Kofeina w świecie sportu znalazła swoje miejsce jako legalny sposób na podniesienie możliwości układu nerwowego, poprzez jego stymulowanie do większej aktywności. Zazwyczaj spotykamy ją w suplementach przedtreningowych, które mają na celu znaczne podniesienie możliwości wysiłkowych, czy też spalaczach tłuszczu, przeznaczonych do redukcji tkanki tłuszczowej. Należy do substancji, których wykorzystanie w sporcie jest legalne, jednak nadzorowane przez WADA.

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

Kofeina należy do związków organicznych, występujących w roślinach. Została ona zakwalifikowana do grupy alkaloidów purynowych, czyli związków występujących naturalnie w żywności, składających się z pirymidyny i imidazolu.

Działanie i rola biologiczna

Kofeina wykazuje działanie antagonistyczne do receptorów adenozynowych w mózgu, dzięki czemu po jej spożyciu hamowane jest odczucie zmęczenia i znużenia. Łatwo przekracza barierę krew-mózg, a w układzie pokarmowym jest całkowicie absorbowana już po 30-40 minutach od spożycia.

Co więcej, działanie kofeiny wywołuje efekt podobny do działania adrenaliny, wpływając na szereg hormonów, które kontrolowane są poprzez układ nerwowy. Działanie z kolei wpływające na tempo lipolizy wykorzystywane jest w reduktorach tkanki tłuszczowej jako wsparcie w odchudzaniu.

kofeina

Opis suplementu

Kofeina jako suplement diety występuje w formie kapsułek, których zawartość zazwyczaj wynosi 200 mg substancji czynnej na porcję. Na rynku maksymalnie występuje produkt posiadający 250 mg związku w kapsułce, jak i mniejsze ilości 100 mg. Produkt można również spotkać w wersji czystego proszku, jednak ze względu na przynależność do grupy alkaloidów, charakteryzuje się gorzkim smakiem, więc zastosowanie produktu w takiej formie bywa uciążliwe dla podniebienia.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Dawki, które rekomendowane są w badaniach naukowych, wahają się od 200 do 300 mg. Ilość tą należy spożyć od 30 do 40 minut przed wysiłkiem.

Jeżeli zależy nam na efekcie pobudzenia, lepszym samopoczuciu i skupieniu, warto kofeinę połączyć z aminokwasem l-tyrozyną w ilości 3 g na porcję. Działanie obu suplementów wykorzystać można nie tylko podczas treningu, ale i jako element wsparcia np. pracy umysłowej.

Kofeina stanowi element wielu przedtreningówek, stąd nie ma praktycznie ograniczeń do jej wykorzystania kofeiny w celu skomponowania własnej przedtreningówki, łącząc ją z takimi składnikami jak:

  • arginina
  • cytrulina
  • kreatyna
  • beta-alanina
  • l-karnityna
  • pieprz kajeński
  • synefryna
  • johimbina

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Działanie kofeiny ma na celu głównie podniesienie poziomu aktywności układu nerwowego. Po jej spożyciu zazwyczaj czujemy:

  • pobudzenie
  • zniwelowanie zmęczenia
  • podniesiony poziom termogenezy
  • większą motywację do treningu
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)