Według badań naukowych mamy wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka czy cukrzycy, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Sama rezygnacja z alkoholu mogłaby uratować na świecie każdego roku nawet 3 mln osób. Niestety większość ludzi nie podejmuje odpowiednich działań, by przedłużyć sobie życie, lub robi to zbyt późno.

 1. Ilu ludzi mogłoby żyć dłużej?
 2. Otyłość i nadwaga przyczyną śmiertelnych chorób
 3. Czy warto zmienić dietę? Czy się opłaca?
 4. Podsumowując

Ilu ludzi mogłoby żyć dłużej?

Naukowcy twierdzą, że można zapobiegać od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu procentom zgonów z powodu raka, w tym wielu jego odmianom, z którymi wiążą się najgorsze rokowania, (np. rak trzustki, wątroby). Takie szacunki opierają się na danych z kilku źródeł naukowych.

Polecamy również: 3 najlepsze diety na odchudzanie. Najlepsza dieta odchudzająca

Otyłość i nadwaga przyczyną śmiertelnych chorób

Obserwacje zebrane w ostatnich 25 latach wskazują, że otyłość jest przyczyną około 14% zgonów z powodu raka u mężczyzn i do 20% zgonów z powodu raka u kobiet. Mogą to być wartości niedoszacowane, ponieważ w tym okresie odnotowano epidemię otyłości, a częstość występowania nadwagi i otyłości wzrosła z 15% w 1980 r. do 35% w 2005 r.

Nadwaga i otyłość są odpowiedzialne za występowanie około 80% przypadków cukrzycy typu drugiego (cukrzyca sprzyja pojawieniu się wielu rodzajów raka), 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca i 55% przypadków nadciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie zabija co roku 7,6 mln osób). Jednak dla większości ludzi zmiana diety jest zadaniem bardzo trudnym lub niewykonalnym.

Czy warto zmienić dietę? Czy się opłaca?

Naukowcy wzięli pod lupę 75 230 kobiet z Nurses' Health Study (1984-2020) i 44 085 mężczyzn z Health Professionals Follow-Up Study (1986-2020). Okazało się, że przestrzeganie zdrowych wzorców żywieniowych wiązało się z niższym ryzyko śmierci. Powiązania te były spójne w różnych grupach rasowych i etnicznych, w tym u Latynosów, osób czarnych nie-Latynosów i osób białych nie-Latynosów.

zdrowa dieta

Wyniki analizy

Naukowcy stwierdzili istotny, odwrotny związek między przestrzeganiem różnych wzorców żywieniowych a całkowitą śmiertelnością po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających. Zdrowe nawyki żywieniowe zmniejszały ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych), raka i chorób układu oddechowego.

Ustalone w trakcie analizy dane pochodzących z wielu badań naukowych wzorce żywieniowe mają wspólną wykładnię, tj. diety zawierały produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe.

Zdrowy sposób odżywiania był związany także z niższym ryzykiem pojawienia się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Stwierdzono również związek między prawidłową dietą a zmniejszoną śmiertelnością z powodu chorób neurodegeneracyjnych, co może sugerować korzyści płynące z niektórych unikalnych składników diety, takich jak orzechy i tłuszcze jednonienasycone. Jednak wyniki te wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach.

Podsumowując

Dieta ma wyraźny wpływ na ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, raka i chorób układu oddechowego. Jakie konkretne modele diety warto wypróbować?

Referencje:

 • Zhilei Shan i in. Healthy Eating Patterns and Risk of Total and Cause-Specific Mortality https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2800411
 • M.Jin Alcohol drinking and all cancer mortality: a meta-analysis https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0923753419371340
 • Ko H. Low-level alcohol consumption and cancer mortality https://www.nature.com/articles/s41598-021-84181-1
 • Barry K. Chronic Pancreatitis: Diagnosis and Treatment https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29671537/
 • Han M. The Dose-Response Relationship between Alcohol Consumption and the Risk of Type 2 Diabetes among Asian Men: A Systematic Review and Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32908932/
 • Yana Puckett; Karen Garfield Pancreatic Cancer https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518996/
 • Grewal P. Liver cancer and alcohol https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23101985/
 • De Pergola G. Obesity as a Major Risk Factor for Cancer https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3773450/
 • Colditz G.A. The Relative Contributions of Biologic and Social and Physical Environmental Determinants of Cancer Mortality. Preventability of Cancer https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631776/
 • Wolin K.Y. Obesity and Cancer https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3227989/
 • https://www.who.int/news/item/21-09-2018-harmful-use-of-alcohol-kills-more-than-3-million-people-each-year--most-of-them-men
Komentarze (0)