Magnez zaraz obok witaminy D3 stanowi jeden z kluczowych elementów diety osoby trenującej. Jego odpowiedni poziom warunkuje wiele procesów fizjologicznych w naszym organizmie.

  1. Badanie naukowe
  2. Kwestia zubożałej żywności
  3. Jaka jest zależność między magnezem a testosteronem? 
  4. O czym należy pamiętać?

W artykule przedstawimy wnioski, do których doszli naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Parmie, a powiązali oni niski poziom testosteronu z niedoborami magnezu. 

Badanie naukowe

magnez

W badaniu wzięło udział blisko 400 osób w wieku 65 lat i więcej, którym wykonano badania poziomu testosteronu, jak i IGF-1. Wyniki te porównano z poziomem magnezu w organizmie. Okazało się, że osoby mające wyższy poziom magnezu we krwi, posiadają również większą ilość hormonów anabolicznych.

Podobne badania przeprowadzono w Turcji, gdzie odnotowano spadek poziomu testosteronu wraz ze spadkiem poziomu magnezu w diecie. Z kolei naukowcy włoscy dokonali eksperymentu, w którym to suplementacja 1 gramem siarczanu magnezu na dobę spowodowała wzrost poziomu testosteronu. 

Kwestia zubożałej żywności

Obecnymi czasy ludzie spożywają coraz mniej warzyw i owoców, które stanowią podstawowy element diety, jeżeli mowa o dostarczeniu magnezu. Zauważyć również trzeba, że warzywa i owoce są obecnie dużo uboższe w witaminy i minerały. Jednym ze sposobów na to, aby uzupełnić niedobory magnezu, jest suplementacja produktami typu ZMA.

magnez żywność

ZMA to suplement diety, który posiada w swoim składzie kombinację magnezu, cynku i witaminy B6. Stosuje się go głównie przed snem jako element wsparcia regeneracji. Jest to prosty sposób na to, aby podnieść ilość spożywanych minerałów w ciągu dnia. 

Jaka jest zależność między magnezem a testosteronem? 

Naukowcy nie wiedzą do końca, jaka jest zależność pomiędzy niskim poziomem magnezu w organizmie i mniejszą produkcją testosteronu. Istnieją pewne przesłanki, które wskazują na nasilenie się stanów zapalnych, gdy brakuje odpowiedniej ilości magnezu w diecie. Jedno z założeń jest takie, że komórki „uzbrojone” w odpowiednią ilość magnezu, uwalniają mniej czynników prozapalnych. Dotyczy to zjawiska, w którym enzymy wykazujące funkcję przeciwutleniającą korzystają z zasobów magnezu w organizmie. 

O czym należy pamiętać?

Niski poziom testosteronu czy IGF-1 w wyniku niedostatecznej podaży magnezu w diecie, to tylko niektóre z konsekwencji jego niedoborów. Musimy pamiętać, że magnez ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego i serca.

Niski poziom magnezu w diecie oznacza również problemy z przewodnictwem nerwowym, prawidłowym funkcjonowaniem układu naczyniowego czy też nasileniem się odczuć stresowych. Ponadto mała ilość magnezu w diecie została powiązana z chorobami nerek, astmą, migrenami, problemami z układem kostnym, a nawet z otyłością. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (7)
Qitr

Wydaje się że magnez akurat łatwo dostarczyć z diety np. ja codziennie do owsianek ładuje 20g cacao + kasza gryczana raz na czas i jest OK

0
TomQ-MAG

faktycznie jest tym mineralem, gdzie w diecie mozna jeszcze soebie jakos poradzic, jak lubimy kasze i mozemy sobie pozolwic na weglowodany to jest ok:-)

1
Muad"Dib

Czasami na ostrej redukcji, szarpie mi lewą powieką, poleci magnez i przestaje, taki oto mechanizm informujący, niestety kiedy dochodzi do niedoboru, jest już w sumie trochę za późno.

0
TomQ-MAG

zgadza sie powieka jest juz informacją, że tego magnezu jest naprawdę malo:-)
redukcja=mniej wegli, wiec niedobory magnezu wystepuja dosz szybciej,

0
Bull

póki żyjesz nie jest za późno - ja jestem fanem tego zestawu: https://sklep.sfd.pl/Swanson_Multi_Mineral_Citrate_Complex_-opis27857.html 

0
Muad"Dib

Same cytryniany, wezmę te zestaw, niedawno zostawiłem wszystkie mieszanki minerałów i witamin, bo warzyw, owoców i soków świeżych idzie opór, a mimo to są odczuwalne niedobory. Mam czasami wrażenie, że sama dieta bywa niewystarczająca, i potrzeba suplementacji staje się obowiązkowa.

1
TomQ-MAG

powiedzialbym, ze u osob trenujacych jak najbardziej tak. tym bardziej, ze wszyscy obecnie zyjemy w stresie, wiec tego magnezu nasz uklad nerwowy nieco wiecej potrzebuje

0