy produkty, które ukierunkowane są na stymulację układu nerwowego, jak i te, które bardziej wykazują działanie pompujące.

Klasyczne no-boostery mają na celu wzmożenie przepływu krwi przez pracujący mięsień. Podczas wysiłku nasze mięśnie zatrzymują krew we włóknach mięśniowych i tym samym umożliwiają skuteczniejsze wykorzystanie zawartych w niej makroskładników. Co więcej, azot rozszerza naczynia krwionośne pozwalając na większy dopływ krwi do mięśni poddanym wysiłkowi siłowemu. Trenowany mięsień zaczyna zwiększać swoją objętość, co pozwala na jeszcze większe gromadzenie składników energetycznych. Ma to nie tylko znaczne działanie motywujące do wysiłku fizycznego, ale dodatkowo boostery azotowe skutecznie wspomagać będą regenerację powysiłkową. Im więcej krwi zgromadzimy w mięśniu, tym szybciej będzie on odbudowywany i regenerowany. Co ciekawe, arginina wspomaga również funkcje prozdrowotne naszego ciała normalizując pracę układu krwionośnego, jednocześnie wspomagając obniżyć ciśnienie krwi.

Dzięki wsparciu takich składników, jak: beta-alanina, kreatyna i tauryna, przedtreningówka skutecznie podtrzymuje funkcje energetyczne naszych mięśni i ograniczając tym samym ich pełne wyczerpanie podczas treningu. Oznacza to, że posiadać będziemy pewne zapasy do tego, aby wykonać jeszcze bardziej intensywny lub dłuższy trening. Kreatyna skutecznie przyspiesza proces resyntezy ATP. Objawia się to m.in. znacznym skróceniem czasu odpoczynku między seriami, a sam mięsień pracuje dłużej bez oznak zmęczenia.

Jakie są główne korzyści ze stosowania przedtreningówek?

 • przyspieszone tempo regeneracji,
 • nasilenie syntezy tlenku azotu,
 • silna i trwała pompa mięśniowa,
 • wzrost wydolności mięśniowej,
 • nasilenie syntezy nowych białek,
 • możliwość skutecznego treningu pomimo braku chęci czy lekkiego osłabienia,
 • skuteczna mobilizacja siły mięśniowej.

Czy przedtreningówki są bezpieczne?

przedtreningówki

Wykorzystanie preparatów typu przedtreningowego powinno odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem, którego opis znajdziemy na etykiecie produktu. Jeżeli nie znamy naszych odczuć indywidualnych na preparat tego typu, powinniśmy rozpoczynać suplementacje z połowy sugerowanej porcji. Sprawdzimy wtedy naszą wrażliwość na działanie kofeiny. Poza tym przedtreningówki posiadają składniki, które powszechnie dopuszczone są do obiegu na rynku suplementacyjnym. Są one bezpieczne, gdy wykorzystujemy dawki sugerowane przez producenta. Zwiększenie porcji może spowodować jedynie mdłości i efekt odwrotny do zamierzonego, czyli brak chęci na wysiłek, jak i uczucie osłabienia. Wykorzystywane zgodnie z zaleceniami, napełnią nas energią dostarczając motywacji na cały okres trwania treningu.

Przedtreningówka - cena

Wybór odpowiedniej przedtreningówki pod nasze preferencje treningowe powinien uwzględniać charakter wysiłku, jaki podejmujemy, czas samego treningu czy też wartości kaloryczne naszej diety. Zazwyczaj na cenę suplementu mają wpływ takie parametry, jak: skład, marka, technologia produkcji, gramatura, jakość surowców, dostępność poszczególnych składowych stacka. Ceny na rynku rozpoczynają się od około 70 zł za przedtreningówkę o klasycznym składzie do nawet 150 zł za bardziej wyszukany produkt. Są to produkty, które są szeroko dostępne w sklepach, a ich kupno nie stanowi większego problemu. Można też skorzystać z jednoporcjowych saszetek, koszt to przedział 5-10 zł za porcję.

Przedtreningówka - opinie

Nieraz spotykamy się ze znacznie rozbieżnymi opiniami, co do tego samego produktu. A teorie spiskowe, jakie się pojawiają, lubią obwiniać producentów za to, że produkt nie do końca działa. Nic bardziej mylnego. Wszystkiemu winne są nasze osobiste preferencje, jak i osobnicze reakcje na poszczególne składowe przedtreningówki. Nie każdy z nas metabolizuje kofeinę w taki sam sposób. Jedni czują szybkie i silne pobudzenie, które jest krótkotrwałe. Inni z kolei, metabolizują kofeinę wolno czując lekkie pobudzenie, które trwa dłużej. Sprawia to, że będziemy mieli różne opinie na temat tego, jak działa dany produkt. Dlatego sugerowanie się całkowicie opiniami innych, nie zawsze jest miarodajne.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)