Bardzo często nieświadomie popełniamy błędy, przez które nie możemy osiągnąć swojego wymarzonego celu. Tracimy motywację i porzucamy treningi - w taki sposób nigdy nie odniesiemy sukcesu. Przeczytaj, jakie błędy na siłowni zdarzają się najczęściej oraz jak się ich wystrzegać.  

Chcę się odchudzić! Chcę być szczupła!

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: jak Twoim zdaniem wygląda osoba szczupła? To taka kobieta, która nie posiada żadnej fałdki i ma sprężyste ciało? Jeśli w myślach odpowiadasz: tak, to oznacza, że nie możesz zacząć od odchudzania. Dlaczego? To bardzo proste. 

Redukcję tkanki tłuszczowej zaleca się osobom, które mają problemy z wagą. Ich BMI wskazuje na nadwagę, a nawet otyłość. Proces odchudzania zaczyna się od restrykcyjnej diety niskokalorycznej oraz od ćwiczeń cardio - rowerku, orbitreku czy bieżni. Redukcja najczęściej kontrolowana jest przez dietetyka i trenera personalnego, który tak dobiera trening i na bieżąco go zmienia, aby ciało nie przyzwyczaiło się do tych samych ćwiczeń. W przeciwnym razie organizm przestanie prawidłowo reagować na bodźce, które mu dostarczamy. Innymi słowy - nasza waga stanie w miejscu. 

trening siłowy kobiety

Jeśli nie masz zaawansowanych problemów z wagą, a chcesz jedynie poprawić swój wygląd, lepiej zastosuj trening siłowy. Służy on głównie po to, aby wymodelować ciało. Pamiętasz swoją koleżankę, która Twoim zdaniem jest szczupła? Ona po prostu wyrzeźbiła swoje ciało, nie tylko straciła zbędną tkankę tłuszczową. 

Dzięki treningom siłowym nie tylko wysmuklisz sylwetkę, ale również nadasz jej jędrności. Podczas ćwiczeń będziesz kształtowała tkankę mięśniową, a to właśnie ona sprawia, że wyglądasz szczupło. To nie nadmiar tłuszczu jest największym problemem, ale słabo wyćwiczone mięśnie, które są wiotkie oraz słabe. 

Nie będę podnosiła sztang. One są dla facetów!

To nieprawda. Przed chwilą przeczytałaś o tym, że ćwiczenia siłowe kształtują szczupłą sylwetkę. Aby były efektywne, warto pomyśleć o treningu z obciążeniem. Między innymi ze sztangą. 

Jest to fizycznie  niemożliwe, abyś ćwiczyła z hantlami czy sztangą i wyglądała jak mężczyzna.

Żadna kobieta nie wypracuje podczas treningu na siłowni takich mięśni klatki piersiowej, ramion czy pleców jak mężczyzna. Odróżnia nas od siebie zbyt wiele, aby kiedykolwiek mogło zajść takie ryzyko. Kulturystki, które bardzo często widujesz z podniesionymi do góry ciężarami, wykonują o wiele większą i bardziej skomplikowaną pracę, aby osiągnąć efekt, który potem pokazywany jest na zawodach czy w telewizji. 

Chcę mieć płaski brzuch, więc robię dużo brzuszków

Te popularne ćwiczenie zwane brzuszkami zalicza się do ćwiczeń izolowanych. Tego rodzaju aktywności nie powinny stanowić całego treningu ani nawet jego większości. O wiele bardziej efektywne są ćwiczenia wielostawowe, gdzie ćwiczą nie tylko mięśnie brzucha, ale również mięśnie grzbietu, nogi, ręce, itd. Warto jednak zaznaczyć, że płaski brzuch nie jest efektem samych ćwiczeń, ale przede wszystkim diety. 

Stosuję ten sam wymagający trening od dwóch lat. Dlaczego nie widzę progresu?

Przy ćwiczeniach siłowych (i nie tylko) ważne jest, aby nie popaść w rutynę. Organizm ciągle będzie próbował przystosować się do zmian treningowych. Jeśli ćwiczymy tak samo przez długi okres, nie będziemy widzieć postępów. 

Dlatego obserwuj siebie i swoje ciało, wyciągaj wnioski, a na ich podstawie modyfikuj swój plan treningowy. Progres to nie tylko zmiana obciążenia z 5 kg na 10 kg, ale praca nad tempem ćwiczenia, techniką oraz łączeniem serii.

Komentarze (0)