Pobudki w środku nocy oraz kłopoty z ponownym zaśnięciem mogą mocno wpłynąć na nasz nastrój, zdrowie i poziom energii w ciągu dnia. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, przeczytaj i dowiedz się, jak możesz sobie z tym poradzić.

 1. Fazy snu
 2. Dlaczego budzę się w nocy?
 3. Przygotuj idealną sypialnię
 4. Higiena snu
 5. Naturalne wsparcie dla organizmu
 6. Podsumowanie

Fazy snu

Dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 9 godzin snu na dobę. Nasz sen składa się z 4 faz. NREM (N1, N2, N3) oraz REM, gdy mózg pracuje najbardziej intensywnie. Taki pełny cykl trwa ok. 90-120 minut. Po zakończeniu fazy REM wchodzimy w pierwszą fazę lekkiego snu i cały cykl rozpoczyna się od nowa. W tym czasie może dojść do pobudki.

Zazwyczaj to wtedy odkrywamy się albo przykrywamy kołdrą, przekręcamy się na drugi bok czy brzuch. Głęboki, twardy sen występuje w pierwszej połowie nocy. Od około 4 godziny rano jesteś głównie w fazie REM i lekkim śnie. To sprawia, że łatwiej się obudzić.

Dlaczego budzę się w nocy?

bezsenność

Powody nocnych pobudek, po których nie możesz wrócić do snu, mogą być różne. W większości przypadków są to prawdopodobnie przyczyny behawioralne lub środowiskowe, takie jak późne spożycie kofeiny albo używek. Często też jest to spowodowane złymi warunkami do spania. Mogą też istnieć głębsze przyczyny, takie jak zaburzenia snu wynikające z choroby.

 

Polecamy również: Ranking TOP5 produktów z CBD

Chroniczne budzenie się i bezsenność mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Według badań zakłócenia snu korelują z wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Z badań wynika, że dorośli, którzy śpią mniej niż 7 godzin na dobę, częściej odnotowują/zgłaszają problemy zdrowotne, takie jak zawał serca, astma i depresja.

Przygotuj idealną sypialnię

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są warunki do snu panujące w sypialni. Przede wszystkim kładąc się do snu, w sypialni powinno być:

 • ciemno
 • cicho
 • chłodno

Aby zapewnić sobie optymalne otoczenie do nocnego wypoczynku, zadbaj o to, by w Twojej sypialni panowała całkowita ciemność. Zamontuj rolety zaciemniające lub powieś zaciemniające zasłony. Nawet dioda paląca się w telewizorze może zakłócić Twój sen.

W sypialni powinno być cicho, więc jeśli jest taka możliwość, użyj zatyczek do uszu. Najlepszą regenerację podczas snu zapewnia temperatura ok. 17°C do 20°C. Spanie w chłodnym pomieszczeniu przyniesie Ci wiele korzyści.

Higiena snu

bezsenność

Twoja higiena snu lub nawyki związane z zasypianiem i budzeniem się mogą mieć duży wpływ na jakość snu. Używanie elektroniki w okolicach pory nocnej, picie zbyt dużej ilości alkoholu lub napojów z kofeiną, a także zbyt późne chodzenie spać może zaburzyć Twój sen.

Warto przyjrzeć się temu, co robimy wieczorem i być może zastanowić się nad wprowadzeniem rytuałów takich jak wyłączenie telewizora i/lub smartfona, włączenie wyciszającej muzyki, zapalenie światła o barwie czerwonej.

Polecamy również: Suplementy na sen ranking - najlepsze tabletki ułatwiające zasypianie

Naturalne wsparcie dla organizmu

Jeśli masz problem z budzeniem się w nocy, masz niespokojny sen lub trudności w zaśnięciu, możesz spróbować zastosować zioła i naturalne suplementy diety. Korzystnie mogą wpłynąć na Twój sen:

 • Olejek CBD
 • Magnez (najlepiej jako ZMA)
 • Szafran
 • Teanina
 • Tryptofan
 • Kwas Gamma-Aminomasłowy (GABA)
 • Melatonina
 • Melisa
 • Chmiel

Podsumowanie

Budzenie się w środku nocy i niemożność ponownego zaśnięcia to z pewnością problem dla wielu osób. Jeśli zdarza się to często, warto przyjrzeć się bliżej problemowi i poszukać przyczyny lub zmienić nawyki. Dobry, spokojny sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego każdego człowieka.

Komentarze (0)