Jest wielu zwolenników, jak i sceptyków stosowania aminokwasów BCAA, a obecnie wyczytać możemy wiele sprzeczności na temat zasadności stosowania aminokwasów tego typu. Działanie BCAA jest jednak uzależnione od tego, jaką ilość produktu spożywamy i to właśnie może być ten element układanki, który może co poniektórym osobom nie pasować przy ich stosowaniu.

Badanie I

Mike Spillane w 2013 roku przedstawił badanie, w którym wzięło udział 19 mężczyzn. Rozpoczynali trening siłowy po raz pierwszy w życiu i kontynuowali go przez okres 8 tygodni.

Połowa z badanych stosowała BCAA w dawce 4,5 g 30 min przed treningiem i 4,5 g 30 minut po zakończonym wysiłku. Suma sumarum stosowali 9 g BCAA dziennie.

Wynik

Osoby stosujące BCAA po 8 tygodniach treningu oporowego znacznie zwiększyły ilość beztłuszczowej masy ciała w porównaniu do osób przyjmujących placebo. Dodatkowo osoby stosujące BCAA straciły nieco tłuszczu.

Badanie II

Jim Stoppani przeprowadził eksperyment na nieco liczniejszej grupie, gdzie 36 doświadczonych kulturystów trenowało przez okres 8 tygodni wykonując ten sam plan treningowy i stosując tę samą dietę.

Podzielono ich na trzy grupy:

  • grupa pierwsza otrzymywała 28 g węglowodanów lekkostrawnych,
  • grupa druga 28 g białka serwatkowego,
  • grupa trzecia 14 g BCAA.

Wyniki

Osoby spożywające aminokwasy rozgałęzione odnotowały znaczną poprawę wyników w budowie czystej masy mięśniowej. Oznacza to, że wykorzystanie dawki w ilości 9 g, jak i 14 g przyczyniało się już do znacznej poprawy wyników uzyskiwanych podczas treningu siłowego. Co więcej, badania wskazywały również na nieznaczną redukcję tkanki tłuszczowej w grupie stosującej BCAA.

Źródło: J Int Soc Sports Nutr. 2009; 6 (Suppl 1): P1.

Komentarze (2)
jafrap

Bla Bla Bla - a wszystko po to by sprzedać to co tak naprawdę jest np. w zwykłych jajkach po 60 groszy za sztukę.

1
LiptonS

Suplementy to środek spożywczy, więc skąd to zdziwienie ?

0