Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów w organizmie, dlatego jego niedobór może powodować spore problemy zdrowotne. Jest niezbędny dla zapewnienia zdrowia komórek i stanowi kluczowy składnik wielu funkcji biochemicznych w organizmie. Niestety większość ludzi nie jest tego świadoma i często cierpi na niedobór magnezu, nawet o tym nie wiedząc. 

 1. Skutki niedoboru magnezu
 2. Czy jesteś w grupie ryzyka?
 3. Objawy niedoboru magnezu
 4. Czy należy martwić się niedoborem magnezu?

Skutki niedoboru magnezu

Długotrwały niedobór magnezu może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie nerek albo wątroby. Może też pośrednio prowadzić do migrenowych bólów głowy, stwardnienia rozsianego, jaskry lub choroby Alzheimera oraz osteoporozy (z powodu złego wchłaniania witaminy D i wapnia).

ból głowy

Skąd wiadomo, że mam niski poziom magnezu? Można zrobić badanie krwi, ale warto też zwrócić uwagę na pewne jego objawy.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Według Narodowego Instytutu Zdrowia nie wszyscy są sobie równi pod względem metabolizowania i przyswajania magnezu. Niektórzy ludzie są z natury bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia niedoboru magnezu. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych czy stosowania diety ubogiej w pokarmy bogate w magnez. W grupie ryzyka najczęściej znajdują się osoby:

 • zmagające się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi
 • chorujące na cukrzycę typu II
 • seniorzy
 • osoby uzależnione od alkoholu

Objawy niedoboru magnezu

Wiele osób może mieć niedobór magnezu i nawet o tym nie wiedzieć. Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, być może konieczne będzie włączenie suplementacji.

Skurcze nóg — wiele z nas cierpi na skurcze nóg i mogą być one naprawdę bolesne i uciążliwe. To jeden z pierwszych objawów, jaki pojawia się przy niedoborze magnezu, i jest wyraźnym sygnałem, że konieczna jest suplementacja.

Bezsenność — niedobór magnezu jest często powodem zaburzeń snu, ale także uczucia niepokoju i nadpobudliwości. Przyjmowanie około 400 mg magnezu przed snem lub podczas kolacji może sprzyjać zasypianiu. W jednym z badań wykazano, że suplementacja magnezem poprawiła subiektywne wskaźniki bezsenności, wydajność snu, czas snu i wczesne poranne przebudzenia.

Ból mięśni i fibromialgia — jak wynika z badań, zwiększenie spożycia magnezu zmniejszyło ból i tkliwość mięśni oraz objawy towarzyszące fibromialgii (zespołu bólowego charakteryzującego się przewlekłym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych).

Niepokój — niedobór magnezu może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy i powodować nerwowość u ludzi. Gdy niedobór się pogłębia, występują stany lękowe, a także depresja. Suplementacja magnezem może nie tylko zmniejszyć ten stan, ale także poprawić nastrój.

Polecamy również: Najlepszy magnez - jaki preparat z magnezem wybrać?

Wyższe ciśnienie krwi — magnez wspiera prawidłowe ciśnienie krwi i chroni serce. Kiedy cierpisz na niedobór magnezu, często może pojawić się także nadciśnienie, które jest bardzo niebezpieczne.

Ciągłe zmęczenie — niski poziom energii, osłabienie i zmęczenie to częste objawy niedoboru magnezu. Większość pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia cierpi na jego niedobór. Jeśli brakuje Ci mocy i czujesz się ostatnio osłabiony, rozważ suplementację magnezem.

zmęczenie

Migrenowe bóle głowy — niedobór magnezu może wpływać na wystąpienie migrenowych bólów głowy. Jak wynika z badań, przyjmowanie już 360-600 mg magnezu dziennie w postaci suplementu może zmniejszyć częstotliwość migrenowych bólów głowy nawet o 42 procent.

Czy należy martwić się niedoborem magnezu?

Wszystko zależy od czynników ryzyka i występujących objawów. Zdecydowana większość ludzi ma niski poziom magnezu, więc prawdopodobnie także cierpisz na jego niedobór. Jeśli podejrzewasz, że dotyczy to Ciebie, rozważ przyjmowanie suplementu magnezu najlepiej w postaci cytrynianu lub  jabłczanu. Zawsze też warto wykonać badania krwi lub standardowy test.

Źródła: 

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35565682/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35576873/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8754704/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23853635/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7786692/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198864/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19271946/
Komentarze (0)