Z l-karnityny chętnie korzystają sportowcy wytrzymałościowi, jak i kobiety chcące zredukować nieco tłuszczu i wysmuklić sylwetkę. Kulturystów jednak nie do końca przekonuje słuszność zastosowania l-karnityny, jako związku przydatnego w budowaniu masy mięśniowej i kształtowaniu sylwetki. Naukowcy z Iranu mają dowody na to, że wykorzystanie 2 g l-karnityny dziennie do posiłku, przekłada się na zwiększenie ilości powtórzeń w seriach. Swoje spostrzeżenia opisali w Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry, gdzie dodatkowo wysnuli wnioski, że l-karnityna może być również przydatna podczas budowy masy mięśniowej.

Badanie

Badaniu poddano 24 młodych mężczyzn, posiadających minimum roczny staż treningowy. Podzieleni zostali oni na dwie grupy po 12 osób, gdzie jedna z nich otrzymywała placebo, natomiast druga grupa otrzymywała dziennie 2 g l-karnityny (1 kapsułka o masie 1 g do śniadania, druga do posiłku około południowego). Należy zaznaczyć, że sportowcy trenowali z taką samą intensywnością (70-85% dla 1 RM), tym samym planem treningowym oraz odżywiali się w podobny sposób.

l karnityna trening

Wyniki

Obie grupy straciły nieco tłuszczu, jak i zyskały masę mięśniową, jednak tego typu wartości nie były statystycznie istotne. Znaczący był jednak wpływ na liczbę powtórzeń w serii. Grupa przyjmująca l-karnitynę zwiększała liczbę powtórzeń w wyciskaniu leżąc, w wyciskaniu nogami. Co ciekawe, w teście Wingate osoby przyjmujące l-karnitynę wykazały się większą wytrzymałością beztlenową, jak i zwiększeniem średniej mocy i mocy szczytowej.

Wnioski

L-karnityna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zwiększa poziom glutationu, wykazując działanie neutralizujące związki utleniające. Co więcej, organizm szybciej sobie radzi z nagromadzonym kwasem mlekowym i pozwala mięśniom szybciej przywrócić pełną gotowość. Pośrednio l-karnityna może więc przełożyć się na zwiększenie masy mięśniowej, dzięki silniejszym bodźcom, wynikającym z treningu siłowego i większej ilości powtórzeń.

Źródło:

J Exerc Nutrition Biochem. 2018; 22 (4): 007–019.

Komentarze (2)
LosuKowal

Mysle ze potrzeba wiecej badan

0
anubis84

Jak w większości przypadków, nauka się cały czas zmienia, obecnie to nawet bardzo szybko.

0