Klasyczne „brzuszki” nie są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o trening mięśni brzucha. Warto pamiętać, iż wygląd mięśni tułowia, będących wizytówką kulturysty nie zależy w największej mierze od treningu, tylko od przyjętego bilansu energetycznego oraz aktywności aerobowych i interwałowych. 

  1. Odwrócone spięcia brzucha - zaangażowane mięśnie
  2. Odwrócone spięcia brzucha - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Nie ma sensu próba uzyskania poprawy sylwetki wytężonymi ćwiczeniami mięśni brzucha, o ile nie zastosuje się właściwej diety oraz nie zmieni trybu życia. Jeśli już mamy trenować brzuch to odwrócone spięcia brzucha są o wiele skuteczniejszym ćwiczeniem, w porównaniu do klasycznych „brzuszków” (szczególnie pełnozakresowych).

Odwrócone spięcia brzucha - zaangażowane mięśnie

Odwrócone spięcia brzucha - prawidłowe wykonanie

odwrócone spięcia brzucha

Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę. Nogi proste w kolanach, są uniesione nad ziemią. Ręce leżą na podłożu, stabilizują tułów, przyciągamy kolana do klatki piersiowej i unosimy nogi w górę.

Ważne jest zaakcentowanie ruchu biodrami. W powolny, kontrolowany sposób opuszczamy nogi i wracamy do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie nie ma być wykonywane siłą rozpędu, tylko bardziej statyczną pracą mięśni. Odwrócone spięcia mają wiele różnych wariantów, można dołożyć gumy oporowe lub niewielkie obciążenie zakładane na wysokości stawu skokowego. Niemniej taka modyfikacja może spowodować, iż ćwiczenie jest gorsze jakościowo. Nie zawsze warto zbyt szybko dążyć do wdrożenia zbyt trudnego wariantu boju.

Komentarze (0)