O ile w historycznym ujęciu suplementy diety miały tylko wzbogacać codzienne jadłospisy w podstawowe, niezbędne substancje odżywcze, których nie da się wytworzyć na drodze przemian biochemicznych i fizjologicznych w organizmie, tak z biegiem czasu grupa tych preparatów mocno ewoluowała i poszerzyła się o związki o konkretnych funkcjach zdrowotnych. Znanych jest szereg związków pochodzenia spożywczego, które mogą poprawiać objawy niektórych zaburzeń. Jednym z dobrych przykładów jest cholina, która kiedyś uważana była za substancję witaminopodobną, a dziś z powodzeniem stosowana jest w zaburzeniach kognitywnych.

Czym jest cholina i alpha-GPC?

Cholina jest związkiem współtworzącym błony komórkowe w organizmie. Chociaż w pewnym stopniu przypomina substancje lipidowe, to rozpuszczalna jest w wodzie. Często określa się ją jako jedną z niezbędnych substancji odżywczych, chociaż nie każdy się z tym zgadza, gdyż organizm wytwarza ją z metioniny. Cholinę najczęściej porównuje się z witaminami z grupy B, stąd też często w suplementach diety kompleksowych można ją znaleźć obok pozostałych związków z tej grupy. W produktach spożywczych cholinę spotkać można przede wszystkim w odzwierzęcych produktach zawierających tłuszcze.

mózg koncentracja

Jakie są źródła choliny?

Najlepszymi źródłami są jaja i podroby, a także ryby oraz mięsa, chociaż pewne jej ilości można jeszcze spotkać w olejach roślinnych, głównie z soi, a dokładniej z lecytyny sojowej. W produktach odzwierzęcych przeważa cholina w formie rozpuszczalnej w tłuszczach, np. pod postacią sfingomieliny, czy fosfatydylocholiny, która wykazuje dużą aktywność biologiczną.

W roślinach z kolei obecne są głównie formy „lubiące” wodę, czyli wolna cholina, fosfocholina, czy glicerofosfocholina. W celu zwiększenia przyswajalności choliny przez organizm zaprojektowano jeszcze kilka form modyfikowanych chemicznie. Wymienia się tutaj np. alfa-glicerofosfocholinę (alfosceran; alfa-GPC), czy cytydyno-difosforan choliny (cytokolina; CDP-cholina). Są to związki zwiększające wydajność funkcjonowania choliny w organizmie poprzez nasilanie jej syntezy w tkankach.

Na co pomaga alpha-GPC?

Cholina, jako że jest jednym z kluczowych elementów błon komórkowych, uczestniczy w przewodzeniu sygnałów pomiędzy komórkami oraz w kontroli przemian metabolicznych. Co więcej, wchodzi w skład jednego z najważniejszych pobudzających neuroprzekaźników, czyli acetylocholiny. Działając na mózg, reguluje ona m.in. procesy związane z pamięcią, a działając w obwodowym układzie nerwowym, kontroluje m.in. mechanizm skurczów mięśni. Stosowanie doustne alpha-GPC zwiększa efektywność działania choliny, co przekładać się może na lepszą koncentrację uwagi, czy silniejsze skurcze mięśni. Przydatne może być zarówno przy zmęczeniu mentalnym, jak i fizycznym. Suplementację alfosceranem choliny najczęściej zaleca się w dni o wysokim obciążeniu wysiłkiem, przy czym z reguły nie przekracza się dawek rzędu 250 – 500 mg dziennie. Dodatkową korzyścią wynikającą z podniesienia poziomu choliny w organizmie jest zwiększenie produkcji betainy, substancji o wielokierunkowym działaniu prozdrowotnym (m.in. wspierającym wątrobę). Do oferty marki ALLNUTRITION dołączył właśnie produkt ALLNUTRITION ALPHA-GPC.

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
lodzianin1

Z tego się cieszę bardzo że to wyszło

4
TomQ-MAG

strzal w 10 z tym suplementem :)
czekam na lion's mane i chaga :P

2
DJ_DoDo

z opisu wynika, że bardzo mi się przyda :-) poleci przy kolejnych zakupach

2
Psycho Dad

Do tego tyrozyna, DMAE, różeniec, ginko, sulbutiamina, teobromina, gotu, hupercyna i jakiś noopepcik, wtedy faktycznie kopnie ;p

1