Wśród naszych Czytelników z pewnością nie będzie zbyt dużo osób, którym obce jest hasło - kwasy omega-3. Jeśli faktycznie pierwszy raz stykasz się z tym pojęciem - w największym skrócie - jest to rodzaj tłuszczu, którego konsumpcja jest kojarzona z możliwymi wieloma pozytywnymi oddziaływaniami na nasze zdrowie.

Najczęściej wspomina się o potencjalnych zdolnościach do poprawy profilu lipidowego, czyli obniżeniu poziomu trójglicerydów, podwyższania cholesterolu typu HDL - ten „dobry”, normalizacji ciśnienia krwi oraz o możliwym pozytywnym wpływie na nasz układ nerwowy poprzez np. zmniejszenie dolegliwości wynikających z depresji, czy też stopnia niepokoju, redukcję stresu, aż nawet po możliwą poprawę pamięci, czy też zdolności intelektualnych i wiele, wiele innych o jednym możliwym „zastosowaniu” za chwilę.

kobieta w ciąży

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy zarówno w produktach roślinnych np. nasionach chia i lnu (siemię lniane), orzechach włoskich, oleju rzepakowym, jak i w zwierzęcych np. ryby głębinowe. W tym miejscu jednak warto podkreślić, że to właśnie ryby stanowią najcenniejsze ich źródło. Jeśli ktoś nie lubi ryb albo zjada ich bardzo mało, może (i zapewne powinien) korzystać z gotowych preparatów z kwasami omegą-3.

Czy kwasy omega-3 mogą wspierać zdrową ciążę?

W opinii egipskich naukowców takie twierdzenie może być jak najbardziej uzasadnione. Przeanalizowali oni 586 badań naukowych sprawdzających prawdopodobieństwo ww. tezy i do swojej analizy włączyli 59 publikacji. Jedną z zalet tak wielkiej ilości pracy włożonej przez nich jest to, że mieli do dyspozycji olbrzymią ilość kobiet, a zakres uwzględnianych badań obejmował lata 1990-2020.

We wnioskach z tego badania naukowcy stwierdzają, że uzupełnianie kwasów omega-3 w okresie ciąży, może zapobiegać występowaniu stanu przedrzucawkowego, czyli zespołowi chorób związanych między innymi z podwyższeniem ciśnienia krwi oraz białkomoczem, zwiększać masę urodzeniową potomka i redukować zagrożenie przedwczesnym porodem, poprzez możliwe wydłużanie czasu trwania ciąży.

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
toft

Dobry, wartałoby uzupełnić wpisy o o3 o sposobach produkcji takowych suplementów. Pozdrawiam.

0