DMAE jest stosunkowo nową substancją na rynku suplementacji, której działanie ma za zadanie wsparcie funkcji mózgu. Jej wykorzystanie przez sportowców jest mniej popularne, jednak z powodzeniem znajduje zastosowanie wśród osób pracujących umysłowo, w celu wsparcia możliwości wysiłkowych.

W suplementacji sportowej sprawdzić się może jako dodatek do preparatów przedtreningowych, których działanie ukierunkowane będzie na poprawę możliwości koncentracji i skupienia uwagi na powierzonym zadaniu.

Substancja czynna

DMAE, czyli dimetyloaminoetanol, jest związkiem organicznym, który należy do tzw. hydroksyloamin, a jego synteza przebiega naturalnie w organizmie człowieka.

Działanie i rola biologiczna

Pomimo że DMAE stanowi przedmiot badań naukowców, jego zastosowanie na rynku suplementacji znalazło już swoje miejsce i zaczyna zdobywać wielu zwolenników wsparcia nootropowego. DMAE wykazuje silne właściwości utleniające, nadaje się więc jako element wsparcia w chorobach neurodegeneracyjnych, jako pomoc w ochronie komórek przed ich zniszczeniem.

Co więcej, jego budowa chemiczna, podobna do cząsteczki choliny, jednak łatwej przekraczająca barierę krew-mózg, sprawia, że wykazuje szereg działań wspomagających układ nerwowy pod kątem jego funkcjonowania. W piśmiennictwie spotkać możemy się z przesłankami, które wskazują, że wykorzystanie dimetyloaminoetanolu sprawdza się jako element wsparcia w pracy umysłowej, podnosząc takie wartości jak szybkość nauki, skupienie uwagi, większa koncentracja na powierzonych zadaniach. DMAE niweluje działanie stresu, poprzez relaksacyjne działanie na układ nerwowy, pozwalając na wyciszenie oraz na skupienie się na innych aspektach życia, niż typowej gonitwie myśli i zadręczaniu się. DMAE niweluje również działanie stresu oksydacyjnego, powiązanego z działaniem wolnych rodników.

Opis suplementu

Suplementy na bazie DMAE zazwyczaj dostępne są w formie preparatu, który występuje w proszku. Biały, krystaliczny, dość ciężki proszek, który posiada smak lekko kwaskowaty, pakowany jest w torebki z zamykaniem strunowym, których zawartość wynosi od 10 do 100g, w zależności od opcji, jaką kupimy.

Czasem produkt występuje jako dodatek do suplementów, mających na celu wsparcie pracy mózgu i poprawę nastroju.

Jak dawkować i z czym łączyć?

W celu wsparcia funkcjonowania mózgu stosuje się dawki rzędu od 500 do 1500mg na dobę. Ważne jest, aby większe dawki rozdzielić odpowiednio długą przerwą czasową, np. 3 porcje dziennie po 500mg do posiłków.

Aby skutecznie podnieść możliwości suplementacji, wykorzystać dodatkowo można wsparcie choliny, ALC, różeńca górskiego, tyrozyny, kofeiny, jak i nieco bardziej skomplikowanych związków, jak aniracetam czy sulbutiamina.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Suplementacja dimetyloaminoetanolem powoduje następujące reakcje biologiczne naszego oraganizmu:

  • poprawa samopoczucia i nastroju
  • lepsza koncentracja
  • poprawa zapamiętywania
  • redukuje poziomu stresu.
Komentarze (0)