Twoje ciało potrzebuje białka do różnych celów. Wykorzystuje aminokwasy z białka do produkcji hormonów, enzymów, białek nośnikowych i przeciwciał, składników układu odpornościowego, które pomagają zwalczać infekcje. Dodatkowo twoje ciało wykorzystuje aminokwasy z białka do naprawy, w tym do odbudowy tkanki mięśniowej. Kiedy wykonujesz trening siłowy, uszkadzasz włókna mięśniowe i musisz je naprawić i przebudować.

  1. Czy istnieje zagrożenie dla zdrowia związane ze zbyt dużą ilością białka?
  2. Ostrożnie z nagłym zwiększaniem podaży białka w diecie
  3. Czy naprawdę potrzebujesz takiej ilości białka?
  4. Podsumowując

Aminokwasy z białka są odpowiedzialne za odbudowę tych włókien. Mniej powszechnie, aminokwasy z białka są stosowane jako paliwo. Dopiero w okresach głodu lub niskiego poziomu cukru we krwi białko staje się znaczącym źródłem paliwa.

Zapytaj dietetyka lub trenera, ile białka potrzebujesz, a otrzymasz różne opinie. Większość osób jest jednak zgodna, że potrzebujesz więcej białka, jeśli trenujesz siłowo lub wykonujesz dużo ćwiczeń siłowo-wytrzymałościowych. Zaleca się przyjmować codziennie około 1,3 do 2,6 gramów białka na kilogram masy ciała. Ale co by było, gdybyś przekroczył tę ilość białka? Czy można spożywać zbyt dużo białka w swojej diecie? Jeśli tak, to czym to grozi?

Czy istnieje zagrożenie dla zdrowia związane ze zbyt dużą ilością białka?

białko

W pewnym momencie pojawiły się obawy, że spożywanie zbyt dużej ilości białka może być szkodliwe dla nerek. Obawy te są jednak bezpodstawne u osób z prawidłowo funkcjonującymi, zdrowymi nerkami. W rzeczywistości badania naukowe wykazały, że spożywanie ponad 3 gramów białka na kilogram masy ciała nie było związane z niekorzystnymi skutkami dla zdrowia.

Ostrożnie z nagłym zwiększaniem podaży białka w diecie

Jedno z badań wykazało, że gwałtownie rosnąca zawartość białka (od 1,2 grama / kg do 2,4 g / kg) była związana z wyższym poziomem produktów rozpadu białka we krwi. Nie zaleca się więc z dnia na dzień drastycznie podnosić podaży białka w diecie.

Zauważono, że związek ten był szczególnie skorelowany z białkiem zwierzęcym, a nie z białkiem roślinnym. Chociaż jest to pojedyncze badanie, obserwacyjne sugeruje ono, że spożywanie białka pochodzącego z różnych źródeł jest bardziej właściwe. (jaja, sery, mięso, mleko, warzywa, odżywki białkowe)

Czy naprawdę potrzebujesz takiej ilości białka?

Chociaż w oparciu o badania nie ma dowodów na to, że spożywanie dużych ilości białka jest ryzykowne, pojawia się pytanie, czy naprawdę trzeba spożywać tak dużo białka? (więcej, niż 3 g na kilogram masy ciała).

Dowiedziono, że potrzebujesz więcej białka, jeśli trenujesz (zwłaszcza siłowo), gdyż aminokwasy są niezbędne do naprawy mięśni. Dowiedziono jednak również, że spożywanie większych ilości białka, niż zalecane, dla osób trenujących nie przynoszą więcej korzyści.

Dodatkowe zwiększanie podaży białka nie przyniesie dodatkowego zwiększenia siły lub przerostu mięśni, ale korzystnie wpływa na odchudzanie. W większości przypadków, niezasadne będzie przekraczanie 3 g białka na kilogram masy ciała. Szczegółowe wytyczne znajdują się niżej. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Należy pamiętać, że badanie przeprowadzono na młodych mężczyznach. Możliwe, że w przypadku osób starszych lub w przypadku kobiet wartości te mogą się nieco różnić. Mogą być nieco wyższe w dni treningowe.

Podsumowując

Nie ma naukowych dowodów na to, że spożywanie większej ilości białka jest szkodliwe dla narządów takich, jak nerki lub wątroba u zdrowych osób, z prawidłową czynnością nerek i wątroby. Istnieje jednak limit ilości białka, z którego może korzystać twoje ciało i nie ma żadnych dodatkowej korzyści z jedzenia nadmiernej ilości białka.

Uwaga! Pamiętaj, że kiedy stosujesz dietę o wyższej zawartości białka, musisz pić więcej wody, ponieważ metabolizm i wydalanie białka zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Ważne jest, aby pić wystarczająco dużo wody.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)