Każdy, kto kiedykolwiek chciał schudnąć, niezależnie, czy z powodów zdrowotnych, czy na jakąś specjalną okazję, to z pewnością zastanawiał się, ile czasu mu to zajmie? To normalne — chcemy wiedzieć, kiedy osiągniemy dany efekt. To tak samo, gdy składamy zamówienie na kuchnię na wymiar — chcemy znać termin wykonania. Niestety w przypadku odchudzania nie da się tego tak zaprogramować, przewidzieć i ustalić czasu trwania tego procesu, ponieważ na tempo chudnięcia składa się wiele różnych czynników.

Kiedy tracimy kilogramy?

Zacznijmy jednak od samej teorii. Kiedy tracimy kilogramy? Nasza masa ciała spada wtedy, kiedy konsekwentnie trzymamy się ujemnego bilansu energetycznego. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, jest to stan, w którym spalamy więcej energii, niż zjadamy. Dla porównania - przyrost masy ciała ma miejsce wtedy, kiedy przez dłuższy czas zjadamy więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić.

kg
cm
lat

Od czego zależy tempo chudnięcia?

Już wiesz, co się musi mieć miejsce (deficyt), żeby spadła masa ciała, ale wciąż nie masz odpowiedzi, jak szybko to się wydarzy. Poniżej kilka kluczowych czynników, które mogą wpływać na tempo utraty kilogramów.

Stan wyjściowy

Na tempo chudnięcia wpływa Twoja początkowa masa i skład ciała. Im większa nadwaga, tym prawdopodobnie szybciej uda się zrzucić kilogramy (o ile będziesz się trzymać diety i ćwiczeń). Warto jednak zaznaczyć, że utracone kilogramy stanowią różny procent masy ciała w zależności od stanu wyjściowego. Na przykład osoba, która początkowo ważyła 120 kg, schudła 6 kg, co stanowi 5% jej masy ciała. Inna osoba ważąca 80 kg schudła „tylko” 4 kg, ale dla niej to także jest 5% masy ciała. Można zatem powiedzieć, że schudły tak samo.

Płeć

radość kilogramy

Na zdolność do utraty wagi wpływa m.in. stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej, a jak wiadomo, kobiety mają zwykle więcej tłuszczu niż mężczyźni i mniej mięśni. Oznacza to, że mężczyźni mają tendencję do szybszego chudnięcia, niż kobiety stosujące podobną dietę i aktywność fizyczną. Trochę inaczej ma się kwestia umiejętności utrzymania osiągniętej wagi, ale to już zupełnie inny temat.

Wiek

Jedną z wielu zmian, które zachodzą w ciele wraz z wiekiem, jest zmiana w składzie ciała — wzrost masy tłuszczowej i spadek masy mięśniowej. A jak już zostało wspomniane, stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej wpływa na tempo chudnięcia. Zatem wraz z wiekiem utrata masy ciała może być coraz trudniejsza.

Deficyt kaloryczny

Wiadomo, że żeby schudnąć, trzeba stworzyć deficyt kaloryczny. Można to zrobić poprzez zmniejszenie ilości jedzenia lub zwiększenie aktywności fizycznej. Na tempo chudnięcia będzie jednak wpływać to, jak duży jest deficyt kaloryczny. Jedna osoba może mieć 500 kcal deficytu, A inna 200, zatem bardziej prawdopodobne jest, że szybciej tracić na wadze będzie ta pierwsza. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ nie zawsze duży deficyt kaloryczny idzie w parze ze zdrowiem. Poza tym skrajnie niska kaloryczność może doprowadzić nie tylko do zastojów w utracie kilogramów, ale także anemii i innych problemów zdrowotnych.

Odpowiednia ilość snu

Ludzie często nie myślą o jakości i ilości snu w kontekście utraty masy ciała. A jest to jeden z kluczowych czynników. Przewlekły niedobór snu może znacznie utrudnić redukcję. Zwróć uwagę, że nieprzespana noc zwiększa zwykle pragnienie na jedzenie, szczególnie to słodkie. Dodatkowo człowiek zmęczony ma mniej siły na tzw. spontaniczną aktywność fizyczną i więcej czasu spędza w bezruchu, nie wspominając już o treningach.

Niektóre schorzenia i leki

Niektóre schorzenia powodują, że redukcja idzie dość opornie. Jest to np. niedoczynność tarczycy — stan, w którym tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów regulujących metabolizm. Problem mogą mieć także osoby, które przyjmują leki antydepresyjne.

Predyspozycje, uwarunkowania genetyczne

Choć niektórzy powiedzą, że zrzucanie winy na genetykę to wymówka, to jednak jest to potencjalny czynnik, który może wpływać na tempo zrzucania kilogramów. Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o to, że się nie da schudnąć, tylko że redukcja może postępować wolniej.

Podsumowanie

Na tempo chudnięcia wpływa wiele różnych czynników. Dlatego, zanim uznasz, że się nie da, albo ocenisz niewłaściwie inną osobę, weź to pod uwagę. Oczywiście nie oznacza to, że nie jest to do wykonania. Pamiętaj, że kluczem jest ujemny bilans energetyczny, jakość Twojej diety, regularna aktywność fizyczna i przede wszystkim sumienność. Nie ma też sensu dążyć do szybkiej utraty masy ciała, ponieważ zwykle łatwiej jest później te utracone kilogramy odzyskać.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)