Jest to jedno z ćwiczeń, które może budzić wątpliwości. Dlaczego? Rozwój mięśnia czworobocznego grzbietu jest nieunikniony i skorelowany np. z wykonywaniem wariantów wiosłowania (klasycznego i wysokiego, na tył barków), podciągania na drążku, podciągania sztangi wzdłuż tułowia, martwego ciągu, high pull (wysokiego ciągu), zarzutu siłowego i klasycznego, na podsiad, wyciskania sztangi nad głowę, wznosów ramion z hantlami itd. 

  1. Szrugsy ze sztangą - zaangażowane mięśnie
  2. Szrugsy ze sztangą - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Wszędzie, gdzie używa się retrakcji łopatki, jej podnoszenia lub obniżania mamy do czynienia z pracą mięśnia czworobocznego grzbietu. Dlatego możliwy jest przerost „kapturów”, które będą mieć wpływ na postrzeganie całej muskulatury zawodnika, mogą one np. przysłonić mięśnie naramienne lub wpłynąć na postrzeganie mięśnia najszerszego grzbietu.

Szrugsy ze sztangą - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień czworoboczny (szczególnie część górna i środkowa)
  • Mięsień dźwigacz łopatki
  • Grupa mięśni prostowników grzbietu

Szrugsy ze sztangą - prawidłowe wykonanie

szrugusy ze sztangą

Stajemy lekkim rozkroku, ciężar znajduje się z przodu ciała. Unosisz barki jak najwyżej i powoli je opuszczasz.

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie jest dość łatwe, dlatego istnieje pokusa używania zbyt dużego ciężaru roboczego. Jeśli nadmierne obciążenie powoduje skrócenie (i tak dość krótkiego) zakresu ruchu, to lepiej jest poświęcić czas na inne ćwiczenia, być może bardziej pożyteczne dla ogólnego rozwoju sylwetki. Można oszczędzać czas, wykonując martwy ciąg połączony ze szrugsem lub łącząc bezpośrednio po sobie martwy ciąg i szrugsy, uginania ramion stojąc i szrugsy itd.

Jeśli problemem jest siła chwytu, to wykonywanie szrugsów jest dobrym momentem, by wzmacniać przedramię, nadgarstek i palce. W większości tego rodzaju ćwiczeń przydaje się magnezja (węglan magnezu, hydromagnezyt), nie należy mylić magnezji z talkiem, która to substancja ma zupełnie inne właściwości i nie nadaje się do treningu siłowego.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)