Różne rodzaje treningu przynoszą odmienne efekty redukcyjne, jednak największe znaczenie ma i tak stworzenie odpowiedniego deficytu kalorycznego. To daje nam odpowiedź na pytanie czemu większość ludzi regularnie trenujących aerobowo np. na maszynach nie odnotowuje zadowalających efektów.

 1.  Wyniki
 2. Wnioski 
 3. Komentarz

Naukowcy badali reakcję na różne rodzaje treningu u pań.

Pięćdziesiąt dziewięć otyłych młodych kobiet na 12 tygodni przydzielono losowo do różnych grup ćwiczeń:

 • maksymalny trening interwałowy (tzw. „all-out”)
 • prawie maksymalny trening interwałowy (120% szczytowego pochłaniania tlenu)
 • wysokiej intensywności trening interwałowy (90% szczytowego pochłaniania tlenu)
 • średniej intensywności trening ciągły/aerobowy (60% szczytowego pochłaniania tlenu)
 • brak treningu, grupa kontrolna

W każdej grupie na jednej sesji wydatkowano 200 kJ (47,8 kcal). Obszar tłuszczu trzewnego brzucha mierzono za pomocą tomografii komputerowej. Oceniano całe ciało i miejscową masę tkanki tłuszczowej. 

kobieta z nadwagą - trening na bieżni

 Wyniki

 • ilość tkanki tłuszczowej w całym ciele i zmiany w poszczególnych rejonach były podobne we wszystkich grupach interwencji treningowej
 • jednak spadek ilości tłuszczu trzewnego (wiązanego z wieloma chorobami np., cukrzycą i nowotworami) był o wiele większy w grupach treningu interwałowego (spadek > 15 cm2), w porównaniu do grupy treningu aerobowego, ciągłego (spadek wynosił < 3,5 cm cm2)
 • spadek ilości tłuszczu trzewnego był porównywalny w poszczególnych grupach treningu interwałowego, podobnie jak ilość uwalnianego hormonu wzrostu i adrenaliny

Wnioski 

Wyniki tego badania sugerują, że po przekroczeniu pewnego progu intensywności (90% szczytowego pochłaniania tlenu) trening interwałowy jest podobnie skuteczny dla redukcji tłuszczu trzewnego (ulokowanego w głębszych warstwach tułowia). Niemniej jednak trening o maksymalnej intensywności jest nadal najbardziej efektywną czasowo strategią wśród opisanych.

odchudzanie

Komentarz

Tłuszcz zgromadzony w tułowiu (otyłość androidalna) jest silnie skorelowany z cukrzycą, zespołem metabolicznym, nowotworami, przedwczesną śmiercią, choć nie tylko. Według badań, u kobiet otyłość centralna była silnie skorelowana z występowaniem udaru niedokrwiennego mózgu!

Ogólnie należy dążyć do zredukowania obwodu w pasie za wszelką cenę. „Piwny brzuch” jest oznaką toczącego się procesu chorobowego i patologii, a nie zdrowia. Wbrew wynikom tego badania nie uważam, by trening interwałowy był dobrym wyborem dla kobiet mających więcej niż 30% tkanki tłuszczowej. Nie od takiego treningu należy zaczynać.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Nie jest też dobrą strategią ograniczanie wydatku energetycznego na sesji do np. ~50 kcal, acz w tym wypadku chodziło o badanie naukowe.

Na początku, w większości wypadków zadowalające rezultaty przyniesie ciągły, zwykły trening aerobowy i dieta z deficytem 300-400 kcal dziennie. Dopiero wraz ze spadkiem masy ciała i wzrostem wydolności można myśleć o włączeniu pewnych elementów treningu interwałowego do swojego planu.

Referencje:

Haifeng Zhang Exercise training‐induced visceral fat loss in obese women: The role of training intensity and modality https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.13803

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)