Diuretyki są powszechnie nadużywane przez kobiety i mężczyzn w celu uzyskania ostatecznego szlifu do występu na scenie lub nawet, by pokazać się formie na plaży. Kiedyś były stosowane do „robienia wagi” przez zawodników różnych dyscyplin oraz do maskowania użycia dopingu (metabolity np. SAA w moczu). Wiele wskazuje, iż liczne śmierci zawodowców były spowodowane właśnie silnym odwadnianiem się.

Oczywiście, jest to jedna z wielu przyczyn, na łączny efekt składa się korzystanie z hormonu wzrostu, sterydów anaboliczno-androgennych co ma wpływ na nadciśnienie, zmiany w sercu i nerkach, przerost większości narządów. Odwodnienie dla takiego kolosa może być gwoździem do trumny. Wieloletnie nadużywanie SAA również nie pozostaje obojętne np. dla ryzyka zakrzepowo-zatorowego czy funkcjonowania wątroby.

pietruszka

Legalne alternatywy

Elitarni kulturyści znają legalne alternatywy dla farmakologicznych diuretyków, jednym z takich warzyw jest pietruszka. Spożywał ją np. profesjonalny kulturysta IFBB, Evan Centopani.

Naukowcy ustalili mechanizm, w jaki sposób pietruszka działa moczopędnie. Szczury, które otrzymały wodny ekstrakt z nasion pietruszki, wydalały znacznie większą ilość moczu w ciągu 24 godzin, w porównaniu do warunków, gdy otrzymały do picia tylko wodę. W innych eksperymentach potwierdzono, iż pietruszka powoduje wzrost szybkości przepływu moczu. Naukowcy ustalili, iż efekt diuretyczny pietruszki utrzymuje się przy braku sodu, ale nie przy braku potasu. Prawdopodobnie wynika on ze zwiększonej absorpcji potasu. Wydaje się, że mechanizm działania pietruszki zachodzi poprzez hamowanie pompy sodowo-potasowej, które powoduje zmniejszenia reabsorpcji Na + i K +, prowadząc w ten sposób do osmotycznego przepływu wody do światła i diurezy. Efekt ten był nadal widoczny w obecności amilorydu oraz furosemidu, co potwierdza mechanizm działania pietruszki, gdyż amiloryd jest diuretykiem oszczędzającym potas.

Z kolei wraz z wodą, wskutek użycia np. diuretyków pętlowych (np. furosemidu) zawodnik pozbywa się:

  • sodu
  • chloru
  • potasu
  • wapnia
  • magnezu

Pietruszka wydaje się stanowić bezpieczną alternatywę dla zakazanych w sporcie diuretyków  np. pętlowych. Przypisuje się jej szeroki zakres aktywności farmakologicznej, w tym działanie przeciwutleniające, hepatoprotekcyjne, chroniące mózg, przeciwcukrzycowe, przeciwbólowe, spazmolityczne, immunosupresyjne, przeciwpłytkowe, gastroprotekcyjne, cytoprotekcyjne, przeczyszczające, estrogenne, moczopędne, hipotensyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Referencje, badania, literatura:

E. Mutschler "Farmakologia i toksykologia", WYDANIE III

Sawsan Ibrahim Kreydiyyeh i in. Diuretic effect and mechanism of action of parsley https://doi.org/10.1016/S0378-8741(01)00408-1

Mohammad Hosein Farzaei i in. Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities https://doi.org/10.1016/S0254-6272(14)60018-2

Komentarze (0)