Utrzymanie zdrowej diety w szkole nie zawsze jest łatwym procederem, szczególnie gdy celem jest redukcja masy ciała. Słodkie przekąski, napoje, poczęstunki od kolegów i koleżanek nie ułatwiają walki o zdrową i ładną sylwetkę. Dostępność produktów o wysokim stopniu przetworzenia niestety nie ułatwia nam zadania.

Nie tylko kalorie są ważne

Wielu młodych mężczyzn nie chce ujawniać przed znajomymi, że zaczęło walkę ze zbędnymi kilogramami, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich potraw, aby koledzy i koleżanki nie zadawali niekomfortowych pytań. Na szczęście dieta odchudzająca u młodych osób opiera się głównie na wyeliminowaniu lub ograniczeniu niezdrowych produktów żywieniowych, na rzecz wartościowych i pełnych witamin potraw.

Zazwyczaj u osób w okresie dojrzewania nie wprowadza się deficytu energetycznego, który powstaje poprzez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Głównym elementem okresu redukcji masy ciała jest wprowadzenie większej aktywności fizycznej oraz zmiany nawyków żywieniowych.

Nie możesz być głodny!

Zazwyczaj na szkolnych przerwach młody człowiek spożywa około 1-3 posiłków, w zależności od liczby godzin, jakie musi spędzić poza domem. Powinny one pokrywać nawet do 50% zapotrzebowania na energię. W trakcie redukcji bardzo ważne jest odpowiedni dobór potraw, tak aby dostarczyły one witamin, składników mineralnych, odpowiedniej ilości błonnika oraz aby syciły. Uczucie głodu, zbyt nagły skok poziomu cukru we krwi czy uczucie przejedzenia nie pomagają w nauce i koncentracji. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiednich potraw.

zdrowa dieta

Prawidłowo zbilansowany posiłek w szkole powinien zawierać źródła węglowodanów złożonych, czyli np. razowe pieczywo, pełnoziarniste tortille, pełnowartościowe białko np. pochodzące z nabiału, jajek, mięsa czy nasion roślin strączkowych oraz dostarczać zdrowe tłuszcze. Porcja jedzenia powinna być tak dostosowana, aby zahamować uczucie głodu, jednak nie powodować uczucia przejedzenia lub dyskomfortu ze strony układu trawiennego. Musimy mieć na uwadze, że niezależnie od celu będąc w szkole, bardzo ważny jest poziom skupienia i koncentracji, a niestety źle dobrane posiłki mogą pogorszyć proces nauki w szkole.

Dieta a kontakty społeczne

Kolejnym ważnym aspektem są kontakty społeczne, a jak wiadomo, wiele spotkań na przerwie ODBYWA SIĘ w towarzystwie jedzenia. Poczęstunek ze strony kolegów i koleżanek chipsami, ciastkami, czekoladą niestety nie sprzyjają walce z nadmierną tkanką tłuszczową. Dlatego mimo wszystko do diety można wprowadzić słodycze, jednak w umiarkowanej ilości i najlepiej w wersji fit, tak aby nie odstawać od grupy znajomych i nie czuć skrępowania z powodu stosowanej diety. Wiele firm wprowadziło do swojej oferty wersje batonów, ciastek o obniżonej wartości energetycznej, czy też bez dodatku cukru lub oleju palmowego. Mała przekąska składająca się z fit słodyczy może pozwolić na łatwiejsze przestrzeganie diety oraz zachowanie komfortu wśród znajomych.

Bułka grahamka z serkiem śmietankowym ogórkiem i rzodkiewką - 278 kcal, B10 g T6 g WW 46 g

  • Bułka grahamka 60 g – 1 sztuka
  • Ogórek zielony - 3 plastry
  • Rzodkiewka – 1 sztuka
  • Serek śmietankowy – 20 g

Koktajl wiśniowy z chia i WPC - 264 kcal, B24g T8g WW24 g

Rollsy z tortilli z sosem jogurtowo-ketchupowym z szynką drobiową i rukolą  - 342 kcal, B23 g T 9 g WW42 g

  • Tortilla pełnoziarnista – 1 sztuka
  • Szynka drobiowa 50 g
  • Jogurt naturalny 50 g
  • Ketchup 30 g
  • Rukola – garść

Smacznego!

Komentarze (0)