Wiele osób, które chce schudnąć, zaczyna od wielkich rewolucji w swoim życiu. Całkowita zmiana diety, przejście z siedzącego trybu życia na codzienne treningi itp. Nie tędy droga. Jeżeli chcesz schudnąć, nie wprowadzaj w swoim stylu życia drastycznych zmian w zbyt krótkim czasie. Nawet jeśli szybko schudniesz, to jest duża szansa, że jeszcze szybciej odzyskasz utracone kilogramy.

Nadmiernie restrykcyjna dieta nie jest najlepszym podejściem do długoterminowej utraty i kontroli wagi. Tak samo nie ma jednego, idealnego planu dietetycznego. Cały proces wymaga zmian, dostosowywania do potrzeb itp. No, chyba że idealnym planem dietetycznym nazwiemy zmianę nawyków żywieniowych (ale to wymaga czasu). Tak czy inaczej, nikomu na dobre nie wychodzą gwałtowne zmiany.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się te niewielkie, które z czasem prowadzą do być może wolniejszej utraty masy ciała, ale nie wywracają życia do góry nogami. I co najważniejsze, pozwalają one na długoterminowy proces redukcji. Gwałtowne zmiany są trudne i bardzo często w dłuższej perspektywie prowadzą do frustracji. Przyjrzyjmy się kilku drobnym modyfikacjom, które możesz wprowadzić w swoim stylu życia, pomogą Ci one schudnąć przy mniejszej frustracji.

Nie musisz rezygnować ze wszystkiego, co lubisz

Diety dla wielu oznaczają deprywację, czyli ciągły brak zaspokajania głodu lub satysfakcji z posiłku. Kiedy myślisz o „przejściu na dietę”, prawdopodobnie masz wizje rezygnacji z ulubionych potraw, a to wcale nie jest droga do sukcesu. Może Ci się to uda przez kilka tygodni, ale w końcu tak bardzo będzie Ci brakować tych smaków, że rzucisz się na nie, jak "szczerbaty na suchary". Dużo lepszym podejściem jest ograniczyć tuczące potrawy, ale pozwolić sobie na ich niewielkie ilości od czasu do czasu.

Nadmierne i nagłe ograniczanie kalorii i ulubionych potraw może wywoływać stres, który w konsekwencji utrudni Ci zrzucanie kilogramów.

Mniej koncentruj się na wadze, a więcej na zdrowiu

kobieta zdrowa dieta

Nie pozwól, aby waga rządziła Twoim życiem. Zbyt wiele osób ma obsesję na punkcie swojej wagi i skupia się tylko i wyłącznie na liczbach. W konsekwencji podejmują niewłaściwe decyzje (eliminowanie pewnych grup produktów, drastyczne ograniczenie kalorii itp.), byle by tylko osiągnąć efekt. To ten rodzaj obsesji, który napędza zaburzenia odżywiania. Zdecydowanie lepiej skupić się na swoim zdrowiu. Po co zmieniasz nawyki żywieniowe? Żeby być zdrowym. I tego się trzymaj! Waga też ruszy, zobaczysz.

Skoncentruj się na zdrowej żywności, którą możesz jeść, a nie na tym, co usuwasz z diety. Poznaj nowe zdrowe przepisy, które wykorzystują proste, ale satysfakcjonujące składniki. Możesz schudnąć bez uczucia głodu, jeśli dodasz do swojej diety więcej białka i wyeliminujesz rafinowane węglowodany i cukry. To naprawdę niewielka zmiana a może znacząco poprawić Twoje samopoczucie.

Rozwiąż problem emocjonalnego jedzenia

Trudno osiągnąć i utrzymać zdrową masę ciała bez pracy nad problemem emocjonalnego jedzenia. Wiele osób nie tyje z powodu głodu fizjologicznego, ale głodu emocjonalnego. Dietetycy często mówią, że jeśli jesteś głodny, to zaspokoi Cię zjedzenie jabłka, ale nie zaspokoi ono głodu emocjonalnego. Zamiast tego będziesz chciała pokarmów o większej zawartości tłuszczu i cukru.

Pokonanie problemu emocjonalnego jedzenia wymaga czasu i chęci do zidentyfikowania wyzwalaczy, które powodują, że jesz, gdy jesteś zestresowana. Gdy poznasz wyzwalacze, możesz zastąpić jedzenie, zdrowszymi czynnościami, takimi jak spacer na świeżym powietrzu lub robienie czegoś innego, co Cię odpręża. Upewnij się, że te inne czynności są dobre dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Bądź cierpliwa

Osiągnięcie zdrowej masy ciała wymaga czasu. Ponadto trzeba pamiętać, że będą okresy, kiedy będzie ona ładnie spadała i takie, kiedy będzie zastój. I nie może to być moment zwątpienia lub co gorsza, rezygnacji. To normalne, że waga czasami się zatrzyma, by później znowu ruszyć. Bądź cierpliwa i pozwól sobie na to.

Podsumowanie

Redukcja masy ciała to długi proces. Jeśli ktoś Ci mówi, że schudniesz szybko i bez wysiłku, to kłamie. Oczywiście, jeśli będziesz się głodzić, to kilogramy szybko spadną, ale jak długo wytrzymasz? I jak długo utrzymasz efekt? Obstawiam, że niezbyt długo. Znacznie zdrowiej jest wprowadzić mniej radykalne zmiany, które nie będą dla Ciebie obciążające i zniechęcające, a co najważniejsze — nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu!

Komentarze (0)