Jak długo zajmuje młodej mamie powrót do formy po ciąży? Według jednego z badań ok. 75% mam nawet tych, które były bardzo wysportowane przed zajściem w ciążę, powrót do pełnej sprawności sprzed ciąży może zająć nawet trzy lata.

Badania przeprowadzone przez Martin Army Community Hospital w Georgii wykazały, że z 460 badanych kobiet, z których wszystkie były żołnierzami, tylko 30% powróciło do poziomu sprawności sprzed ciąży rok po porodzie. Wszystkie z badanych kobiet miały wysoki poziom sprawności w momencie zajścia w ciążę i w trakcie jej trwania kontynuowały umiarkowane treningi. 

Presja społeczna

Dlaczego w ogóle pojawia się temat powrotu do formy po ciąży i takie ważne jest, kiedy to nastąpi? Otóż istnieje ogromna presja społeczna, aby po ciąży zacząć szybko ćwiczyć i jak najszybciej wrócić do poprzedniego poziomu sprawności. Ten rodzaj presji jest po części napędzany przez celebrytów, którzy wydają się wracać do „normalności” niewiarygodnie szybko po urodzeniu dziecka i chwalą się tym w mediach społecznościowych. Patrząc na to, każda kobieta chciałaby, aby u niej było  podobnie. Pamiętać jednak należy, że martwienie się o formę po porodzie to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje świeżo upieczona mama.

powrót do formy po ciąży

Porównania z innymi

Każda z nas jest inna, każda inaczej przechodzi ciążę, poród, połóg. To bardzo ważne, żeby unikać porównywania się z innymi kobietami, szczególnie z celebrytkami, które w większości przypadków mają od razu opiekę nad dziećmi, pomoc trenerów, dietetyków, ale też ekipę sprzątającą itp. Oczywiście nie wszystkie celebrytki i nie ma co generalizować, ale z pewnością część z nich ma w życiu nieco łatwiej niż przeciętna kobieta. 

Jak szybko można wrócić do treningów?

Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet, szczególnie te, które były bardzo aktywne jeszcze przed ciążą. Ciężko na nie odpowiedzieć, ponieważ istnieje wiele czynników, które mają na to wpływ. Jest to m.in. rodzaju porodu: czy był naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Czy poród był łagodny dla naszego ciała, czy wiązał się z komplikacjami, np. nacięciem, czy pęknięciem krocza?

Takich czynników jest wiele, dlatego ciężko odpowiedzieć na postawione pytanie. Z reguły poleca się, żeby po ok. 6 tygodniach zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni, czy nasze ciało prawidłowo dochodzi do siebie. Może zalecić lekkie ćwiczenia lub różnego rodzaju mobilizacje blizny, jeśli wykonywane  było cesarskie cięcie. Oceni też, w jakim stanie są mięśnie Twojego brzucha: czy pojawił się rozstęp mięśni prostych brzucha i ewentualnie jak duży.

Są oczywiście rzeczy, które możesz robić tydzień po urodzeniu dziecka, np. ćwiczenia dna miednicy, które było przez cały okres ciąży mocno obciążane. Pomaga to przywrócić krew do tego obszaru, co przyspiesza regenerację. Możesz także zacząć uczyć się na nowo oddechu przeponowego, czyli oddychania przeponą, a nie klatką piersiową. Jeśli chodzi o powrót do tradycyjnych ćwiczeń, to tak jak zostało już wspomniane, należy dać sobie czas i skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Czas ciąży to duże obciążenie fizyczne dla każdej kobiety. Nasze ciało zmienia się przez około dziewięć miesięcy, żeby wydać potomka na świat, więc potrzebuje też czasu na powrót. Nie tydzień, nie dwa tygodnie, ale trochę dłużej. Trzeba to zaakceptować i myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Nie ma sensu porównywać się, ponieważ każda kobieta jest inna i tak samo każda ciąża może przebiegać w odmienny sposób. 

Źródło: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0255248

Komentarze (0)