Piłka gimnastyczna swoje początki zawdzięcza szwajcarskim rehabilitantom, którzy w latach 60 wprowadzili ją do swoich terapii. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, że stanie się przyrządem do ćwiczeń fitness. I to tak popularnym!

Wiele rodzajów piłek, wiele możliwości

Piłki fitball możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy dwa podstawowe czynniki, dzięki którym podział piłek staje się możliwy: rozmiar piłki oraz tworzywo, z którego jest zrobiona. Poniżej szczegółowo przedstawię te dwa podziały.

Podział ze względu na rodzaj tworzywa, z którego zrobiona jest piłka:

  • klasyczna piłka gimnastyczna - guma PCV - im grubsza guma, tym bardziej wytrzymała piłka
  • gimnastyczna piłka ABS - pianka antiburst, w skrócie ABS - po jej przebiciu, łagodnie wypuszcza powietrze, nie narażając nas na gwałtowny upadek 
  • piłka z wypustkami - kolejny wariant klasycznej piłki - wypustki mają za zadanie rozluźniać mięśnie i masować ciało

ćwiczenia fitball

Podział ze względu na rozmiar i kształt piłki:

  • soft ball - piłka o średnicy 26 cm
  • fasolka - w owalnym kształcie - zazwyczaj w rozmiarze 45x90 cm, wykorzystywana najczęściej w rehabilitacji 
  • średnica 55 cm - dla osób o wzroście 150 do 165 cm
  • średnica 65 cm - dla osób o wzroście 166 do 175 cm
  • średnica 75 cm - dla osób o wzroście powyżej 176 cm

Jak można wykorzystać piłkę podczas treningu? 

Fitball jest uniwersalnym przyrządem - nadaje się zarówno do pracy przy zwykłym treningu siłowym oraz do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Piłki najczęściej wykorzystuje się jednak do pracy z osobami, które cierpią na bóle kręgosłupa. W tym przypadku pomaga nawet samo siedzenie na fitballu - dzięki zachowaniu prawidłowej postawy rozciągamy kręgosłup i nie pozostawiamy go w jednej pozycji.

Ponadto swiss bal odciąża stawy, przez co możesz wykonać prawidłowo więcej ćwiczeń, niż dotychczas. Osoby, którym doskwiera ból w odcinku lędźwiowym, nie są w stanie prawidłowo wykonać wymachów ramion do boku. Dzięki piłce eliminowany jest element, w którym odczuwalny jest dyskomfort. 

Warto również podkreślić, że piłka jest idealnym przyrządem do wykonywania treningów, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Specjaliści są zdania, że ćwiczenia wykonywane na fitballu są w stanie przygotować ciężarną do porodu. Wiele spośród zalecanych ćwiczeń dla kobiet w ciąży ma za zadanie rozluźnić biodra oraz wzmocnić mięśnie dna macicy. 

Komentarze (0)