Z l-karnityny chętnie korzystają sportowcy wytrzymałościowi, jak i kobiety chcące zredukować nieco tłuszczu i wysmuklić sylwetkę. Kulturystów jednak nie do końca przekonuje słuszność zastosowania l-karnityny, jako związku przydatnego w budowaniu masy mięśniowej i kształtowaniu sylwetki.

  1. Czy l-karnityna wpływa na trening? 
  2. Liczba powtórzeń w serii
  3. Podsumowanie

Czy l-karnityna wpływa na trening? 

Naukowcy z Iranu mają dowody na to, że wykorzystanie 2 g l-karnityny dziennie do posiłku, przekłada się na zwiększenie ilości powtórzeń w seriach. Swoje spostrzeżenia opisali w Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry, gdzie dodatkowo wysnuli wnioski, że l-karnityna może być również przydatna podczas budowy masy mięśniowej.

Liczba powtórzeń w serii

Badaniu poddano 24 młodych mężczyzn, posiadających minimum roczny staż treningowy. Podzieleni zostali oni na dwie grupy po 12 osób, gdzie jedna z nich otrzymywała placebo, natomiast druga grupa otrzymywała dziennie 2 g l-karnityny (1 kapsułka o masie 1 g do śniadania, druga do posiłku około południowego). Należy zaznaczyć, że sportowcy trenowali z taką samą intensywnością (70-85% dla 1 RM), tym samym planem treningowym oraz odżywiali się w podobny sposób.

l karnityna trening

Wyniki

Obie grupy straciły nieco tłuszczu, jak i zyskały masę mięśniową, jednak tego typu wartości nie były statystycznie istotne. Znaczący był jednak wpływ na liczbę powtórzeń w serii. Grupa przyjmująca l-karnitynę zwiększała liczbę powtórzeń w wyciskaniu leżąc, w wyciskaniu nogami. Co ciekawe, w teście Wingate osoby przyjmujące l-karnitynę wykazały się większą wytrzymałością beztlenową, jak i zwiększeniem średniej mocy i mocy szczytowej.

Podsumowanie

L-karnityna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zwiększa poziom glutationu, wykazując działanie neutralizujące związki utleniające. Co więcej, organizm szybciej sobie radzi z nagromadzonym kwasem mlekowym i pozwala mięśniom szybciej przywrócić pełną gotowość. Pośrednio l-karnityna może więc przełożyć się na zwiększenie masy mięśniowej, dzięki silniejszym bodźcom, wynikającym z treningu siłowego i większej ilości powtórzeń.

Źródło:

J Exerc Nutrition Biochem. 2018; 22 (4): 007–019.

Komentarze (2)
LosuKowal

Mysle ze potrzeba wiecej badan

0
anubis84

Jak w większości przypadków, nauka się cały czas zmienia, obecnie to nawet bardzo szybko.

0