Każda z nas ma czasami dzień, w którym nie ma ochoty wyjść na trening. Być może miałaś intensywny dzień w pracy albo źle spałaś, a może ktoś Cię zdenerwował i po prostu nie masz nastroju. Niezależnie od powodu, Twój wskaźnik motywacji wynosi zero. W takich chwilach możesz się pokusić o pominięcie treningu, ale czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie?

Owszem, kiedy mówimy o zmęczeniu po intensywnych tygodniach, to czasami krótka przerwa jest dla nas wybawieniem, jednak często to właśnie ćwiczenia są tym, co nas może podładować.

I to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Kluczem do sukcesu jest po prostu zacząć! Łatwo powiedzieć? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdobyć motywację do ćwiczeń w dni, kiedy nie przychodzi Ci to zbyt łatwo.

niechęć do treningów

Zacznij z samego rana

W niektóre poranki wstanie z łóżka i pójście na siłownię może wydawać się ogromnym wyzwaniem, ale możesz ułatwić sobie życie, zostawiając przy łóżku przygotowany strój i buty treningowe. Mając wszystko w zasięgu ręki, będzie Ci trudniej znaleźć wymówkę, żeby spać dalej.

Co i jak trenować w domu? Trening z hantlami dla kobiet. Gotowy plan treningowy dla kobiet!

Jeśli ćwiczysz w domu, jest to jeszcze łatwiejsze. Im mniej przeszkód postawisz między sobą a treningiem, tym lepiej. Możesz ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, kiedy jesteś wypoczęta po dobrze przespanej nocy. A wiesz, że osoby, które wpadają w rutynę porannych ćwiczeń, są bardziej konsekwentne? Po pracy łatwo znaleźć wymówkę, żeby nie iść na trening, a rano tak naprawdę trzeba tylko wstać i zacząć. Spróbuj choć raz i poczuj tę rześkość ciała i umysłu po skończonym treningu. Idąc do pracy, poczujesz się świetnie z myślą, że dzień się dopiero rozkręca, a Ty już zrobiłaś coś pożytecznego dla siebie.

Skróć swój trening

Wielogodzinne treningi potrafią mocno zniechęcać. W dni, kiedy jesteś zmęczona fizycznie lub psychicznie, wykonaj krótki trening. Nie każdy przecież musi być długi lub intensywny. Słuchaj swojego ciała i jeśli w danym dniu potrzebujesz dla siebie więcej wyrozumiałości, to daj ją sobie. Lepiej zrobić krótkie lub lekkie ćwiczenia, niż nie zrobić nic. Poczujesz satysfakcję, że jednak, pomimo trudności poćwiczyłaś i będziesz mieć więcej motywacji na następne sesje.

Tylko 5 minut!

Kiedy naprawdę, ale to naprawdę nie chce Ci się ćwiczyć, to rzuć sobie małe wyzwanie, aby ćwiczyć tylko przez 5 minut. Ustaw sobie stoper i ćwicz lekko, aż minie wyznaczony czas. Następnie zadaj sobie pytanie, czy naprawdę dalej nie chce Ci się trenować. Istnieje duża szansa, że gdy już się rozgrzejesz, a krew zacznie szybciej płynąć, poczujesz się tak dobrze, że będziesz chciała kontynuować.

Zamiast zaplanowanego treningu wybierz się na spacer

spacer

Kiedy brakuje Ci motywacji i nic nie jest w stanie jej przywrócić, wybierz się po prostu na spacer. Najlepiej do lasu lub parku, gdzie pobędziesz trochę z naturą. Być może nie będzie to taki sam wysiłek, ale możesz to potraktować jako lekkie cardio a przy okazji pooddychać świeżym powietrzem.

Upewnij się, że jesteś nawodniona

Czy wiesz, że nawet łagodne odwodnienie może wpłynąć na Twój nastrój i motywację? Pojawia się ono, zanim poczujesz pragnienie. Obniża nastrój, sprawia, że czujesz się zmęczona i nieproduktywna. Żeby tego uniknąć, zacznij poranek od dużej szklanki wody i miej zawsze butelkę pod ręką. Odpowiednie nawodnienie ma duży wpływ na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji i koncentracji.

Zmień swój trening

Kiedy nie chce Ci się ćwiczyć, zadaj sobie pytanie, czy problemem nie jest nuda w Twoim planie. Zwykle, gdy po raz pierwszy robisz swój trening, wówczas poziom Twojego entuzjazmu sięga zenitu. Wszystko jest nowe i nie wiesz jakiego rodzaju zmęczenia się spodziewać. Kiedy jednak wykonujesz ten trening dzień w dzień, nie dziw się, że w końcu tracisz na niego chęci. Czasami warto wprowadzić pewne zmiany, żeby podtrzymać ten entuzjazm.

Przypomnij sobie, dlaczego ćwiczysz?

Kiedy nadszedł dzień, w którym nie chce Ci się ćwiczyć, przypomnij sobie, z jakiego powodu w ogóle zaczęłaś. Pomyśl o swoich celach, o tym, co sprawiło, że czułaś się zmotywowana. Wyobraź sobie, że zdobywasz te cele i jak poprawia się Twoje zdrowie.

Podsumowanie

Znalezienie motywacji do ćwiczeń, gdy nie masz na to ochoty, może być trudne. Skorzystaj z powyższych wskazówek, aby zmotywować się do treningów w dni, kiedy nie masz na nie ochoty. W nagrodę otrzymasz lepsze zdrowie, większą wytrzymałość, ładniejszą sylwetkę, a co najważniejsze — satysfakcję! Odwiedź też mój poradnik i bądź FIT przez cały rok.

Komentarze (0)