Suplementacja sportowa przewiduje różne formy wsparcia diety osoby trenującej, która musi być zasobna we wszystkie makroskładniki, które to z kolei trzeba zbilansować odpowiednio pod wymagania danej osoby. Tego typu formą pomocy są batony proteinowe. Pozwalają one w sposób szybki i smaczny, dostarczyć porcję protein tak, aby dieta dostarczała niezbędnych składników energetycznych, jak i budulcowych.

Czym są batony proteinowe?

Batony białkowe to produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które dedykowane są osobom trenujących, tak, aby w razie potrzeby była możliwość dostarczenia w szybki sposób pokarmu. Można więc rzec, że jest to produkt żywnościowy zaprojektowany tak, aby odpowiadał wymaganiom osób trenujących. Zazwyczaj batony tego typu dostarczają białka na poziomie 20-25g w porcji, które wsparte jest niewielkim dodatkiem węglowodanów i tłuszczy. Istnieją również batony, których skład zbliżony jest to odżywki typu gainer, zawierają więc spore ilości protein, jak i dodatek węglowodanów.

Czy warto z nich korzystać?

Batony białkowe zostały wprowadzone na rynek suplementacji, aby dać konsumentowi interesującemu się zdrowiem, jak i kondycją fizyczną, możliwość z korzystania z mobilnej formy posiłku, który będzie zasobny w białka. Co więcej, jest to produkt mający w pewnym stopniu zastąpić słodycze, ze względu na słodki smak, jak i dodatek np. dietetycznej czekolady. Jest to dobra opcja więc nie tylko dla osób aktywnych dbających o własną dietę, ale i osób szukających nieco urozmaicenia w codziennej jałowej diecie kulturysty, który ma ochotę zjeść coś słodkiego.

batony proteinowe

Główne zalety batonów proteinowych?

 Przyglądając się głównym zaletom produktów tego typu, łatwo dostrzec możemy trzy główne:

  • jest to znakomita opcja na słodki posiłek, który dostarczy naszym kubkom smakowym wrażeń, zaspokajając nas naszą potrzebę na słodkie smaki. Jest więc okazją do tego, aby zjeść coś smacznego, co jednocześnie nie zaburzy naszej diety.
  • łatwość w użyciu, baton możemy zabrać ze sobą wszędzie, nie ma ograniczeń co do jego konsumpcji, co sprawia, że jest to znakomita forma awaryjna na szybki i zbilansowany posiłek.
  • obecnie batony białkowe na rynku suplementacji, oferują nam wysokiej jakości batony, oparte na koncentracie białek serwatkowych, co sprawia, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów, nieróżniących się od tych, które występują w posiłkach konwencjonalnych.

Czy są bezpieczne?

 Batony proteinowe składają się z białek, węglowodanów, tłuszczy, dodatku witamin i minerałów. Ich stosowanie nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem o nasze bezpieczeństwo, gdyż jest to produkt żywnościowy. Ewentualne problemy wynikające ze spożycia batonów, mogą być powiązane z zawartymi w nich substancjami słodzącymi, jak poliole, które powodować mogą dyskomforty trawienne. Jednak występują bardzo rzadko, a reskcja tego typu może wskazywac na pewne problemy ze strony układu pokarmowego.

BATONY PROTEINOWE RANKING TOP8

Stosunek jakość/cena

1. Olimp Baton Matrix Pro 32 - 80g

baton matrix

Kultowy baton firmy olimp od lat gości na rynku suplementacji, jako jedna z lepszych opcji na dostarczenie białka w formie batona. Matrixy są batonikami, które dostarczają około 26g w porcji 80g batona, co jest dość znaczą ilością protein, jak na tę masę batona. Matrix posiada białka wysokiej jakości, dzięki czemu może śmiało posłużyć jako produkt MRP, czyli jako zastępstwo posiłku. Baton nadaje się idealnie, jako opcja okołotreningowa, jako szybki posiłek w szkole czy podróży. Matrix uzupełniony jest dodatkowo o witaminy i minerały.

2. ALLNUTRITION Gym Bar 60g

baton proteinowy gym bar

Stosunkowo nowy produkt na rynku suplementacji, który dość szybko znalazł się na topie, a konsumenci pokochali go za smak. Baton posiada aż 32% białka, co sprawia, że jest jednym z lepszych źródeł protein w tego typu formie na rynku. Co więcej, należy zwrócić uwagę na bogate źródło błonnika, który sprawia, że organizm stopniowo wykorzystuje zawarte w batonie proteiny. Jest to idealna opcja na to, aby wykorzystać tego typu baton w ciągu dnia, ale i również jako źródło protein okołotreningowo.

3. Biotech USA ZeroBAR 50g

zero bar baton

ZeroBAR to baton, który całkowicie jest pozbawiony cukru, co producentowi udało się osiągnąć poprzez wykorzystanie słodzików, m.in. stevii. Baton posiada bardzo wysoką koncentrację białka, gdzie w porcji 50g mamy aż 22g protein. Co ciekawe, osoby testujące baton zwracają uwagę na jego chrupiącą strukturę, która dodatkowo dostarcza nam smakowych wrażeń. Dzięki temu, że baton występuje głównie w czekoladowych smakach z różnymi kompozycjami smakowymi, dostarcza samej przyjemności wszystkim amatorom czekolady.

4. Olimp Gladiator High Protein Bar 60g

gladiator baton

Jest to baton białkowy, w którym położono mocny nacisk na smak. Z tego też względu nie dziwią nas opinię odnośnie tego, że po zakupie kilku sztuk, znikają one szybciej, niż pojawiają się u nas w domu. Olimp stworzył naprawdę godny polecenia baton, jak zależy Ci na tym, aby Twoje kubki smakowe nie odczuły, że masz do czynienia ze sportową wersją fit batona. Gladiator łączy w sobie funkcjonalność batona sportowego, który dba o to, aby bilans kaloryczny się zgadzał, jak i dostarcza wiele radości ze względu na swój smak.

5. Trec Nutrition Booster 100g

baton booster

Booster należy do batonów, których celem jest zastąpienie posiłku w naszej diecie. Oprócz wysokiej jakości białek dostarcza również spory ładunek kaloryczny, co sprawia, że może być on dobrą opcją do podbicia kalorii w diecie. Jeden 100g baton to blisko 500 kcal, więc osoby narzekające na problemy z przytyciem powinny mocno zainteresować się opcją tego typu Co więcej, smaki batona są obłędne, więc nie tylko dostarczymy sporego zastrzyku energii, ale i dajemy naszym kubkom smakowym nieco radochy.

6. ALLNUTRITION Protein Wafer 35g

baton proteinowy

Idea, która towarzyszyła firmę Allnutrition przy tworzeniu przekąski tego typu, była jedna, “dajmy osobom trenującym fit wersję czekoladowego wafelka”. Po opiniach osób testujących wiemy jedno, to był strzał w dziesiątkę. Protein Wafer jest obłędnym w smaku czekoladowym wafelkiem, który do złudzenia przypomina te sklepowe wyroby cukiernicze. Trzeba zauważyć, że jest to bardziej przekąską, która ma zadziałać w chwilach słabości, aby dostarczyć nam słodkiego smaku i nacieszyć podniebienie czymś spoza dietetycznej rutyny. Ten pomysł spisuje się doskonale.

7. Body Attack Yambam 80g

baton proteinowy yambam

Body Attack wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób trenujących, stworzył baton, który posiada aż 33% białka, jak i niską zawartość cukru, co sprawia, że może poszczycić się czołówką w tego typu kategorii. Co więcej, rewelacyjne smaki, o których często czytamy, wywołują istną euforię u osób zjadających batonik. Dość często czytamy pozytywne opinie płci pięknej, która należy do grupy wymagających pod kątem smakowym. Panie zwracają uwagę na to, że niezależnie od wybranego smaku, baton jest po prostu znakomity.

8. Nutrend Baton Excelent 85g

excellent baton

Baton firmy nutrend to opcja dla osób, które oprócz wsparcia dietetycznego, szukają dodatkowo batona, który będzie wspomagał ich treningi. Oznacza to, że baton Excelent w swoim składzie posiada BCAA, Glutaminę, jak i witaminy, co ma na celu dostarczyć do organizmu dodatków, ułatwiających budowanie masy mięśniowej. Ze względu na skład, jest to dobra opcja na przekąskę okołotreningową.