Na podstawie badania naukowego

Beta alanina – to suplement przydatny przy prowadzeniu treningu siłowego, ale także w sportach wytrzymałościowych - przy budowaniu masy jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Wykazano, że beta alanina ma wpływa na wynik w biegu na 800 m jak również na dystansie 10 km.

Suplementacja β-alaniną poprawiła 10-kilometrową próbę czasową i zmniejszyła stężenie mleczanu u osób aktywnych fizycznie. Suplementacja β-alaniną może mieć decydujące znaczenie przy aktywnościach intensywnością zbliżonych do maksymalnej: sprintach, TABACIE, treningach crossfit, pływaniu na 50 i 100 m itd.

José Luis Maté-Muñoz i wsp. sprawdzali jak podawanie beta-alaniny wpłynie na prowadzony trening siłowy.

Trzydzieści zdrowych osób mających doświadczenie w treningu siłowym zostało losowo przydzielonych do grup eksperymentalnych: placebo (PLA) lub BA. W ciągu 5 tygodni prowadzono trening siłowy i podawano 6,4 g beta-alaniny lub placebo dziennie.

beta alanina efekty

Program treningowy składał się z 3sesji tygodniowo, podczas których stosowano trzy różne ćwiczenia nóg w formie obwodu (przysiady tylne, wchodzenie na podwyższenie z obciążeniem, naprzemienne wykroki z przeskokiem). Program rozpoczął się od 3 serii po 40 s pracy na ćwiczenia z 2 minutową przerwą między seriami. Zastosowano progresję do osiągnięcia 5 serii w układzie: 20 sekund pracy / 60 sekund odpoczynku w 5 tygodniu.

Wyniki

  • moc w trakcie pracy z ciężarem maksymalnym była większa w grupie beta-alaniny w porównaniu do placebo (odnotowano 42,65% poprawy w grupie beta-alaniny i 21.07% w grupie placebo placebo),
  • grupa placebo zwiększyła siłę w przysiadzie o 12.44% (~15.4 kg), grupa beta-alaniny o 19.21% (23.9 kg),
  • beta-alanina pozwoliła też na wykonanie większej liczby serii, w teście przy rosnącym obciążeniu (przysiady od 30 kg ze skokami co 15 kg do ustalenia maksimum),

Wniosek

Beta-alanina przydaje się nie tylko biegaczom, ale także osobom trenującym siłowo. Wydaje się być znakomitym dodatkiem do kreatyny.

Referencje:

José Luis Maté-Muñoz, Juan H. Lougedo, Manuel V. Garnacho-Castaño, Pablo Veiga-Herreros, María del Carmen Lozano-Estevan,4 Pablo García-Fernández,5 Fernando de Jesús,6 Jesús Guodemar-Pérez, Alejandro F. San Juan,8 and Raúl Domínguez „Effects of β-alanine supplementation during a 5-week strength training program: a randomized, controlled study” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5918575/

Jeferson O. Santana, Marcelo C. de Freitas, Diana M. dos Santos, Fabrício E. Rossi, Fabio S. Lira,4 José C. Rosa-Neto,5 and Erico C. Caperuto1 “Beta-Alanine Supplementation Improved 10-km Running Time Trial in Physically Active Adults” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6092497/

Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013 Dec;23(6):554-61. Epub 2013 Apr 18. Effect of beta-alanine supplementation on 800-m running performance. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23630039

Komentarze (7)
colin2000

Te wszystkie suplementy to o kant pupy rozbić.... Naciąganie PLN.

0
basmann

Jeżeli foto z avka to Ty, to suplementy nie mają sensu jak jesz jak wróbel. Taką formę miałem jak nosiłem mamie 5kg ziemniaków na obiad.

Co do beta-alaniny to na potwierdzone działanie badaniami naukowymi, masz jakieś badanie negujące działanie czy tylko opinia szypiora?

5
klimek17

Nie kładź wszystkich supli do jednego wora, fakt na niektóre szkoda kasy jak np HMB, ale powiedz że krteatyna nic nie daje jak masz setki badan na temat jej działania.

0
lodzianin1

Jak dla mnie warto beta alankne stosować, ma dość ciekawe działanie . Tylko warto ją brać dłuższy okres czasu i nie tylko jako pw.
Jak Maciek napisał z karetka idealne combo które można lecieć cały rok. Plus cena teraz za kretkę i ba jest bardzo fajna

1
lodzianin1

Ale słownik naprzekrecal :-)

1
biggirl

ja jestem zadowolona z niej, już okolu pół roku stosuje i poprawa wytrzymałości zauważalna.

1
anubis84

Bo to właśnie taki okres gdzie można wyciągnąć jakieś wnioski z suplementacji.

0