Regularne sięganie po płyny w ciągu dnia jest istotne nie tylko przy upałach. Nie jest to również obowiązek zarezerwowany wyłącznie dla sportowców, czy osób pracujących fizycznie. Każda osoba w każdym wieku musi dbać o to, aby organizm był dobrze nawodniony po to, żeby móc prawidłowo funkcjonować na co dzień, czyli pracować, uczyć się, a nawet odpoczywać.

Czas największej popularności słodzonych napojów gazowanych niestety sprawił, że dla niektórych osób poza tymi produktami jedynymi źródłami płynów są wątpliwej jakości soki, czy kawa lub herbata. Istnieje jednak coraz więcej sposobów na to, aby nawet osoby, którym codzienne nawodnienie idzie najbardziej opornie zaczęły robić to systematycznie.

Problemy z regularnym nawadnianiem się

Kiedy osoba dotychczas pijąca małe ilości wody dziennie postanawia zmienić swoje nawyki, powinna rozważyć podejście stopniowe i raczej unikać wszelkich zmian drastycznych. Mechanizmy adaptacyjne mogą sprawić bowiem, że nagłe przejście z napojów „kolorowych” na wody np. mineralne poskutkuje wzmożoną częstotliwością wizyt w toalecie. Ma to związek z poprzednim przyzwyczajeniem organizmu do zagęszczonych cukrem płynów i inną ich osmolalnością („gęstością”) niż samej wody.

Ponadto przyjemność smakowa, którą przynoszą napoje gazowane słodzone cukrem, może w pewien sposób zaburzyć próg odczuwania bodźców w kubkach smakowych i doprowadzić do pewnego rodzaju uzależnienia psychicznego. Po długotrwałym „atakowaniu” kubków smakowych tak intensywnymi doznaniami zwykła woda może już nie tylko nie smakować, ale w skrajnych przypadkach budzić nawet obrzydzenie.

FITKING DRINK - Perfekcyjne rozwiązanie dla osób, które nie lubią smaku samej wody

Alternatywy dla napojów gazowanych z cukrem

Dobrym rozwiązaniem na oba wyżej wymienione aspekty utrudniające rezygnację z napojów „kolorowych” są alternatywy o nieporównywalnie lepszym wpływie na zdrowie. Zamiast cukru zawierają naturalne substancje słodzące (np. stewię), a oprócz tego mają w składzie dodatki prozdrowotne (np. witaminy). Występują w wygodnej formie proszku, który można dodać zarówno do wody źródlanej, jak i wysoko zmineralizowanej, a także do gazowanej, jak i niegazowanej.

Jako że zawierają stewię, a nie syntetyczne słodziki o obojętnym wpływie na osmolalność płynu, to mogą zastąpić w pewnym stopniu osmolalność napojów „na cukrze”.

Owocowe i orzeźwiające warianty smakowe zapewniają z kolei bodźce sensoryczne zbliżone do tych, które dostarczają klasyczne napoje gazowane. Szczególnie przypaść do gustu mogą w postaci schłodzonej.

Dodatki takie jak witaminy mogą natomiast ułatwić bilansowanie codziennych jadłospisów oraz regulowanie stanu odżywienia. Przykładem jest witamina C, która nie tylko spełnia swoje funkcje w organizmie (np. antyoksydacja, synteza kolagenu), ale jeszcze dodatkowo usprawnia wchłanianie żelaza z diety.

Komentarze (0)