
Klasyczne „brzuszki” nie są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o trening mięśni brzucha. Warto pamiętać, iż wygląd mięśni tułowia, będących wizytówką kulturysty nie zależy w największej mierze od treningu, tylko od przyjętego bilansu energetycznego oraz aktywności aerobowych i interwałowych.
Nie ma sensu próba uzyskania poprawy sylwetki wytężonymi ćwiczeniami mięśni brzucha, o ile nie zastosuje się właściwej diety oraz nie zmieni trybu życia. Jeśli już mamy trenować brzuch to odwrócone spięcia brzucha są o wiele skuteczniejszym ćwiczeniem, w porównaniu do klasycznych „brzuszków” (szczególnie pełnozakresowych).
Odwrócone spięcia brzucha - zaangażowane mięśnie
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Mięsień napinacz powięzi szerokiej
- Mięsień grzebieniowy
- Mięsień krawiecki
- Przywodziciele
- Mięsień skośny brzucha
- Mięsień prosty uda
- Szereg innych mięśni stabilizujących
Odwrócone spięcia brzucha - prawidłowe wykonanie
Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę. Nogi proste w kolanach, są uniesione nad ziemią. Ręce leżą na podłożu, stabilizują tułów, przyciągamy kolana do klatki piersiowej i unosimy nogi w górę.
Ważne jest zaakcentowanie ruchu biodrami. W powolny, kontrolowany sposób opuszczamy nogi i wracamy do pozycji wyjściowej.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie nie ma być wykonywane siłą rozpędu, tylko bardziej statyczną pracą mięśni. Odwrócone spięcia mają wiele różnych wariantów, można dołożyć gumy oporowe lub niewielkie obciążenie zakładane na wysokości stawu skokowego. Niemniej taka modyfikacja może spowodować, iż ćwiczenie jest gorsze jakościowo. Nie zawsze warto zbyt szybko dążyć do wdrożenia zbyt trudnego wariantu boju.
